امیری حسین و نعم الامیر

جمله امیری حسین و نعم الامیر از کیست؟

جمله امیری حسین و نعم الامیر جمله ای مشهور و معروف است که تقریبا همه آن را شنیده اند. اما این جمله را چه کسی بیان کرده است؟

اميري حسين و نعم الامير

مجله اینترنتی پارسی گو: جمله امیری حسین و نعم الامیر جمله ای مشهور و معروف است که تقریبا همه آن را شنیده اند. اما این جمله را چه کسی بیان کرده است؟ با ما همراه باشید:

امیری حسین و نعم الامیر جمله کیست؟

غیر از افرادی که آمدند و از اباعبدالله اجازه می خواهند، یک بچه ده – دوازده ساله که شمشیر به کمرش بسته بود، آمد خدمت آقا، گفت اجازه دهید من به میدان جنگ بروم. «و خرج شاب قتل ابوه فی المعرکه». این طفل کسی است که قبلا پدرش شهید شده است. فرمود تو کودکی نرو. گفت اجازه دهید، من می خواهم بروم. فرمود من می ترسم مادرت راضی نباشد. گفت یا اباعبدالله ان امی امرتنی مادرم به من فرمان داده و گفته است اگر خودت را فدای حسین نکنی از تو راضی نمی شوم. این طفل آنقدر با ادب است. افتخاری درست کرد که احدی درست نکرده بود. هر کسی که به میدان می رفت خودش را معرفی می کرد، در عرب رسم خوبی بود که افراد خود را معرفی می کردند. و این طفل که خود را معرفی نکرد در تاریخ مجهول مانده که پسر کدامیک از اصحاب بوده است. مقاتل او را نشناخته اند فقط نوشته اند: «و خرج شاب قتل ابوه فی المعرکه» چرا؟ آیا رجز نخوانده؟ چرا رجز خواند اما ابتکاری به خرج داد که هیچ کس این کار را نکرده بود. این طفل وقتی به میدان رفت شروع کرد به رجز خواندن، گفت: امیری حسین و نعم الامیر. من کسی هستم که آقایش حسین است و برای معرفی من همین کافی است… ولا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

منبع: مجموعه آثار شهید مطهری

به کوشش: فاطمه طحانی.
منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *