انتشار اخبار با هدف کلاهبرداری در فضای مجازی به بهانه کمک به سیل زدگان!

کلاهبرداری در فضای مجازی به بهانه کمک به سیل‌زدگان

سرهنگ یوسف زنگنه‌وندی در خصوص فعالیت کلاهبرداران، به ویژه کلاهبرداری در فضای مجازی به بهانه کمک به سیل زدگان کشور هشدار داد.

کلاهبرداری در فضای مجازی

مجله اینترنتی پارسی گو: جانشین پلیس فتا استان کرمانشاه در خصوص فعالیت کلاهبرداران، به ویژه کلاهبرداری در فضای مجازی به بهانه کمک به سیل زدگان کشور هشدار داد.

سرهنگ یوسف زنگنه‌وندی اظهار کرد: به دنبال حادثه وقوع سیل در کشور متاسفانه شاهد فعالیت کلاهبردارانی هستیم که به همراه متن ها و تصاویر دلخراش، شماره حساب هایی را به عنوان کمک به آسیب دیدگان اعلام می کنند، به طوری که شاید بتوان گفت تعداد شماره حساب های موجود از تعداد آسیب دیدگان بیشتر شده است.

وی افزود: مجرمین با عناوین مختلف از جمله کمک برای خرید لوازم اولیه اقدام به درج شماره حساب های بانکی در شبکه های اجتماعی کرده و پس از مدتی اقدام به برداشت از حساب و سرقت وجوه واریزی می کنند.

حتما بخوانید

آخرین اخبار از سیل در گلستان و آق قلا تا سیل شیراز + تصاویر

مراقب کلاهبرداری در فضای مجازی باشید

یوسف وندی تاکید کرد: شهروندان تنها به شماره حساب های رسمی و اعلام شده کمک های خود را ارسال کرده و به دیگر شماره حساب هایی که مورد تایید نیست توجه نکرده و موضوع را سریعا به مراکز نظامی اعلام کنند.

این مقام انتظامی همچنین به شهروندان توصیه کرد هنگام پرداخت وجه، حتما به سایت اصلی مراجعه کرده و برای این کار به جای استفاده از لینک های ارسالی از سوی دیگران، خود شخصا آدرس را وارد کنند.

وی در ادامه به افزایش شایعات در فضای مجازی نیز اشاره کرد و ضمن آنکه از شهروندان خواست تا به این شایعات توجه نکنند، گفت: شایعه پراکنان تنها قصد ایجاد تشویش اذهان عمومی و ایجاد رعب و ترس میان مردم را دارند.

زنگنه‌وندی خاطرنشان کرد: با توجه به وقوع حوادث طبیعی و هشدارهای هواشناسی در خصوص امکان وقوع سیل در برخی نقاط کشور با توجه به گستردگی فضای‌مجازی و امکان اظهار نظر هر شخص با هر نوع تخصص، موجب شده تا شایعات بسیاری در این زمینه را در فضای مجازی شاهد باشیم.

حتما بخوانید

مزاحم تعطیلات آقای رئیس جمهور نشوید!

انتشار اخبار با هدف کلاهبرداری در فضای مجازی

جانشین پلیس فتا استان کرمانشاه یادآور شد: بسیاری از اخبار فضای مجازی در خصوص وقوع سیل در برخی شهرها کذب بوده و تولیدکنندگان این اخبار تنها با هدف بالابردن تعداد مخاطبین کانال و سایت خود دست به ایجاد و انتشار این شایعات می‌زنند.

زنگنه‌وندی به مردم توصیه کرد تا خبرهای هواشناسی را تنها از طریق صداوسیما و خبرگزاری‌های رسمی دنبال کنند.

وی هشدار داد: افرادی که اقدام به پخش مطالب کذب و دروغین در سطح جامعه کنند برابر ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه ای به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال زندان، یا جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال و یا هردو محکوم خواهند شد.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: ایسنا

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *