دونالد ترامپ: آماده‌ام بدون هیچ پیش‌شرطی با ایرانی‌ها دیدار کنم!

دونالد ترامپ: کشورها را به فشار علیه ایران تشویق می‌کنیم!

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: ما همه کشورها را تشویق می‌کنیم ایران را برای توقف همه فعالیت‌های شرورانه‌اش تحت فشار قرار بدهند!

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا

مجله خبری تحلیلی پارسی گو: رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا بار دیگر ادعاها علیه ایران را تکرار کرد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا ادعا کرد آماده است «بدون هیچ‌پیش‌شرطی» با مقام‌های ایران دیدار کند.

او در ابتدای این نشست خبری با تکرار ادعاهای همیشگی گفت: «من و نخست‌وزیر موافقیم که به حکومت بی‌رحم ایران هرگز نباید اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای داده شود. هرگز.» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما همه کشورها را تشویق می‌کنیم ایران را برای توقف همه فعالیت‌های شرورانه‌اش تحت فشار قرار بدهند.»

حتما بخوانید

سردار سلیمانی به ترامپ چه گفت؟ + متن کامل و فیلم!

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تمایل دارد با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران دیدار کند گفت: «من آماده‌ام با هر کسی دیدار کنم. من به ملاقات اعتقاد دارم.» او در حالی این اظهارات را مطرح کرد که دولتش بعد از خروج از برجام کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

چندی پیش رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند دولت ترامپ به همراه رژیم صهیونیستی کارگروهی مشترک برای ناآرام کردن ایران و براندازی تشکیل داده‌اند. همچنین شواهد متعددی نشان می‌دهند دولت آمریکا حمایت از تجزیه‌طلبی و ناآرام کردن مرزهای ایران را به عنوان یکی از راهبردهای خود در دستور کار قرار داده‌ است.

دونالد ترامپ علی‌رغم این سابقه در سخنرانی روز دوشنبه تلاش کرد از خودش چهره فردی حامی گفت‌وگو و طرفدار مذاکره نشان دهد. او گفت: «نخست‌وزیر [ایتالیا] بهتر از هر کس دیگر این را بیان کرد؛ صحبت کردن با دیگران… به ویژه هنگامی که احتمال جنگ، مرگ، قحطی و خیلی مسائل دیگر وجود دارد، باید ملاقات انجام شود. دیدار هیچ اشکالی ندارد.»

حتما بخوانید

رئیس جمهور خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکنید پشیمان کننده است!

دونالد ترامپ که در روزهای گذشته بابت بی‌نتیجه بودن دیدارش با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی و عملکرد زیردستانه‌اش در دیدار با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه به شدت تحت فشار محافل رسانه‌ای و کارشناسی کشورش قرار گرفته در ادامه تلاش کرد ضرورت برگزاری این دو دیدار را هم توجیه کند .

او گفت: «همان‌طور که می‌دانید ما با کیم [جونگ اون] دیدار کردیم و الان ۹ ماه است که موشکی شلیک نشده. زندانی‌هایمان را برگردانده‌ایم و این همه اتفاقات مثبت در حال وقوع هستند.» ترامپ و دیگر مقام‌های دولت او بارها بر ضرورت حفظ همه تحریم‌ها علیه کره شمالی تا زمان خلع سلاح هسته‌ای این کشور تأکید کرده‌اند.

دونالد ترامپ گفت: «من دیدار فوق‌العاده‌ای هم با رئیس‌جمهور پوتین داشتم. البته رسانه‌های جعلی آن را پوشش ندادند. به نظرم دیدار فوق‌العاده‌ای، از حیث ایمنی و توسعه اقتصادی و محافظت از اسرائیل و دیگران بود.» رئیس جمهور آمریکا در ادامه تأکید کرد:«بنابراین، من معتقد به دیدار هستم. مطمئناً من با ایران- اگر آنها بخواهند- دیدار خواهم کرد. نمی‌دانم که الان آماده هستند یا نه. در حال حاضر، درگیر شرایط سختی هستند.»

دونالد ترامپ: برجام مضحک بود!

وی توافق هسته‌ای «برجام» را «مضحک» توصیف کرد و گفت که به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داده است. ترامپ مدعی شد که ایرانی‌ها در نهایت با آمریکا مذاکره خواهند کرد.

دونالد ترامپ گفت: «من به توافق ایران خاتمه دادم. توافق مضحکی بود. من تصور می‌کنم آنها (ایرانی‌ها) در نهایت تمایل به دیدار خواهند داشت و من هر موقع آنها بخواهند آماده دیدار هستم. من این کار را از موضع قدرت یا ضعف انجام نمی‌دهم، فکر می‌کنم ملاقات کردن کار مناسبی است.»

رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این هم این ادعا که ایرانی‌ها روزی برای مذاکره با او تماس خواهند گرفت را مطرح کرده بود. این دیدگاه ترامپ در میان سیاستمداران حرفه‌ای در آمریکا با مخالفت‌های جدی رو به رو است.

به عنوان مثال، «وندی شرمن»، مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا که سابقه مذاکرات طولانی با ایران دارد در مصاحبه‌ای روز گذشته تصریح کرد که درک ترامپ از ایرانی‌ها صحیح نیست و او نمی‌داند که ایرانی‌ها «فرهنگ مقاومت» دارند.

شرمن در مصاحبه با «یاهونیوز» گفته بود: «روش دیپلماتیک ترامپ این است که با تهدید به دشمنان حمله کرده و سپس می‌گوید بیایید گفت‌‌وگو کنیم تا به توافق برسیم.»

مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی در ادامه گفت: «او متوجه نیست که ایران فرهنگ مقاومتی دارد که کوتاه آمدن در برابر آن تهدیدهای علنی را تسلیم تلقی می‌کند و تسلیم نمی‌شود.»

حتما بخوانید

درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی!

دونالد ترامپ: برجام اتلاف کاغذ بود!

دونالد ترامپ گفت: «اگر چیزی را حل کنیم، معنادار خواهد بود نه مثل توافق قبلی که اتلاف کاغذ بود. مطمئناً من مایل به دیدار خواهم بود.» رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آیا پیش‌شرطی برای این دیدار دارد گفت: «هیچ پیش‌شرطی (ندارم). آنها می‌خواهند با من دیدار کنند، هر موقع بخواهند (حاضرم).»

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در اردیبهشت‌ماه که اولین سخنرانی او در زمینه سیاست خارجی بود ۱۲ شرط برای هر گونه مذاکره جدید با ایران مطرح کرد اما این شروط به حدی غیرواقعی و در فضای توهم‌آلود تنظیم شده بودند که هیچ‌کس، غیر از رژیم صهیونیستی آن را جدی نگرفت.

توئیت «استفان والت»، نظریه‌پرداز روابط بین‌الملل و استاد مشهور دانشگاه هاروارد را می‌توان نمودی از نوع واکنش‌ها به سخنرانی پامپئو در اندیشکده هریتیج دانست. او نوشت: «هنوز اندکی در عجبم که چرا پامپئو از ایران نخواست با افتتاح یک زمین گلف به نام ترامپ در تهران و پرداخت هزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت کند»

ترامپ روز دوشنبه اضافه کرد: «هر موقع بخواهند آماده‌ دیدار هستم. این برای ایران خوب است، برای ما خوب است و برای دنیا خوب است. پیش‌شرطی وجود ندارد، اگر آنها بخواهند دیدار می‌کنم.»

ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا از هیچ اقدامی برای توهین به ملت ایران فروگذار نکرده است. او با صدور یک فرمان، شهروندان ایران و چند کشور مسلمان دیگر را از ورود به خاک آمریکا منع کرده است.

دولت ترامپ همچنین در زمان وقوع زلزله کرمانشاه، در حالی که ایرانی‌ها در سراسر دنیا سرگرم جمع‌آوری کمک برای آسیب‌دیدگان بودند با صدور چندین بیانیه درباره احتمال نقض قوانین تحریم‌ها هنگام کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان هشدار داد. او چندی بعد هم در سخنانی سخیف، مردم ایران را «ملت تروریست» توصیف کرد.

توهین‌های ترامپ به همین‌جا ختم نشد و او در هنگام آشوب‌های دی‌ماه سال گذشته مردم ایران را «گرسنه غذا» توصیف کرد.

حتما بخوانید

انعکاس سخنان سردار سلیمانی در رسانه های جهان!

تناقض‌گویی آشکار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا!

«دیپلماسی ترامپی» دنبال تسلیم ایران است نه گفت‌وگو! دولت ترامپ در حالی دم از گفت‌وگو با ایران می‌زند که از توافقی که با دو سال گفت‌وگو با ایران حاصل شد خارج شده است و تمام دنیا را به فشار علیه ایران فرامی‌خواند؛ دیپلماسی ترامپی را چگونه می‌توان باور کرد؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه به‌وقت تهران در سخنانی که در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا بر زبان راند مدعی شد که آماده است بدون هیچ پیش‌شرطی با مقامات ایرانی دیدار کند.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری دوشنبه در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تمایل دارد با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران دیدار کند گفت: «من آماده‌ام با هر کسی دیدار کنم. من به ملاقات اعتقاد دارم.» وی با طرح این ادعا که ایرانی‌ها درگیر شرایطی سخت هستند، از اینکه آیا مقامات ایران آمادگی دیدار با او را دارند یا نه ابراز بی‌اطلاعی کرد.

مولفه های دیپلماسی ترامپی

این خبر در حالی مطرح شد که برخی در ایران نیز طی روزهای اخیر دوباره مذاکره‌طلب شده‌اند و حتی با مثال زدن پذیرش قطعنامه ۵۹۸، ایران را به آنچه خود تصمیم سخت می‌خوانند، فراخوانده‌اند. «دیپلماسی ترامپی» که به‌دنبال تهدید و فشار همراه با در باغ سبز نشان دادن برای گفت‌وگو است در شرایطی رخ می‌دهد که:

الف – ایران و شش کشور موسوم به ۱+۵ پس از سال‌ها مذاکره سرانجام به توافقی در خصوص موضوع هسته‌ای دست یافتند که ترامپ زیر آن زد. وی در ۱۸ اردیبهشت از این توافق خارج شد و اعلام کرد که تحریم‌های ضدایرانی آمریکا بازاعمال خواهند شد.

ب – ایران درگیر مذاکراتی با اروپا برای بررسی امکان حفظ برجام بدون حضور آمریکاست. آنچه از مذاکرات برمی‌آید نشان‌دهنده آن است که پیشنهادهای اروپا هنوز با خواسته‌های ایران فاصله قابل توجهی دارد.

ج – وزیر خارجه آمریکا در سخنانی ۱۲ خواسته را از ایران مطرح کرده که می‌توان آنها را پیش‌شرط‌های آمریکا برای رفع تحریم‌ها خواند. از جمله این پیش‌شرط‌ها توقف کامل غنی‌سازی، عدم توسعه برنامه موشکی، قطع حمایت از گروه‌های مقاومت و … است.

د – واشنگتن با خروج از برجام ثابت کرده که نمی‌تواند برای توافق مورد اعتماد قرار گیرد. این مساله بارها به تایید مقامات دولتی نیز رسیده است.

ه – دولت ترامپ حاضر نیست یک قدم از خواسته‌های رژیم صهیونیستی کوتاه بیاید و همان چیزهایی را روی میز مذاکره خواهد گذاشت که تل‌آویو و تیم تندرو نتانیاهو از او و دولتش بخواهند. نگاه صهیونیست‌ها به ایران نیز روشن است و نمی‌توان انتظار داشت خواسته‌های آنان مورد موافقت ایران قرار گیرد.

و – همه می‌دانند که ترامپ با فشار اقتصادی به‌دنبال از پای درآوردن نظام اقتصادی ایران با هدف گرفتن امتیازات سیاسی است.

تناقضات سخنان دونالد ترامپ

با اوصاف فوق‌الذکر، سخنان ترامپ دارای سه تناقض آشکار است:

اولا، اینکه ترامپ می‌گوید بدون پیش‌شرط آماده مذاکره است از بیخ و بن دروغ است چرا که مایک پامپئو، وزیر خارجه او، پیش‌تر شرایط مدنظر ایالات متحده را مورد تصریح قرار داده است.

ثانیا، برای مذاکره ابتدا ثابت می‌کنند که طرفی قابل اعتماد هستند و بعد پای به کارزار مذاکره می‌نهند. دونالد ترامپ با خروج از برجام به‌وضوح نشان داد که حاضر است زیر هر توافقی بزند. بر این اساس، نه‌تنها قابل اعتماد نیست، بلکه دقیقا برعکس، مطلقا غیر قابل اعتماد است.

ثالثا، دعوت از تمام دنیا به اعمال فشار علیه ایران هیچ تناسبی با راهبردهای دیپلماتیک ندارد. آمریکا نه‌تنها خود در حال اعمال فشار اقتصادی بر ایران است بلکه با دوره انداختن هیئت‌هایی از وزارت‌های خزانه‌داری و خارجه، دیگر کشورها را نیز به فشار علیه تهران فرا می‌خواند.

مرور آن ۱۲ شرط یا خواسته‌ای که پامپئو مطرح کرد نشان می‌دهد که او نه به‌دنبال مذاکره از موضعی برابر که به‌دنبال تسلیم ایران است. این تسلیم نه فقط تسلیم مادی که تسلیم هویتی است که نمود عینی آن خواسته آمریکا برای ترک محور مقاومت است؛ محوری که در سراسر منطقه عرصه را بر واشنگتن و متحدینش تنگ کرده است.

تاجر قمارباز آمریکایی شاید به‌خیال آن نشسته تا با دیداری با مقامات ایرانی برای دیپلماسی ورشکسته خود که جز فاکس‌نیوز در آمریکا هم طرفداری ندارد اعتبار بخرد. این قماری است که او در آن از پیش باخته است. نباید فراموش کرد که او در حالی مقامات ایرانی را به دیدار فرامی‌خواند که «جان بولتون»، طرفدار سینه‌چاک گروهک تروریستی منافقین و حامی بی‌قید و شرط براندازی، مشاور امنیت ملی اوست.

امروز مسیر عزت و اعتلای ایران از مدیریت بازارها، آرامش بخشیدن به مردم و تأمین نیازهای آنان می‌گذرد نه گفت‌وگو با کسی که خیانت‌پیشگی خود را حتی به طرفداران برجام هم ثابت کرده است و جامعه ایران را یک‌صدا در برابر خود قرار داده است. او با طرح هر از گاه مذاکره در کنار فشارهای غیرانسانی به مردم ایران به‌دنبال ایجاد شکاف در جامعه ایران است و این دقیقاً فرصتی است که نباید به او داده شود.

دولت ترامپ اگر به‌ گفت‌وگو اعتقاد داشت از توافقی که با دو سال گفت‌وگو به دست آمده بود خارج نمی‌شد. درک این نکته، ساده‌تر از آن است که کسی منکر آن باشد.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: خبرگزاری فارس.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *