پراید 90 میلیونی نتیجه انتخاب ماست!

پراید ۹۰ میلیونی شوخی است؟

پراید از ۴۷ میلیون به ۹۰ میلیون رسیده است. اما پراید ۹۰ میلیونی در حقیقت بازتاب عملکرد ما در انتخاب ۹۶ است و به طور خلاصه باید گفت: از ماست که برماست!

پراید 90 میلونی

مجله اینترنتی پارسی گو: پس از طی گذشت بیش از دو ماه از شیوع کرونا، و نیز تعطیلی مراکز خرید و فروش و…، بازار وضعیت مشخصی نداشت. اما حالا و با شروع مجدد روال طبیعی بازار در بسیاری از حوزه ها، به ناگهان قیمت پراید تقریبا دو برابر شد. حالا این سوال برای هر مخاطب و شهروند پیش آمده است که آیا پراید ۹۰ میلیونی شوخی است؟ و چطور پراید از ۴۷ میلیون (که آنهم قیمت واقعی نبود!) به ناگاه به مرز ۱۰۰ میلیون رسیده است! با ما همراه باشید:

روزنامه اعتماد: شهرِ بی‌کلانتر، دلیل پراید ۹۰ میلیونی است

روزنامه اعتماد در گزارشی به وضعیت این روز‌های بازار خودرو و افزایش قیمت پراید تا ۹۰میلیون تومان پرداخته است. در واقع وضعیت بازار کشور، نتیجه انتخابات سال ۹۶ است و تا سال ۱۴۰۰ باید تحمل شود. پراید ۹۰ میلیونی نتیجه عملکرد اقتصاد دولتی است که با حمایت قاطع روزنامه اعتماد و طیف هم‌فکرانش بر سر کار آمد. حالا اما با این وضعیت بی سر و سامان اقتصادی، این روزنامه هم ترجیح داده است به بهانه پراید ۹۰ میلیونی به دولت مطبوع خویش بتازد:

جولان قیمت‌های کاذب در بازارهای مختلف موجب شد تا در هفته‌ای که گذشت یکی از عجیب‌ترین اتفاقات در حوزه خرید و فروش خودرو رقم بخورد. قیمت پراید که به نوعی «خودروی ارزان‌قیمت» محسوب می‌شود و هدف از ساخت و عرضه آن هم، همین بود؛ به لطف فضای مجازی و قیمت‌گذاری دلالان و فروشندگان در وب‌سایت‌های خرید و فروش و حتی نمایشگاه‌های خودرو به مرز ۱۰۰ میلیون تومان رسید.

واکنش طنز به پراید 90 میلیونی

واکنش طنز به پراید ۹۰ میلیونی

اگر این عدد به صورت دلاری محاسبه شود؛ چیزی نزدیک به ۶ هزار دلار(با دلار آزاد) خواهد بود که تقریبا با قیمت صادراتی آن همسان است. اما اینجا و در ایران، کسی با دلار معامله نمی‌کند و واحد پولی کشور «ریال» است. تا همین یکی، دو ماه پیش قیمت همین خودرو ۴۷ میلیون تومان بوده است. چگونه در دو ماه، دو برابر شده و چه کسانی به دنبال به هم خوردن نظم و ساختار بازار هستند؟

در ایران سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، به عنوان نهاد «ناظر» بر قیمت‌گذاری کالاها فعالیت می‌کند. این سازمان بنابر دستورالعمل‌های مختلفی که طی این سال‌ها داشته، سعی در کنترل فضای روانی قیمت‌ها داشته است. گرچه حضور این سازمان در فرآیند خرید و فروش و قیمت‌گذاری کالاها، عمدتا با برخی انتقادها نیز مواجه بوده و در بسیاری از موارد، مافیای رسانه‌ای قدرتمندی نیز اساس وجودی این سازمان را زیر سوال برده است.

اما وجود این سازمان در بازارهای مختلف ایران که پتانسیل دلالی و واسطه‌گری با سود بالا در آن بسیار بالاست، ‌غنیمتی است. با این حال در این روزها که فضای مجازی با اخبار مختلفی از «پراید ۹۰ میلیونی» تسخیر شده و نگرانی از بروز تورم‌های بالا را در کشور تشدید کرده است؛ این سوال مطرح است که جایگاه «اعتماد» مردم به سیاست‌گذاری‌ها کجاست؟ بارها اتفاق افتاده، سازمان‌های نظارتی از کشف و امحای شبکه‌های قاچاق و احتکار انواع کالا خبر می‌دهند و دیگر حتی یک خط خبر از سرنوشت این کالاهای کشف شده منتشر نشده و نهاد پاسخگویی نیز در این ارتباط وجود نداشته است.

