هنگام وقوع زمین لرزه چه باید کرد و امن ترین نقطه هنگام زلزله کجاست؟

امن ترین نقطه هنگام زلزله کجاست؟

در زمان زمین لرزه چه باید کرد؟ هنگام وقوع زلزله چگونه خودرو را مجهز کنیم؟ رانندگی هنگام زلزله چگونه است؟ و امن ترین نقطه هنگام زلزله کجاست؟

هواپیما امن ترین نقطه هنگام زلزله

مجله اینترنتی پارسی گو: در این مطلب به سوال در زمان زمین لرزه چه باید کرد، چگونه خودرو را مجهز کنیم، رانندگی هنگام زلزله چگونه است و امن ترین نقطه هنگام زلزله کجاست پاسخ داده می شود. با ما همراه باشید.

در زمان وقوع زمین لرزه چه باید کرد؟

کشور ایران دارای گسل‌های زلزله زیادی است و از این رو یکی از کشور‌های زلزله خیز در جهان است، با توجه به موقعیت جغرافیایی و تراکم جمعیت در شهر‌های بزرگ کشور، بررسی برخی از نکات پیشگیرانه و رعایت آن در مواقع قبل و پس از وقوع زمین لرزه خالی از لطف نیست.

در این گزارش به نقل از باشگاه خبرنگاران سعی شده تا برخی از نکات قابل تامل که رعایت آن باعث کاهش تلفات جانی و بعضا مالی در زمان وقوع زلزله می‌شود، مطرح شود.

از آنجایی که وقوع زمین لرزه مشخص نمی‌کند که کی و در چه تاریخ و ساعتی رخ می‌دهد، حالات مختلفی برای درگیر شدن افراد با زمین لرزه وجود دارد.

ممکن است زمانی که در حال رانندگی هستیم زمین لرزه اتفاق بیفتند، حال باید در دو مورد آمادگی کامل داشته باشیم؛ وجود لوازم اضطراری در ماشین و توانایی کنترل خودرو در زمان وقوع زلزله آن هم حین رانندگی بسیار حائز اهمیت است.

چگونه خودرو خود را مجهز کنیم؟

افراد بایستی همواره باک بنزین خود را پر نگهدارند چرا که در مواقع پسا بحران وجود یک منبع سوخت کامل باعث اطمینان خاطر رانندگان در زمان وقوع زمین لرزه است، این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشیم که پس از وقوع زلزله، پمپ بنزین‌ها برای مدت زمانی قادر به ارائه خدمات نیستند و این می‌تواند افراد را دچار مشکل کند.

در گام بعدی بایستی کیف اضطراری که حاوی کمک‌های اولیه، غذا، دارو، آب آشامیدنی و سایر وسایل مورد نیاز در زمان بحران تهیه و قبل از وقوع هر حادثه در خودرو خود قرار دهیم.

رانندگی هنگام وقوع زلزله به چه صورتی است؟

زمانی که زمین لرزه‌ای رخ می‌دهد و در حال رانندگی هستیم، ابتدا باید نسبت به کنترل خودرو و متوقف شدن آن اقدام کنیم و از انجام رانندگی در زمان وقوع زلزله خودداری کرد.

در زمان بحران افراد از توقف بر روی پل هوایی، خطوط انتقال نیرو و پل‌های جاده‌ای و شهری بایستی جلوگیری کنند و در این زمان به کنار جاده رفته و در یک نقطه امن توقف کنند، همچنین از خودرو خارج نشوند چرا که امکان دارد دیگر رانندگان به دلیل وقوع زمین لرزه دستپاچه شده و کنترل خودرو خود را از دست بدهند.

پس از پایان اولین لرزه نباید اقدام به رانندگی کرد چراکه آسیب دیدگی خطوط انتقال نیرو، ترک‌ها، شکستگی و مسدود شدن جاده‌ها را باید در نظر داشت، اگر در این زمان کابل برقی بر روی خودرو شما افتاده است؛ احتمال خطر برق گرفتگی وجود دارد.

خیلی از افراد در زمان وقوع زمین لرزه ممکن است که در محل کار خود حضور داشته باشند لذا تا زمانی که خروج خطرناک نیست باید در محل کارتان حضور داشته باشید و با توجه به مسدود شدن خطوط حمل ونقل بایستی این آمادگی را داشته باشید که مسافت محل کار تا منزل را پیاده روی کنید، در این صورت در کیف اورژانس محل کارتان وسایلی همچون غذا، آب، لباس مناسب و دیگر اقلام ضروری مورد نیاز را از قبل تهیه و قرار دهید.

در زمان وقوع زلزله در داخل ساختمان چه کنیم؟

بیشترین صدمات وارده ناشی از زمین لرزه در زمان ورود و خروج از ساختمان‌ها رخ می‌دهد، لذا افراد در این زمان باید در همان محل بمانند و از پنجره‌ها، وسیال برقی و اشیای مرتفع مانند کمد، بوفه و … دور شوند.

اگر در زمان حادثه در رختخواب قرار دارید با یک بالش سر خود را پوشانده و تا توقف زمین لرزه در همان محل بمانید، در صورت حضور در آشپزخانه ابتدا گاز را از شیر فلکه قطع کرده و سپس به نقطه امن خانه بروید.

در زمان وقوع زمین لرزه در صورت حضور در خیابان در فضای باز ایستاده و در نزدیکی درختان، تیر‌های چراغ برق، ساختمان‌های مرتفع و نیمه کاره قرار نگیرید.

امن ترین نقطه هنگام زلزله هواپیماست

امن ترین نقطه هنگام زلزله هواپیماست

امن ترین نقطه هنگام زلزله کجاست؟

در زمان وقوع زمین لرزه مسافران داخل هواپیما بسیار خوش شانس هستند چرا که در این زمان به هیچ عنوان خطر زلزله حس نمی‌شود و به نوعی هواپیما در حال پرواز امن‌ترین وسیله و مکان در زمان وقوع زمین لرزه است. پس امن ترین نقطه هنگام زلزله هواپیماست!

افرادی هم که در زمان وقوع زلزله در اماکن عمومی مانند سینما، استادیوم‌های ورزشی و… هستند بدون انجام حرکتی باید در همان محل نشسته و سرخود را بپوشانند و تا پایان توقف لرزش در محل بمانند.

مواردی که مطرح شد بخشی از نکات ایمنی است که در زمان وقوع زمین لرزه باید به آن توجه داشت و انجام برخی از امور قبل از وقوع حادثه توسط هم وطنان امری ضروری است.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *