10 عادت موثر که برای شما کمردرد و مشکل ستون فقران به همراه دارد!

۱۰ عادتی که سلامتی شما را به خطر می‌اندازد

مطالعات نشان داده است مصرف بی رویه دارو، اعتیاد به نوشیدن قهوه، میز کار نامناسب، اعتیاد به تلفن همراه، وضعیت نامناسب بدن و… سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و می تواند به کمردرد بیانجامد.

سلامتی شما را به خطر می‌اندازد

مجله اینترنتی پارسی گو: بعضی از عادات روزانه، سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و ترک آن موجب بهبود عملکرد بدن و سلامتی و افزایش طول عمر می شود. با ما همراه باشید:

مطالعات نشان داده است برخی از عادات غلط افراد موجب خمیدگی و آسیب به ستون فقرات می‌شود. به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان، ستون فقرات پیچیده‌ترین مفاصل در بدن ماست با این وجود تا زمانی که شروع به درد نکند، اهمیت چندانی به آن نمی‌دهیم؛ و بدون آنکه متوجه باشیم گاهی با عادات نامناسب خود آسیب جدی به این عضو مهم بدن وارد می‌کنیم. در ادامه به تعدادی از عادات غلط بیشتر افراد اشاره شده است که مستقیما ستون فقرات را نشانه می‌گیرد.

ورزش‌های نادرستی که در طول روز انجام می‌دهید

ورزش نادرست سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و باید از آن پرهیز کرد. ورزش دارای مزایای سلامتی متعددی فراتر از کاهش وزن است، اما نوع تمرینی که انجام می‌دهید یا در بعضی موارد ورزش نکردن ممکن است استخوان‌های شما را شکننده کند. تحمل وزن باعث افزایش تراکم استخوان در ستون فقرات و سایر اعضای بدن می‌شود.

برخی از تمرین‌های محبوب، از جمله دوچرخه سواری ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در ناحیه گردن شود چرا که طی آن دوچرخه سوار مجبور است برای مدت طولانی به سمت جلو و پایین خم شود. از سوی دیگر ورزش نکردن هم به سادگی باعث تراکم استخوان با کاهش طول عمر می‌شود.

کاهش میل سیگار کاهش وسوسه سیگار

کاهش میل سیگار کاهش وسوسه سیگار

سیگار کشیدن

شاید جالب باشد بدانید که سیگار کشیدن علاوه بر برخی بیماری‌های مرتبط با استعمال دخانیات، می‌تواند به ستون فقرات شما نیز آسیب برساند. بیشتر مردم درک نمی‌کنند که سیگار کشیدن روی استخوان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث دفع زودرس دیسک شود. استعمال دخانیات باعث جلوگیری از گردش دیسک و رطوبت آن می‌شود و جذب مواد مغذی برای سالم ماندن دیسک‌ها را دشوار می‌کند. ستون فقرات (مهره ها) با دیسک یا بالشتک پوشانده شده است که استرس و شوک را در حین حرکت جذب می‌کند. بیماری دژنراسیون دیسک هنگامی رخ می‌دهد که دیسک‌ها خشک و نازک شده و یا ترک بردارند.

کاهش مصرف لبنیات

کاهش مصرف لبنیات سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و باید از آن پرهیز کرد. کلسیم برای سلامتی استخوان بسیار مهم است و لبنیات منبع مهمی از کلسیم است، اما اگر شما تحمل لاکتوز را ندارید و به دلیل نفخ، اسهال و گاز که بعد از مصرف آن‌ها تجربه می‌کنید شیر، پنیر و ماست را کنار گذاشته‌اید، ممکن است استخوانهایتان آسیب ببیند. اگر استخوان‌های شما نرم شود، منجر به فشار‌های دردناک در ناحیه ستون فقرات می‌شود. از دیگر منابع خوب لبنیات می‌توان به سبزیجات، ماهی‌هایی با استخوان‌های نرم مانند ساردین کنسرو شده و ماهی قزل آلا و غذا‌های غنی از کلسیم اشاره کرد. اگر ۵۰ ساله یا جوان‌تر هستید، روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم لبنیات در روز مصرف کنید و اگر بزرگتر از ۵۰ سال هستید، میزان آن را به ۱۲۰۰ میلی گرم برسانید. بررسی کنید که آیا به اندازه کافی کلسیم دریافت می‌کنید. اگر اینگونه نیست، در مورد مکمل‌ها با پزشک خود صحبت کنید.

وضعیت بدنی شما

آیا تاکنون توجه کرده‌اید که چگونه تمرین کنندگان منظم یوگا خیلی صاف می‌نشینند؟ به نظر می‌رسد، یوگا برای کمردرد ممکن است به اندازه درمان فیزیکی موثر باشد و برای بهبود وضعیت بدن شما بسیار عالی است. به گفته متخصصان، با افزایش سن، نیروی جاذبه می‌تواند باعث فشردگی ستون فقرات شود و وضعیت ضعیف بدن می‌تواند این مشکل را تشدید کرده و باعث شود تا ستون فقرات حتی بیشتر فشرده شود.

وسواس در استفاده از ضد آفتاب

وسواس در استفاده از ضد آفتاب سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و باید از آن پرهیز کرد. ضد آفتاب هنوز بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و جلوگیری از خطوط و چروک‌های زودرس است. اما از طرفی هم بهترین روش برای جذب ویتامین D، در معرض نور خورشید بودن است. شما نمی‌توانید تمام مواد مورد نیاز خود را از مواد غذایی دریافت کنید، اما بدن شما برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد. ۱۵ دقیقه نور آفتاب برای افزایش جذب ویتامین D می‌تواند موثر باشد. تحقیقات جدید در گزارش‌های علمی نشان می‌دهد که نور ناشی از اشعه ماوراء بنفش دیجیتال (UV) ممکن است در تولید ویتامین D در پوست از نور خورشید کارآمدتر باشد. در حقیقت، نمونه‌های پوستی که بیش از ۵۲ دقیقه در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرند، دو برابر بیشتر از آن‌هایی که به اندازه ۳۳ دقیقه در معرض نور خورشید هستند، جذب ویتامین D دارند.

اعتیاد به استفاده از تلفن هوشمند

اعتیاد به استفاده از تلفن هوشمند

اعتیاد به تلفن هوشمند

علائمی وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده اعتیاد شما به گوشی همراهتان باشد. به گفته منخصصان، هنگامی که به صفحه گوشی خود در حالت ایستاده به جلو نگاه می‌کنید، ستون فقرات فوقانی شما در حالت خمیده قرار می‌گیرد که می‌تواند به مرور زمان به فشردگی دیسک‌های ستون فقرات منجر می‌شود.

میز کار شما

نشستن در یک میز با ارگونومی ضعیف باعث می‌شود که فشار کمتری به کمر وارد شده و باعث درد شود. در این شرایط استراحت‌های مکرر و پیاده روی می‌تواند موثر باشد. در مورد شیوه صحیح اسکان در فضای کار با یک متخصص کاردرمانی صحبت کنید تا روش صحیح برای انجام حرکات گردنی را یاد بگیرید.

اعتیاد به نوشیدن قهوه

کافئین موجود در قهوه و نوشابه ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد، اگرچه مطالعاتی در مورد اینکه چه نوع تأثیری در تراکم استخوان و خطر شکستگی دارد می‌تواند متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی کلسیم از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها دریافت می‌کنید.

دارو‌هایی که مصرف می‌کنید

برخی دارو‌ها مانند استروئید‌ها ممکن است استخوان‌های شما را ضعیف کنند. هرچه دوز دارو بیشتر باشد، تأثیر آن بر استخوان‌ها و ستون فقرات نیز بیشتر می‌شود. از طرفی برخی دارو‌ها می‌توانند با پوکی استخوان ناشی از استروئید از جمله بیس فسفونات‌ها مقابله کنند. در مورد دارو‌های خود با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید که آیا آن‌ها بر تراکم استخوان شما تأثیر می‌گذارند و آیا برای برطرف کردن این اثرات می‌توانید اقداماتی را انجام دهید یا خیر.

ناتوانی در درک احساس واقعی‌تان

ناتوانی در درک احساس واقعی سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و باید از آن پرهیز کرد. مطالعات نشان می‌دهد که اگر به خود اجازه ندهیم عصبانیت، غم و ترس طبیعی را در زندگی احساس کنیم، احتمالاً درد جسمی و شرایطی مانند کمردرد را تجربه خواهیم کرد. بهترین راه برای افزایش ایمن این احساسات، استفاده از روشی برای روزنامه نگاری است که در آن احساسات واقعی شنیده می‌شود. درست است، یک عمل ساده برای نوشتن مطالب به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را ابراز کرده و فشار ناشی از آن را کم کنید.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *