نقش برنامه ریزی در موفقیت:

موفق شو!

موفق شو

موفق شو! اما چطور؟ بی شک برنامه ریزی، یکی از ارکان مهم موفقیت محسوب می شود و همه ما می دانیم که بدون توجه به آن، رسیدن به موفقیت امکان پذیر نیست!

موفق شو! اما چطور؟ بی شک برنامه ریزی، یکی از ارکان مهم و موثر موفقیت محسوب می شود و همه ما به نوعی این مسئله را درک کرده ایم که بدون توجه به برنامه ریزی و مدیریت زمان، رسیدن به موفقیت امکان پذیر نیست!

در این صفحه گفتگوی محمد شمس با دکتر اسماعیل سعدی پور، استاد دانشگاه طباطبایی، در بارۀ نقش برنامه ریزی در موفقیت، که با عنوان «برنامه بریز، موفق شو!» در روزنامه جام جم چاپ شده است را تقدیمتان می کنیم:

داشتن اهداف مشخص و برنامه صحیح برای رسیدن به آنها شاید از واجب ترین مسائل زندگی هر شخصی باشد که باید نسبت به آن بیش از سایر موضوعات حساسیت به خرج دهد. دکتر اسماعیل سعدی پور، روان شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با جام جم می گوید: اهمیت برنامه ریزی تا آن حد است که داشتنش به معنای موفقیت است و نداشتنش معنایی جز شکست ندارد. افرادی که در زندگی شان برنامه ریزی ندارند، برای شکست خوردن برنامه ریزی کرده اند. بعید می دانم در طول تاریخ بتوان فردی را پیدا کرد که بدون داشتن هدف و برنامه در شغل و زندگی اش موفق شده باشد. به همین خاطر بهتر است از همین حالاآن را جدی بگیریم و گام های عملی در این زمینه برداریم. مشروح بحث را در ادامه می خوانید. (موفق شو. پارسی گو)

خیلی از مردم، علت نداشتن برنامه ریزی را کمبود وقت عنوان می کنند. این عقیده را قبول دارید؟

سوال شما ماجرای تبر زنی را به خاطرم آورد که در طول یک روز، ساعت مشخصی را به قطع درختان مشغول بود و با گذشت هر روز، نسبت به زمان مشابه قبل تعداد درختان کمتری را قطع می کرد و بازدهی کمتری داشت. وقتی علت یابی کرد، متوجه شد به بهانه کمبود وقت، تیزی تَبَر خود را کنترل نکرده است. برنامه ریزی را می توانیم به روی ریل قرار گرفتن تشبیه کنیم؛ حرکتی هوشمندانه، منطقی و گام به گام برای رسیدن به اهدافی که داریم.
بشدت اعتقاد دارم فردی که نتواند وقتش را برنامه ریزی و مدیریت کند و این که در جامعه با افرادی برخورد می کنیم که می گویند وقت نداریم، این گونه گفتارها (یعنی وقت نداشتن) از نظر روان شناسی نشان دهنده ضعف و ناتوانی یک فرد است. کسی که هدفی ندارد و نتواند برای وقتش (برای رسیدن به اهدافش) برنامه ریزی کند، تقریبا هیچ چیز دیگری را نمی تواند کنترل کند. (موفق شو. پارسی گو)

اگر درست متوجه شده باشم، دیدگاه شما این است که هدف گذاری مقدم بر برنامه ریزی است؟

بله همین طور است. قبل از برنامه ریزی باید برای خودمان اهدافی را تنظیم کنیم. اهدافی در حوزه های مختلف زندگی و به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت. اگر من در زندگی ام هدفی داشته باشم، برنامه ریزی آنجا معنا پیدا می کند که بخواهیم بدانیم چگونه به اهداف خود برسیم. از میان مسیرهای مختلفی که وجود دارد، کدام مسیر من را به بهترین وجه ممکن به مقصد می رساند. (موفق شو. پارسی گو)

اهدافی را که در نظر می گیریم، بهتر است چه خصوصیاتی داشته باشند؟

در این رابطه، نکته اول آن است که اهدافی را انتخاب کنیم که واقعگرایانه باشند. اهداف آرمان گرایانه، غیر قابل دسترس و غیرقابل اندازه گیری، نه تنها باعث حرکت ما به سمت جلو نمی شوند، بلکه در جاهایی می توانند خطرناک باشند و باعث سرخوردگی ما شوند.
دوم این که اهداف باید بخش پذیر به جزء های کوچک تر باشند تا بتوانیم در هر بازه زمانی ( مثلاروزانه، هفتگی، ماهانه و حتی سالانه) بخشی از آنها را جلو برده، و مورد سنجش و ارزیابی قرار دهیم.
مورد سوم این که اهدافمان را بهتر است در جایی نصب کنیم و آنها را با افرادی که خوشبین هستند و نگاهی حمایتگر دارند، در میان بگذاریم. این مساله سبب می شود اشتیاق ما برای رسیدن به اهدافی که تعیین کرده ایم، بیشتر شود. (موفق شو. پارسی گو)

به این نتیجه رسیدیم که قدم اول در موفقیت، داشتن هدف است. درادامه گفتیم گام بعد، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف است. سوالی که مطرح می شود، این است که خودِ برنامه ریزی چه فوایدی دارد؟

سوال خوبی است. برنامه ریزی به ما آرامش می دهد. ما حتی اگر برای گذران یک روز تعطیل برنامه ریزی نداشته باشیم، بدون تردید آن روز به ما سخت خواهد گذشت. علاوه بر این، برنامه ریزی به ما نظم می دهد و باعث می شود برخی صفات خوب به عادت تبدیل شوند. در صورتی که سخت ترین کارها را ۲۱ روز مداوم انجام دهیم، بعد این بازه آن کار در ما تبدیل به یک عادت می شود. نکته دیگر آن که برنامه ریزی باعث می شود در وقت ما صرفه جویی شده، نسبت به زمانی که در اختیار داریم، بهره وری داشته باشیم. به عبارتی، برنامه ریزی باعث می شود ما رفته رفته روی زمان کنترل بیشتری داشته باشیم و مدیریت زمان را که یک اصل مهم است، به نحو احسن انجام دهیم. مدیریت زمان یک ویژگی شخصیتی است که به میزان زیادی در موفقیت ما موثر است و کارایی دارد، تا جایی که تفاوت انسان های موفق و شکست خورده در همین چگونگی استفاده و مدیریت زمان است. (موفق شو. پارسی گو)

باور شما این است که یک شاخص مهم برای موفقیت، مدیریت زمان است؟

دقیقا. ما در گفتارهای روزانه بسیار می شنویم یا می گوییم وقت طلاست، اما واقعیت آن است که بسیاری از ما وقت تلف شده زیادی داریم و نه تنها به اندازه طلابلکه به اندازه یک فلز بی بها هم برای وقت ارزش قائل نیستیم. در قرآن کریم، یکی از سوگندهایی که خورده می شود، سوگند به عصر و زمان است و یکی از تفسیرهای آن، همین اهمیت گرانبهایی وقت است. آدم های موفق از وقتشان حداکثر استفاده را می کنند. این افراد از گذشته به عنوان یک تجربه بهره می برند، از زمان حال برای تلاش و بهره وری هر چه بیشتر و بهتر استفاده می کنند و نسبت به آینده امیدوارند. در مقابل، انسان های ناموفق حسرت گذشته را می خورند، در زمان حال تنبلی می کنند و نسبت به آینده ناامیدند. این نکته را هم بگویم که از منظر روان شناسی، انسان های سالم آدم هایی هستند که در حال زندگی کنند، چراکه غرق شدن در گذشته ما را افسرده خواهد کرد و اگر در آینده غرق شویم، چون آینده احتمالی است، مضطرب و نگران خواهیم شد. در هر حال، گذشته را باید کلاس تجربه بدانیم و زمان حال را منزلگاه تصمیم گیری، تلاش و فعالیت. نسبت به آینده هم باید امیدوار باشیم و آن را سکوی پیشرفت خود در مسائل معنوی و مادی قرار بدهیم. (موفق شو. پارسی گو)

پس از فوایدی که درباره داشتن برنامه به عنوان اصلی از اصول موفقیت ذکر کردید، شاید تنها قطعه تکمیل نشده پازل گفت وگوی امروزمان سخن از اصول برنامه ریزی باشد. امکان دارد از اصول برنامه ریزی هم به ما بگویید؟

ما باید واحد برنامه ریزی خود را مشخص کنیم. واحد برنامه ریزی می تواند روز، هفته، ماه، فصل یا سال باشد. نکته دیگر آن که هر فرد یک برنامه مختص خود داشته باشد. یعنی برای مثال، اگر یک دانشجو هستم، برنامه ام با دانشجوی دیگر متفاوت است، چراکه تفاوت های فردی باید در برنامه لحاظ شود. اصل سوم در برنامه ریزی، انعطاف پذیری است. برای نمونه، در برنامه ریزی تحصیلی ای که دانش آموزان دارند، می بایست در هفته دو زمان (مثلا۵/۱ساعته) را برای حوادث غیرمترقبه و غیرقابل پیش بینی احتمالی خالی بگذارند تا در صورت اتفاق، کل برنامه را به هم نریزند. مساله بعد، ارزشیابی مستمر، مرور و جمع بندی است. درواقع، بسنجیم و ببینیم کجاها از برنامه جلو هستیم، کجا طبق برنامه پیش می رویم و چه جاهایی از برنامه عقب مانده ایم. حتی ارزیابی کنیم و در صورت نیاز در برخی برنامه ها تجدید نظر کنیم. مورد دیگر، اولویت بندی کارهاست. یعنی مشخص کنیم چه کارهایی را در کدام بازه زمانی باید پیش از همه انجام بدهیم. نکته مهم دیگر که در این راستا وجود دارد، مکتوب کردن برنامه است. اصل بعد، معقول کردن انتظار از خود است. درصورتی که مثلاً یک برنامه هفتگی یا ماهانه را در نظر گرفته ایم، اوایل نباید انتظار داشته باشیم به صد در صد برنامه عمل کنیم. اگر بتوانیم ابتدا به ۶۰ درصد برنامه ریزی خود عمل کنیم، جای خوشحالی و امیدواری است و در هفته ها و ماه های آتی می توانیم آن را به ۶۵ درصد، ۷۰ درصد و بیشتر برسانیم. اگر انتظارات فردی که برنامه ریزی می کند، معقول نباشد و نتواند به طور تمام و کمال به برنامه عمل کند، دچار یاس و ناامیدی خواهد شد و ممکن است کل برنامه ریزی را زیر سوال ببرد. نکته مورد توجه دیگر آن که درجه دشواری برنامه ریزی از ساده به پیچیده باشد؛ یعنی دشواری برنامه بتدریج افزایش پیدا کند.
بحث مهم دیگر، استمرار و تداوم برنامه است. به این معنا که، برای اجرای برنامه پشتکار داشته باشیم و در هر شرایط و حالتی، به آن عمل کنیم. در آخر آن که هر بخش از برنامه را که انجام می دهیم و به نتیجه می رسانیم، خودمان، خود را تشویق کنیم. این به ما انگیزه می دهد تا ادامه مسیر برنامه ریزی را با جدیت و تلاش بیشتری طی کنیم. (موفق شو. پارسی گو)

گردآوری: پارسی گو.
https://www.parsigoo.com
منبع: روزنامه جام جم، شماره ۴۷۶۲ به تاریخ ۲۶/۱۱/۹۵، صفحه ۱۴ (جامعه)

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

3 دیدگاه در “موفق شو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.