بنابراین ‌چگونه می‌توان به اعتمادسازی برای مردم پرداخت که فضای روانی دلالان را برای افزایش قیمت باور نکنند و دست به خرید نزنند؟ امروز، بازار شایعه در بخش خودرو داغ شده و دلالان در نبود کارکرد نهاد نظارتی، بازار راکد و بی‌رونق خودرو را به آشوب کشیده‌اند، به نحوی که هر کس از شرایط بی‌ثبات بازار و عدم نظارت استفاده کرده و با اعلام نرخ‌های کاذب فضا را پرالتهاب‌تر می‌کند.

مشابه این اتفاق در بازارهایی چون ارز و سکه و طلا نیز رخ داد و اثرات آن نیز دیده شد. پس زیاد جای دوری نمی‌رویم. «شهر بی‌کلانتر» همین جاست. جایی که به بهانه «عدم دخالت دولت در بازار» و ژست‌های اقتصاد «نئولیبرالی» سطح نظارت بر قیمت‌ها تا جایی پایین می‌آید که سایه «ابر تورم» بر بسیاری از کالاها می‌افتد. پراید ۹۰ میلیون تومانی فقط یکی از اینهاست.

گلابی برجام و گرانی های افسار گسیخته

گلابی برجام و گرانی های افسار گسیخته

کیهان به روحانی: سیب و گلابی برجام چه شد؟

روزنامه کیهان به سخنان اخیر روحانی درباره توافق هسته‌ای که گفته بود: برجام خیر و برکت بسیاری برای کشور داشته است واکنش نشان داد. در مطلب کیهان به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور اشاره شده است و در حقیقت، به دولت، که همه تمرکز خود را روی برجام گذاشته است انتقاد شده است. اگرچه در این مطلب به پراید ۹۰ میلیونی اشاره ای نمی بینیم، اما به وضع نابسامان اقتصادی اشاره شده است. این روزنامه در ادامه نوشت:

  • اجرای این توافق (برجام) برکات فراوانی برای کشور داشت و در تاریخ سیاسی کشور کم‌نظیر بود»؛ آیا واقعاً چنین بود؟ برجام برکات فراوانی داشت و کم‌نظیر بود؟!
  • دولتمردان بارها مدعی بودند که میوه‌های برجام و به عبارتی سیب و گلابی برجام در سال‌های ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ خواهد رسید، اما میوه‌های برجام چیزی جز افزایش تحریم‌ها و تشدید گرانی و رکود و بیکاری نبود.
  • آقای روحانی تأکید کرده است که برجام خیر و برکت بسیاری برای کشور داشته است. سؤال اینجاست که آیا بتن‌ریزی در صنعت هسته‌ای خیر و برکت است؟! آیا افزایش سرسام‌آور قیمت دلار تا آستانه ۲۰ هزارتومان، خیر و برکت است؟! آیا کوچک شدن سفره مردم خیر و برکت است؟!
  • آیا خروج ۹۷۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده (از مجموع ۱۰ هزار کیلوگرم) از کشور، خیر و برکت بود؟! خروج این مقدار اورانیوم، معادل ۹۷ درصد کل اورانیوم غنی شده در ۱۰ سال بود که با تلاش دانشمندان ایرانی صورت گرفته بود.
  • اکنون ۲۴ ماه از خروج آمریکا و همچنین قریب به ۶۰ ماه از امضای برجام سپری شده است. این مدت زمان طولانی در حالی سپری شده است که هیچ دستاوردی از برجام عاید کشورمان نشده است. تنها پاسخ قاطع ایران به فرصت‌سوزی ۵ ساله آمریکا و اروپا، خروج از برجام و خروج از ان‌پی‌تی است.
پراید 90 میلیونی نتیجه انتخابات 1396

پراید ۹۰ میلیونی نتیجه انتخابات ۱۳۹۶

در هر صورت، پراید ۹۰ میلیونی و گرانی دلار، بیکاری، تورم، رکود و… نتیجه ای است که حاصل انتخاب خود ما مردم است. طبعا اگر به جای انتخاب احساسی و هیجانی، به انتخاب درست دست بزنیم، با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد. آقای روحانی با این وعده که هم چرخ سانتریفیوژها خواهد چرخید و هم چرخ زندگی مردم! روی کار آمد. حالا اما همه چیز را در برجام نقدا دادند و یک مشت وعده نسیه گرفتند که به گواه مسئولان دولتی، هیچ نتیجه ای نداشته است، و امروز نه چرخ سانتریفیوژها می چرخد و نه چرخ زندگی مردم! پراید ۹۰ میلیونی نتیجه عملکرد ما مردم است و به قول مرحوم ناصرخسرو، «از ماست که برماست…»

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *