بازخوانی وعده های انتخاباتی سال 1392 حسن روحانی

سلطان وعده‌ ها : بررسی وعده های انتخاباتی دکتر حسن روحانی!

مهمترین وعده های انتخاباتی سلطان وعده ها بحث ارزش پول ملی، ارزش پاسپورت ایرانی، ایجاد رونق اقتصادی، حل مشکل بیکاری، حل مشکل تورم و… است.

حسن روحانی سلطان وعده ها

مجله اینترنتی پارسی گو: حسن روحانی در ایام انتخابات اینقدر وعده داده است که حتی به نیمی از آنها هم در قالب یک گزارش نمی شود پرداخت. روزنامه فرهیختگان بعضی از این وعده را مرور کرده است. مهمترین وعده های انتخاباتی سلطان وعده ها بحث ارزش پول ملی، ارزش پاسپورت ایرانی، ایجاد رونق اقتصادی، حل مشکل بیکاری، حل مشکل تورم و… است. بهترین قاضی برای قضاوت وعده های دکتر حسن روحانی و میزان عمل به آنها خود مردم هستند. گرچه مباحثی نظیر ارزش پول ملی، سیاست خارجی، حل بیکاری، مشکل تورم و… اصلا نیازی به قضاوت ندارد!

دکتر حسن روحانی انتخابات

بررسی وعده های دکتر حسن روحانی در سال ۱۳۹۲

روحانی آن روزها، سال‌ها تجربه حضور در سمت‌ها و پست‌های اجرایی را به مردم یادآور می‌شد و با نگاهی درست مشکلات و افسارگسیختگی بازار را به سوءمدیریت‌ها نسبت می‌‌داد و از طرف دیگر قسم جلاله می‌خورد که اگر برای مشکلات راه‌حل نبود کاندیدا نمی‌شد و به قول خودش اینجا بود که «ای امان، ای امان از شعارهای بی‌محتوا…» برای رقیب کاربرد پیدا می‌کرد.

«هرکس وعده دهد و عمل نکند، گناه بزرگی کرده است. حتی اگر من مسئول شوم و نتوانم به وعده‌های خود عمل کنم، باید جرات این را داشته باشم که آن را به مردم بگویم… .» این عبارت بخشی از سخنان حسن روحانی در لابه‌لای وعده و وعیدهای انتخاباتی سال ۹۲ است.

روحانی آن روزها، سال‌ها تجربه حضور در سمت‌ها و پست‌های اجرایی را به مردم یادآور می‌شد و با نگاهی درست مشکلات و افسارگسیختگی بازار را به سوءمدیریت‌ها نسبت می‌‌داد و از طرف دیگر قسم جلاله می‌خورد که اگر برای مشکلات راه‌حل نبود کاندیدا نمی‌شد و به قول خودش اینجا بود که «ای امان، ای امان از شعارهای بی‌محتوا…» برای رقیب کاربرد پیدا می‌کرد. رهبری آن سال به کاندیداها تاکید داشتند جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند، شرمنده نشوید؛ جوری وعده بدهید که چنانچه آن وعده را بعدا به رخ شما کشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید و بگویید که نگذاشتند، نشد… . حالا شنبه ۲۵خرداد۹۲ و روز بعد از انتخابات نیست که گروه‌ها و طیف‌های مختلف حامی حسن روحانی در تکاپوی این باشند که دیگران را با تعبیر «مجاهدان شنبه» از اطراف پیروز انتخابات پراکنده کنند. بی‌ثمری وعده‌ها چنان عیان است که معاون حقوقی رئیس‌جمهور هم به پوچی آنها اشاره دارد و ساده و صریح می‌گوید: «اصلا هر رئیس‌جمهوری باید همین را بگوید، شما هم اگر بخواهید رئیس‌جمهور شوید باید این را بگویید.» جنیدی معتقد است انتخابات بدون وعده معنا ندارد! به بهانه سالروز یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری به‌مرور بخشی از وعده‌ها و مواضع رئیس‌جمهور پرداختیم… .

رئیس اگر اهل مشورت و برنامه‌گرا نباشد نمی‌تواند کشور را به منزل مقصود برساند

۲۹ فروردین ۹۲/ در جمع مردم لردگان: اجرا در دست دولت است و دولت نقش مهمی در این خصوص دارد. همان‌طور که برای ساختن یک ساختمان اگر دارای نقشه و طراح بسیار خوب، مصالح عالی و… باشیم هنگامی می‌توان گفت که ساختمان خوب است یا نه، که احداث آن اجرا شده باشد و اگر اجرای آن دقیق و حساب‌شده نباشد ساختمان دچار مشکل می‌شود… . اقتصاد باید به مردم واگذار شود و مردم مجریان خوبی در اقتصاد هستند و کشور نیاز به یک رئیس‌جمهور مشورت‌پذیر و برنامه‌گرا دارد و نیازی به یک رئیس‌جمهور که با نظر شخصی و فردی عمل کند، نیست. هیچ‌کس در دنیا علم کامل ندارد و کسی هم که دارای مدارک عالی باشد نیز کامل نیست و باید کار به کارشناسان واگذار شود و کار باید با مشورت انجام شود و اگر مدیر اهل مشورت نباشد و با متخصصان مشورت و از کارشناسان استفاده نکند نمی‌تواند کشور را به سرمنزل مقصود برساند. هم‌اکنون در کشور وضعیت اقتصادی مطلوب نیست و رشد اقتصادی کشور آن‌گونه که در برنامه‌ها تعیین شده است، نیست… . در انتخابات باید کسی انتخاب شود که برنامه و تجربه خود را نشان دهد و مدیریتی کارآمد در بخش اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… داشته باشد و کشور را بتواند از این مقطع عبور دهد.

حسن روحانی

با کار مشکلات قابل حل است

۲۵ اردیبهشت ۹۲/ در جمع مردم زنجان: همه‌جای دنیا تا حدی تورم دارد و گرانی سه تا چهاردرصد است ولی در ایران این تورم دورقمی است و این امر باعث نگرانی مردم شده و مسئولان باید برای گرانی و تورم فکری کنند… . بیکاری مشکل اصلی کشور است و بیکاری در شهرهای کشور بالای ۳۰درصد و در کل کشور ۱۲.۴ درصد است… . در کشور باید از مدیران قوی و کارشناسانی که سرمایه ملی هستند استفاده کنیم، چراکه با کار مشکلات قابل‌حل است… . اگر از امکانات و ظرفیت‌های کشور به نحو احسن استفاده کنیم نیازهای کشور برطرف و مشکلات مردم ساماندهی می‌شود. در کشور باید اقتصاد را که افت پیدا کرده زنده کنیم و در راستای تقویت نظام اقتصادی ایران مدیریت و برنامه کارشناسی شده را لحاظ کنیم.

سلطان وعده ها : چنان رونق اقتصادی ایجاد می‌کنم که مردم به یارانه نیاز نداشته باشند!

۶ خرداد ۹۲ / گفت‌وگوی ویژه خبری: دولت تدبیر و امید در اولین قدم، محیط کسب‌وکار را به‌طور دائم بهبود خواهد بخشید و البته برای کوتاه‌مدت هم بسته‌های تشویقی ویژه‌ای خواهد داشت که با اجرای آنها می‌تواند در کوتاه‌مدت این حرکت اقتصادی را در جامعه به وجود بیاورد… . هدفمندی یارانه مصوب و قانون است و باید ادامه پیدا کند اما برای ادامه آن باید کاری کنیم قانون را به دقت اجرا و نواقص گذشته را جبران و رفع کنیم. من معتقدم در کنار این یارانه نقدی ما به یارانه کالایی نیاز داریم. من قبلا در چند سخنرانی اعلام کردم که در دولت تدبیر و امید در کنار یارانه نقدی یارانه کالایی برای کالاهای اساسی باشد تا مردم ما مخصوصا قشرهایی که از دهک‌های پایین هستند و آنهایی که بیشتر در فشارند دغدغه نداشته باشند. اساس اقتصاد دولت تدبیر و امید این است که آرامش به مردم بدهد در بخش اقتصاد نگرانی را بردارد تا مردم برای کالای اساسی‌شان نگران نباشند. اصلا بالاتر، دولت تدبیر و امید دنبال این است که آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کند و آنچنان درآمد سرشار در اختیار مردم قرار بگیرد که اصلا به این ۴۵هزار تومان خودشان نیاز نداشته باشند. زندگی خوب داشته باشند و همه افراد در خانواده باافتخار شاغل باشند، صدقه گرفتن افتخار نیست صدقه دادن افتخار است. ما اگر زندگی مردم را خوب کنیم مردم باافتخار مالیات به دولت می‌دهند و نیاز ندارند دست به سوی دولت دراز کنند. من می‌خواهم کاری کنم دولت به سوی مردم دست دراز کند نه اینکه ملت بزرگ و عزیز ما به سمت دولت دست دراز کند.

مگر اقتصاد دستوری امروزدر دنیا مفهومی دارد؟!

۸ خرداد ۹۲/ روحانی در برنامه با دوربین سیما: مگر اقتصاد دستوری امروز در دنیا معنا و مفهومی دارد؟ چگونه می‌شود در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بگویند نرخ دلار باید به ۷۰۰تومان برسد و بعد از چند ماه نرخ دلار به چند برابر افزایش یابد؟ مشکل از کجاست؟ مشکل از خودشیفتگی، از عدم مشورت و استفاده از ابزارهای علمی برای اداره کشور است. مشکل، بی‌ثباتی است… . مردم ما آیا باور می‌کنند در طول پنج‌ ماه، ۶۰ بخشنامه درباره مسائل ارزی و ریالی صادر شد؟ این بی‌ثباتی چگونه آرامش و اطمینان به وجود می‌آورد؟ مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش و قدرت آینده‌نگری می‌خواهند درکنار این مشکلات قانون‌گریزی‌ها و عدم ابلاغ مصوبات مجلس که درنهایت به ابلاغ آنها از سوی رئیس مجلس می‌رسید نیز وجود دارد. اگر امروز گرانی، بیکاری و فساد اداری وجود دارد، اگر ضربه بر اخلاق و فرهنگ مشاهده می‌شود و روابط با جهان با مشکلات توام است، به این خاطر است که دولت کارآمد و مدیریت درست و تدبیر صحیح در کار انجام نگرفته است… . دولت تدبیر و امید قادر است مشکلات را با اراده و حمایت مردم و سرمایه ملی حل‌وفصل کند.

حسن روحانی رئیس جمهور

والله العظیم اگر مشکلات راه‌حلی نداشت، کاندیدا نمی‌شدم… ای امان از شعارهای بی‌محتوا

۹ خرداد ۹۲ / در دیدار امرای بازنشسته ارتش: بنده قیمت اجناس اردیبهشت پارسال و آخر اردیبهشت امسال را از چند کسبه پرسیدم، کاری به آمار دولتی و بانک مرکزی ندارم، اما شاهدیم جنس‌هایی هستند که سه برابر قیمت شدند چرا چنین وضعی دارند، مردم ما مستحق این فشارها نیستند!

این سوال در ذهن خیلی‌ها مطرح می‌شود که به وعده‌هایی که داده‌ام چگونه می‌خواهم عمل کنم، والله العظیم اگر مشکلات این کشور راه‌حلی نداشت، من کاندیدا نمی‌شدم… . مشکلات موجود قابل‌حل است و دولت تدبیر و امید به حول و قوت الهی در ماه‌های اولیه موانع تولید را از پیش رو برخواهد داشت. بدانید اگر موانع تولید برداشته شود، کار به حرکت درمی‌آید و این شدنی است… . هرکس وعده دهد و عمل نکند، گناه بزرگی کرده است حتی اگر من مسئول شوم و نتوانم به وعده‌های خود عمل کنم، باید جرات این را داشته باشم که آن را به مردم بگویم و از آنها همفکری بخواهم، نمره مردم ما ۲۰ است… ای امان، ‌ای امان از شعارهای بی‌محتوا.

سیاست خارجی دست دولت است و رهبری صرفا سیاست‌های کلی را مطرح می‌کنند

۹ خرداد ۹۲ / روحانی در پاسخ به پرس تی‌وی: شما می‌گویید سیاست خارجی دست دولت نیست و دست رهبری است، ولی اینجوری نیست؛ ما که در این کشور زندگی می‌کنیم و با واقعیات روبه‌رو هستیم. ما دولت‌های مختلفی را تجربه کرده‌ایم، در دولت سازندگی رهبری ما همین رهبری بود. در دوره اصلاحات رهبری همین رهبری بود، بنابراین ایشان سیاست‌های کلی را تعیین می‌کنند اما سیاست‌های بخشی برعهده دیگران است و دولت نقش مهمی دارد و علاوه‌بر آن سیاستی که رهبری آن را اعلام می‌کنند، دولت در اجرای آن نقش مهمی دارد… . سیاست خارجی شناخت قدرت‌های خارجی را می‌طلبد؛ رهبری هم سیاست‌های کلی را تعیین می‌کنند اما سیاست‌های بخشی برعهده دولت است.

دکتر حسن روحانی

تحریم و مشکلات بانکی را رفع خواهم کرد قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم

۹ خرداد ۹۲ / روحانی در گفت‌وگو با ایرانیان خارج از کشور (شبکه جام‌جم): هرکسی می‌آید تاکید می‌کند که تحریم‌ها را خواهد برخواهد داشت اما پاسخ و راهکار بنده عملی و اجرایی است… . اگر من رئیس‌جمهور شوم، تحریم را برمی‌دارم. واقعیت این است که بخشی از تحریم که عمدتا تحریم آمریکا می‌شود، از دیرباز با آن آشنا بوده‌ایم و با این تحریم‌ها مقابله کرده‌ایم… . ایرانیان داخل کشور هم که می‌خواهند با خارج از کشور ارتباط داشته باشند، با مشکل بانکی روبه‌رو هستند، این مشکلات بانکی از تبعات تحریم است. برنامه دولت تدبیر و امید آن است که انزوا را از بین ببرد و به عبارت دیگر برنامه دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان است و نه تقابل و ما جای این تقابل را با تعامل عوض خواهیم کرد… ارزش پاسپورت علامت نوع رابطه ما با دنیاست اگر روابط ما با کشوری، قاره‌ای یا کل جهان صمیمی و بر مبنای احترام متقابل و منافع متقابل، روابط گرمی شد، آن وقت شهروند ایرانی در آن کشور جایگاه دیگری پیدا می‌کند، در آن صورت چهره ایرانی را که می‌بینند، به‌عنوان چهره دوست نگاه می‌کنند و پاسپورت هم جایگاه خود را پیدا می‌کند… . قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم.

استفاده از چارچوب اختیارات قانونی به توانمندی رئیس‌جمهور بستگی دارد

۱۳ خرداد ۹۲/ روحانی در برنامه شبکه خبر: قانون اساسی حدود وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور را مشخص کرده و در واقع اساس این قانون تناسب بین مسئولیت و اختیارات را مشخص کرده است. رئیس‌جمهور در این چارچوب فعالیت خود را آغاز می‌کند. خیلی از این امور به توانمندی رئیس‌جمهور و تیم کارشناسی‌اش ارتباط دارد که بهتر بتوانند با سایر قوا ارتباط برقرار کنند… . اختیاراتی که قانون اساسی به رئیس‌جمهور داده چارچوب را مشخص کرده اما اینکه به‌چه‌صورت از این اختیارات استفاده کند به توانمندی رئیس‌جمهور بستگی دارد… . معیار برای اعضای کابینه راست‌گویی و درست‌کرداری و روشن‌اندیشی، واقع‌بینی، آینده‌نگری و اینهاست که همه را می‌توانیم در کلمه درست‌کردار جمع کنیم چون چنین فردی هم پاک‌دست است هم دانش و تجربه کافی دارد تا بتواند درست عمل کند. بینش درست، روش درست و کنش درست، همه اینها کنار آن درستی و درست‌کرداری به‌وجود خواهد آمد… . وقتی ارزش پول ملی پایین می‌آید عاملی بسیار مهم در تورم و گرانی خواهد بود… . دولت باید خرجش را کم کند و دولت باید از بزرگ شدن جلوگیری کند… . به مردم عزیز خودم قول می‌دهم که در دولت تدبیر و امید، در ۹۰روز آیین‌نامه‌ شفافیت اقتصادی و بهبود مستمر فضای کسب‌وکار را تصویب و اجرا کنیم که تحول بزرگی ایجاد می‌کند. مردم اگر ببینند دولت صادق است و راستگو، و دولتِ شعار نیست، خودش ۲۰ درصد مشکل را حل می‌کند.

برای حل مشکلات اقتصادی برنامه یک‌ماهه، سه‌ماهه، یک‌ساله و چهارساله دارم

۱۴ خرداد ۹۲/ روحانی در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله سیدجلال‌الدین طاهری‌اصفهانی: بنده انسان خوش‌بینی نیستم و همیشه واقع‌بین بوده و هستم. به‌اعتقاد من در دولت تدبیر و امید و در همان دوماه اول مردم آثار کارهای انجام‌شده را هم در تورم و هم در بیکاری خواهند دید. تاکیدم در استفاده از کارآفرینان موثر بر رونق تولید ملی است، حتی قبل از آنکه دولت بخواهد مشکل مردم را حل کند، باید این اطمینان را بین آحاد ملت به‌وجود آورد. مسیر، مسیر حل‌شدنی است و رونق حاصل می‌شود. برای حل مشکلات اقتصادی برنامه یک‌ماهه، سه‌ماهه، یک‌ساله و چهارساله دارم. در دولت تدبیر و امید و در همان ماه اول اولین قدم ما بهبود فضای کسب‌وکار خواهد بود که متاسفانه سه‌سال است که خاک می‌خورد. ان‌شاءالله مردم شاهد تحول خوبی در همان ماه‌های اولیه دولت تدبیر و امید خواهند بود، چراکه حل معضلات موجود با توجه به برنامه‌ها امکان‌پذیر است… . متاسفانه ما در شرایط فشار بین‌المللی شاهدیم اجناس وارداتی که به کشور می‌آیند، تا سقف ۳۰ درصد گران می‌شوند و این به‌دلیل شرایط فشار بین‌المللی و تحریم است که اگر ما این معضل را حل کنیم، ۳۰ درصد کالاهای خارجی ارزان‌تر می‌شود.

اگر تورم بخواهد افسارگسیخته باشد یارانه هر روز بی‌ارزش‌تر می‌شود

۱۶ خرداد ۹۲/ روحانی در شبکه ۴: هدفمندی یارانه‌ها هنوز هم هدفمند نشده است و متاسفانه فاز اول آن ناقص و در بعضی از موارد توأم با تخلف اجرا و عملیاتی شد. یارانه اساسا برای این بود که عدالت در جامعه ایجاد شود و مردم راحت‌تر با هدفمند کردن یارانه‌ها زندگی کنند اما عملا ۴۵هزار تومان به مردم داده شد و دو تا سه برابر آن از جیب مردم برداشته شد، چراکه ارزش و پایه پول ملی تغییر کرد و در عرض چند ماه ارزش ثروت مردم به نصف و در بعضی مواقع به یک‌سوم کاهش یافت. یعنی ۴۵هزار تومان به مردم دادیم و به صورت دیگر ۲۰۰ هزار تومان از جیب آنها کم کردیم. هدفمندی یارانه‌ها باید در یک مجموعه مقررات اقتصادی دیده می‌شد نه به‌تنهایی لذا امروز این مشکل را در بحث اجرای هدفمندی یارانه‌ها می‌بینیم. در حال حاضر مردم زندگی خود را با این پول تنظیم کرده‌اند و یارانه نقدی که در حال حاضر پرداخت می‌شود، قاعدتا ادامه پیدا خواهد کرد اما در کنار آن باید کارهای دیگری نیز انجام گیرد، یعنی اگر تورم بخواهد افسارگسیخته باشد این پول هر روز بی‌ارزش‌تر می‌شود و در محاسبات امروز ۴۵هزار تومان نسبت به آغاز پرداخت یارانه نقدی از لحاظ ارزشی و قدرت خرید به ۱۵هزار تومان تبدیل شده است و اگر مقداری دیگر بگذرد به صفر تبدیل می‌شود. بنابراین باید ترمز فوری برای حل مساله تورم اندیشیده شود تا تورم مهار شود. من به دنبال این هستم که یارانه کالایی علاوه‌بر یارانه نقدی به مردم داده شود چراکه مردم نسبت به کالاهای اساسی خود دغدغه خاطر نداشته باشند و بتوانند با آرامش بیشتری زندگی کنند.

اگر اشتباه کردم مدیریت ناتمام خود را توجیه نمی‌کنم

۱۸ خرداد ۹۲/ روحانی در همایش تدبیر و امید (ورزشگاه شیرودی): با مشورت بزرگان کشور یعنی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی، در این راه قدم گذاشتم… . من می‌دانستم قدم گذاشتن در این راه چقدر سخت و مشکل است… . برنامه من نجات اقتصاد کشور است. بیکاری، گرانی، آشفتگی، ناامیدی، نسبت به فردای نامشخص نسل جوان، به کمک شما غیورمردان قابل حل است و من به دنبال بازگشت ثبات و آرامش به کشور هستم که این کار با تدبیر و برنامه و امید امکان‌پذیر است… . اگر بار مسئولیت بر دوش من قرار گرفت، کرامت را به دانشگاه و دانشجو برمی‌گردانم و همچنین منزلت را هم به زنان برخواهم گرداند… . من اگر اشتباه کردم، باصراحت در برابر ملت عذرخواهی می‌کنم. همچنین من از ملت بزرگم درخواست کمک خواهم کرد. من با نام معصومین مدیریت ناتمام خود را توجیه نمی‌کنم. من می‌دانم راه نجات، اجرای قانون اساسی است.

دولت تدبیر چنان برنامه‌ریزی می‌کند که مردم دائما نگویند هر سال دریغ از پارسال

۱۸ خرداد ۹۲/ روحانی در آخرین مناظره انتخاباتی: نمی‌گویم بهترین انتخاب برای مردم ایران هستم بلکه امیدوارم همه توان خود را در طبق اخلاق بگذارم تا جرعه آبی در کام تشنه شما مردم بریزم. امیدوارم دولت شما یعنی دولت تدبیر وامید چنان برنامه‌ریزی کند که بیشتر نگران تعالی بیشتر، روابط بهتر با دیگران باشیم تا پرداخت اقساط وام‌ها و زمان بیشتری با خانواده و دوستان خود بگذرانیم، غذای مناسب و سالم میل کنید و مسکن راحت‌تری داشته باشید و از امکانات بهداشتی و درمانی بهتری برخوردار باشید و دیگر دائما نگویید هر سال دریغ از پارسال.

حقوق کارگران مطابق تورم افزایش پیدا خواهد کرد

۱۹ خرداد ۹۲/ روحانی در گفت‌وگو با ایلنا: درصورت انتخاب به سمت ریاست‌جمهوری، دستمزد کارگران را طبق قانون به اندازه‌‌ تورم افزایش خواهم داد. دستمزد کارگران باید طبق قانون کار به اندازه‌ای که تورم وجود دارد، افزایش پیدا کند. در صورت انتخاب به سمت ریاست‌جمهوری، در دولت آینده حداقل حقوق کارگران مطابق با نرخ تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

ارزش پول نباید کاهش یابد

۱۹ خرداد ۹۲/ روحانی در جمع مردم رشت: اگر همه مجریان لایق را برای اداره کشور فرابخوانیم کشور ما از همه معضلات نجات پیدا می‌کند. اگر شرایط کشور شرایط همدلی و برادری باشد مشکلات در زمانی کوتاه قابل حل‌وفصل است… برای حل مشکلات خارجی شناخت جهان و فهم نقشه دنیا لازم است، باید سیاستمداران لایق بر عرصه سیاست بین‌الملل حاضر شوند، ما باید عزت و عظمت را به این سرزمین برگردانیم، باید بیکاری و گرانی را کنترل کنیم و فضای کسب‌وکار را بهبود ببخشیم. یارانه فعلی باید ادامه پیدا کند اما ارزش پول نباید کاهش یابد و نباید یارانه‌ها حالت صدقه پیدا کند، دولت تدبیر و امید با یارانه کالایی به معیشت مردم کمک خواهد کرد تا اقشار کم‌درآمد زندگی آسوده‌تری داشته باشند. زنان به کرامت و منزلت در شأن خود خواهند رسید و در عرصه اجتماعی آنها به برابری حقوق با مردان خواهد رسید.

مشکلات با مدیریت قابل حل است

۲۰ خرداد ۹۲/ روحانی در برنامه رادیو ایران: نتوانستیم از ظرفیت علمی و کارشناسان به‌خوبی استفاده کنیم و همواره به خام‌فروشی که عادت کرده بودیم ادامه دادیم. چه می‌شد به‌جای فروش نفت خام، زمینه‌ای برای ایجاد پتروشیمی و پالایشگاه ایجاد می‌کردیم که نفت را به‌صورت فرآورده بفروشیم؟ اگر بخش خصوصی بها داده می‌شد این‌کار صورت می‌گرفت و درآمد کشور چند برابر می‌شد. دولت به قانون‌گریزی عادت کرده و مصوبات مجلس را هم اجرا نمی‌کرد. فضای بی‌اعتمادی میان مردم و شنیدن آمار متفاوت از مسئولان و وعده ۵/۲میلیون شغل در یک سال به یک جوک در میان مردم تبدیل شد. سرمایه اجتماعی ما در بدترین شرایط است. قدرت هرکشوری به‌میزان توانمندی و خردورزی و انسجام مردم و حاکمان است و ما باید کشور را به آن وضعیت برگردانیم… . اگر بتوانیم مدیریت کشور را در مسیر درست قرار دهیم به‌راحتی مشکلات اقتصادی و از جمله گرانی و بیکاری به‌راحتی قابل حل‌و‌فصل است… دولت تدبیر و امید با استفاده از همه کارشناسان و متخصصان از هر جناحی که معتقد است استفاده نکردن از بخشی از سرمایه کشور اتلاف سرمایه ملی است، می‌تواند به‌خوبی کشور را به نقطه مطلوب برساند.

حسن روحانی سلطان وعده ها

هیچ‌کاری را بدون مشورت با صاحب نظران انجام نخواهم داد

۲۱ خرداد ۹۲/ روحانی در جمع مردم شیراز: اولین قدم‌ها در دولت تدبیر و امید مبارزه با بیکاری و مهار گرانی خواهد بود. به من می‌گویند کلید تدبیر شما کجاست؟ می‌گویم مغز، فکر وتلاش ۷۵میلیون ایرانی کلید تدبیر است و کلید آن است که خودشیفتگی نخواهم داشت و هیچ‌کاری را بدون مشورت با صاحبنظران انجام نخواهم داد. خود را کارشناس همه امور عالم نمی‌دانم و نمی‌خواهم کشورهای جهان اداره کشور خود را از من بیاموزند، کشور را با فکر نخبگان ایرانی اداره خواهم کرد… . مشکلات زیاد، اما اراده مردم بلند است و قادریم با وحدت و یکپارچگی مشکلات را حل کنیم.

با متخلفان دولتی باید برخورد شود

۲۲ خرداد ۹۲/ روحانی در برنامه پاسخ به جوانان شبکه ۳ سیما: زمانی که هر روز یک کارخانه تعطیل می‌شود، همه در حال بیکار شدن هستند. زمانی که بتوانیم مسائل اشتغال را حل کنیم، می‌توانیم به این هدف برسیم… . نمایندگان مردم در مجلس نیز بر کار رئیس‌جمهور باید نظارت کنند. رئیس‌جمهور باید رابطه نزدیک با مجلس داشته باشد و از نظرات مجلس استفاده کند. باید رابطه نزدیک و روانی بین دولت و مجلس برقرار باشد. من دوست ندارم در سفرهای استانی نامه‌ای دریافت کنم که درخواست پول کنند. من دوست دارم در نامه‌ها نقد عملکرد من باشد. باور کنیم که اگر به حرف مردم گوش دهیم، کشور بهتر اداره می‌شود. اگر روشن شود فردی در دولت تخلف کرده، باید با وی برخورد شود.

نمی‌گذاریم ارزش پول ملی در ۶ ماه به یک‌سوم کاهش پیدا کند

۲۲ خرداد ۹۲/ در جمع مردم بجنورد: دولت شما یعنی دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت ارزش پول ملی شما در ۶ماه به یک‌سوم کاهش پیدا کند. دولت تدبیر و امید، اهل ذلت، سازش و تسلیم نیست، اما ماجراجو هم نخواهد بود. دولت تدبیر و امید گرانی را با فکر و برنامه نخبگان و مدیران لایق کنترل و کاهش خواهد داد. بیکاری را با ایجاد رونق در کشاورزی، صنعت و گردشگری کاهش خواهد داد و سپس بیکاری را به نرم جهانی خواهد رساند… . دولت تدبیر و امید ادامه دولت سازندگی هاشمی و اصلاحات خاتمی است.

نویسنده: حانیه موحدین روزنامه‌نگار

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: روزنامه فرهیختگان. (نویسنده: حانیه موحدین روزنامه نگار)

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *