تصاویر روبینا اشرفی و واکنش ها به قتل فجیع رومینا توسط پدرش!

ماجرای قتل رومینا اشرفی چیست؟ + جزئیات و واکنش ها

قتل رومینا اشرفی توسط پدرش در صدر اخبار حوادث این روزهای کشور قرار دارد. رومینا به علت رابطه عاشقانه و فرار از خانه، پس از دستگیری و بازگشت، توسط پدرش به قتل می رسد.

ماجرای قتل رومینا اشرفی توسط پدرش پدر روبینااشرفی کیست دوست پسر روبینا اشرفی کیست

مجله اینترنتی پارسی گو: ماجرای قتل رومینا اشرفی این روزها در صدر اخبار قرار دارد و حتی واکنش شخصیت های مختلف کشور را برانگیخته است. رومینای ۱۴ ساله توسط پدرش به طرز فجیعی به قتل می رسد و این ماجرا سبب واکنش گسترده ای میان اهالی رسانه ها می شود. به نحوی که تقریبا تمامی رسانه ها به آن پرداخته اند. با ما همراه باشید:

رومینا اشرفی کیست؟

رومینا اشرفی دختری ۱۴ ساله و متولد سال ۱۳۸۵ است. وی در منطقه سفید سنگان لمیر ساکن بود. روستای سفید سنگان لمیر از بخش حویق یکی از توابع شهرستان تالش است. ماجرای قتل وحشتناک این دختر ۱۴ ساله در صدر اخبار قرار گرفته است. رومینا اشرفی به علت رابطه عاشقه با یک پسر که به فرار از خانه منتج می شود، توسط پدرش در خواب به قتل می رسد.

روبینا اشرفی دختر 14 ساله ای که به علت رابطه عاشقانه و فرار از خانه کشته شد

رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله ای که به علت رابطه عاشقانه و فرار از خانه کشته شد

قتل رومینا اشرفی به چه شکل بوده است؟

عصر ۱ خرداد ۱۳۹۹ کانال های محلی تالش از یک قتل فجیع ناموسی خبر دادند. دختری ۱۴ ساله در سفید سنگان لمیر از بخش حویق به دست پدرش در خواب سر بریده شد. قاتل پس از ارتکاب جرم به قتل دخترش اعتراف کرد و به مراجع قضایی تحویل داده شد.

رومینا اشرفی متولد ۱۳۸۵ در بخش حویق از شهرستان تالش، دلباخته یکی از پسرهای همشهری شده بود، به گفته محلی ها مخالفت های شدید پدر دختر با ازدواج این دو به دلیل تفاوت های فرهنگی، آنها را به فکر فرار از منزل وا داشت. اما پیگیری های خانواده ها به دستگیری آنها توسط پلیس منجر می شود.

به نوشته برترینها شنیده ها حاکی از آن است که پس از بازگشت رومینا به خانه، جو حاکم بر خانه نه تنها آرام نمی گیرد بلکه اختلافات و تحریکات خانوادگی بالا گرفته و آتش خشم پدر شعله ور تر میشود تا جایی که پدر در روز یک خرداد با خلوت کردن خانه ، گردن رومینای ۱۴ ساله را با استفاده از داس درحالی که او در خواب بود به طرز فجیعی از تن جدا می کند.

نام رضا اشرفی پدر رومینا اشرفی در آگهی ترحیم رومینا اشرفی

نام رضا اشرفی پدر رومینا اشرفی در آگهی ترحیم رومینا اشرفی

پدر رومینا اشرفی کیست؟

رضا اشرفی پدر رومینا اشرفی است. وی ساکن روستای سفید سنگان لمیر ساکن بوده است. پدر رومینا اشرفی با توجه به عقاید خاص منطقه ای، دخترش را به جرم داشتن رابطه عاشقانه با پسری دیگری از همان منطقه، به قتل می رساند. گفتنی است رومینا در رابطه عاشقانه خود مرتکب فرار از خانه می شود. پسری با ۳۵ سال سن و حتی با تفاوت مذهبی، رومینا را با جملاتی عاشقانه فریب می دهد! و او را مجبور می کند تا از خانه فرار کند! در نهایت این حرکت باعث می شود تا رومینای ۱۴ ساله و معصوم که خام جملات بهمن ۳۵ ساله شده است به قتل برسد

علت مخالفت پدر رومینا اشرفی با دخترش نیز اختلافات فرهنگی بین خانواده پسر و دختر عنوان شده است. هرچه هست علت قتل رومینا توسط پدرش در مسائل و اعتقادات منطقه ای خلاصه می شود. روستایی که مردمانش آبرو و ناموس خود را از هرچیزی بالاتر می دانند طبعا وقتی با عملی نامشروع مواجه می شوند و آبروی خانوادگی خود را در خطر می بینند، دست به واکنش هایی می زنند که چنین نتیجه ای را در بر می گیرد!

مجازات پدر رومینا اشرفی چه خواهد بود؟

به گفته افراد محلی، پدر بعد از ارتکاب جرم با در دست داشتن داس از خانه خارج شده و به قتل دخترش اعتراف می کند و توسط پلیس بازداشت و به مراجع قضایی سپرده می شود. مطابق با ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی شود بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می شود. هرچند هنوز باید منتظر مراحل قضائی آن باشیم. در هر صورت قتل رومینا با واکنش های مختلفی از سوی اهالی منطقه این دختر نوجوان و افکار عمومی مواجه شده است. بواقع اینگونه موارد از جمله جرائمی است که قلب افکار عمومی را در سینه می فشارد و شاید لازم است تا مجلس و قانون برای جلوگیری از تکرار این موارد تدابیر شدیدتری را اتخاذ نمایند.

واکنش ها به قتل فجیع رومینا اشرفی

در این بخش به بررسی و مرور واکنش ها به قتل فجیع رومینا اشرفی توسط پدرش می پردازیم. با ما همراه باشید:

واکنش مسئولان قضایی به قتل رومینا اشرفی

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان درباره قتل دختر ١۴ ساله تالشی گفت: این پرونده به صورت ویژه رسیدگی می‌شود. به نوشته مرکز رسانه قوه قضاییه، جان احمد آقایی در ارتباط با انتشار خبری مبنی بر قتل یک دختر ۱۴ ساله در یکی از روستاهای شهرستان تالش افزود: ۲۸ اردیبهشت ماه این دختر همراه پسری ۲۹ ساله متواری می‌شود و یک روز پس از آن پدرش شکایتی با عنوان آدم ربایی در دادسرای شهرستان آستارا مطرح می کند. پرونده برای بررسی در دستور کار دادسرا قرار می‌گیرد.

آقایی افزود: با اطلاع رسانی دادسرا؛ پدر و مادر و بستگان دختر به دادسرا مراجعه می کنند و دختر را مورد تفقد و لطف قرار می‌دهند؛ بازپرس با مشاهده اینکه پدر از روی مهربانی و گذشت از اشتباه دختر چشم پوشی کرده است، وی را تحویل خانواده می‌دهد. پدر دختر با ملاطفت و مهربانی که به خرج می دهد اعتماد بازپرس را جلب می کند و به همین دلیل بازپرس از تحویل وی به خانواده اطمینان خاطر داشته است و با توجه به بررسی جمیع شرایط علتی برای تحویل ندادن دختر به خانواده اش در ان زمان وجود نداشته است.

وی همچنین برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اعتیاد پدر دختر به مواد مخدر را رد کرد و گفت: اینکه گفته می‌شود این فرد به مواد مخدر اعتیاد داشته است، صحت ندارد همچنین پدر فاقد هرگونه سابقه کیفری بوده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در تشریح چگونگی قتل افزود: پس از اینکه فرزند تحویل خانواده می‌شود آنها شب را در منزل یکی از بستگان در آستارا ساکن می شوند و شرایط کاملا معمولی و طبیعی بوده است ولی فردای آن روز به روستای خود بر می گردند و مشخص نیست آنجا چه اتفاق غیر عادی رخ داده است که در هنگام غروب و وقتی دختر در خواب بوده، پدر، دختر خود را به قتل می رساند.

وی اضافه کرد: پدر این دختر بلافاصله پس از این اقدام از کار خود پشیمان می شود و از خانه بیرون می آید و تقاضای کمک می کند که بی فایده است. آقایی اضافه کرد: پدر دختر اکنون بازداشت است و تحقیقات تکمیلی درباره انگیزه و علت قتل ادامه دارد. معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه این دختر، قربانی خشونت خانوادگی شده است، افزود: فارغ از انگیزه پدر در به قتل رساندن دختر خود، چنین جنایتی به هیچ عنوان از نظر قانون قابل پذیرش نیست و این پرونده بصورت ویژه رسیدگی خواهد شد. وی تاکید کرد: حکم، مطابق ضوابط قانونی صادر و به اطلاع عموم خواهد رسید.

پدری که از بی آبرویی می ترسید مقصر است یا پسری که روبینا را فریب داد؟

در نخستین روز از خرداد پدری از ترس بی‌آبرویی، داس را بر گردن دختر ۱۴ ساله‌اش نشاند و سرش را برید. دختری که هنوز ۱۴ سالش تمام نشده بود. حال باید پرسید پدر روبینا مقصر است یا پسری که با حرف های عاشقانه روبینای ۱۴ ساله را فریب داده و از دامان پدر و خانواده ربوده بود؟

پدر ابتدا سعی می‌کند دخترش را خفه کند و وقتی موفق نمی‌شود، سر دختر را با داس می‌برد. با شیون‌های مادر و بقیه همسایه‌ها پلیس سر می‌رسد و قاتل را بازداشت می‌کند. این روز‌ها پدر قاتل در زندان است، برادر ۶ ساله و مادر رومینا تنها عزاداران این خانه نیستند. اهالی روستای «حویق» شهرستان آستارا چند روزی است که در غمی عمیق به سر می‌برند.

برای بررسی هرچه بهتر این پرونده با اسفندیار اشرفی، عموی مقتول و همچنین بهمن خاوری، همان پسری که یکی از شخصیت‌های این داستان دردناک است، به گفتگو نشستیم. ناگفته پیداست که اظهارات این دو نفر که در جناح‌های مقابل یکدیگر قرار دارند، کاملا با هم در تضاد است و نگارنده هم تلاشی ندارد تا حقی را بین آن‌ها تقسیم کند و گزارش، صرفا روایتی است از یک قتل ناموسی دیگر.

بهمن خاوری پسری که روبینای 14 ساله را فریب داده و او را مجبور به فرار از خانه کرد

بهمن خاوری پسری که روبینای ۱۴ ساله را فریب داده و او را مجبور به فرار از خانه کرد

به پلیس هم گفتم که دوستش دارم و اجباری در کار نبود

ماجرا از ارتباط رومینا و بهمن آغاز شد. رابطه‌ای که به زعم بهمن عاشقانه و از نظر عموی رومینا با رعب و تهدید همراه بود. بهمن حدودا ۳۵ سال دارد و حالا و بعد از رومینا زندگی خود را نابود شده می‌داند: «چند سالی بود که عاشق هم بودیم و بالاخره تصمیم گرفتم تا یک نفر را بفرستم و او را از پدرش خواستگاری کنم. اما از آنجایی که مذهب ما یکی نبود، مخالفت کردند. به همین خاطر هم دختر به من گفت که پدرم رضایت نمی‌دهد و باید فراری‌اش بدهم. همین شد که باهم فرار کردیم و پنج روزی ناپدید شدیم. بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم‌ربایی شکایت کرد.»

بهمن خاوری، پسری که با ۳۵ سال سن روبینای ۱۴ ساله را با حرف های عاشقانه فریب داده و به فرار از خانه مجبور کرده بود ادامه می دهد: «حتی به من تهمت زد که دخترش را بیهوش کردم و گاو و طلاهایش را هم دزدیدم. وقتی پاسگاه دختر را خواست و او هم به آن‌ها گفت که به خواسته خودش با من آمده است. ولی پدرش بیخیال نشد. در آگاهی آستارا هم از من شکایت کرد و چند روز بعد آگاهی با من تماس گرفت. ولی چند نفر از بستگان آمدند و خواستند که ما با هم صیغه کنیم تا ماجرا تمام شود. ولی آن مرد با پلیس هماهنگ کرده بود تا من را دستگیر کنند. موقع بازجویی من گفتم که آن دختر را دوست دارم و اجباری در کار نبوده و دختر هم در بازجویی این حرف‌ها را تایید کرد. یک شب در بازداشتگاه ماندم، اما در نهایت تبرئه شدم.»

پس از این اتفاقات خانواده رومینا به خانه برمی‌گردند و به گفته بهمن، وقتی مادر خانواده در حمام مشغول شستن لباس‌ها بوده، پدر ابتدا سعی می‌کند دخترش را خفه کند و وقتی موفق نمی‌شود، سر دختر را با داس می‌برد. با شیون‌های مادر و بقیه همسایه‌ها پلیس سر می‌رسد و قاتل را بازداشت می‌کند.

کدام مردی عکس ناموسش را در اینستاگرام می‌گذارد؟

این داستان، اما وقتی از زبان خانواده رومینا نقل می‌شود، تفاوت بسیاری می‌کند. اسفندیار اشرفی، عموی رومینا می‌گوید اصلا تفاوت مذهبی موضوع مهمی نبوده است و این پسر برادرزاده‌اش را تهدید کرده بود: «این پسر رومینا را با زور و تهدید اینکه او را می‌کشد با خود برد و ۶ روز تمام هم او را نگه داشت. بعد از این موضوع حتی ما خواستیم که بیایند و خواستگاری کنند، اما خانواده آن پسر گفتن نه، پسر ما اشتباه کرده است. حتی عاقد آمده بود که عقدشان کند، اما آن پسر قصدش چیز دیگری بود.»

عموی رومینا: بهمن خاوری رومینای ۱۴ ساله را اغفال کرده بود!

تصور کنید: پسری ۳۵ ساله با دختری ۱۴ ساله ارتباط می گیرد! او را با جملات عاشقانه خام می کند! در حالی که به لحاظ فرهنگی و حتی مذهبی خانواده هایی متفاوت دارند، او را فریب می دهد. رومینا از خانه فرار می کند! پدر رومینا از ترس بی آبرویی وقتی می بیند حریف بهمن نمی شود، و رومینا کاملا فریب خورده است، اقدام به قتل رومینا می کند. اما پشیمان می شود! حتی از خانه بیرون می آید و درخواست کمک می کند که دیگر کار از کار گذشته است. به نظر شما بهمن، پسر ۳۵ ساله ای که دختر معصوم ۱۴ ساله را اغفال کرده و از خانه پدری فراری داده مقصر است؟ یا پدری که از ترس بی آبرویی، جان ناموس خود را گرفته تا از بی آبرویی بیشتر جلوگیری کند؟

عموی رومینا می‌گوید: بهمن رومنیا را اغفال کرد و پس از آن باعث شد که برادرش به مرز جنون برسد: «آن پسر در این مدت بار‌ها با من تماس گرفته و ما را تهدید کرده است. به ما فحاشی می‌کند. اگر از رومینا عکسی نمی‌فرستاد این مسائل پیش نمی‌آمد. اصلا کدام مردی وقتی بخواهد با یک دختر ازدواج کند، عکسش را در اینستاگرام می‌گذارد؟ کدام مردی عکس ناموسش را در دنیا پخش می‌کند؟»

عموی مقتول می‌گوید مادر رومینا شرایط خوبی ندارد: «مادرش ۴۰ سال بیشتر ندارد و این روز‌ها هم عزادار است. او هم فامیل ما و مثل خواهرمان است. حالا چه کنیم؟ او، ولی دم است و باید برای پرونده تصمیم بگیرد. برادر من یک پسر ۶ ساله هم دارد. حالا زندگی‌اش نابود شده است. ما خانواده باآبرویی بودیم، اما آن پسر همه زندگی ما را به هم زد.»

گزارش روزنامه جام جم از قتل رومینا اشرفی

گزارش روزنامه جام جم از قتل رومینا اشرفی

واکنش کیهان به قتل رومینا اشرفی و سوء استفاده جریانات سیاسی از ماجرای این قتل

این روزها خبر دردناک قتل «رومینا» توسط پدرش جزو مهم‌ترین اخباری است که افکار عمومی را متوجه خود کرده، قتلی که به گفته سرپرست معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان، علت آن اختلافات خانوادگی و فرار این دختر ۱۴ساله از منزل بوده است.

با انتشار خبر دردناک قتل «رومینا‌اشرفی» توسط پدرش موجی از ناراحتی و واکنش‌های احساسی در فضای مجازی و واقعی و منابع رسمی به راه افتاد. در این میان اما برخی افراد همگام با جریانات معاند سعی در موج‌سواری دارند و عده‌ای نیز به دنبال مطرح شدن خود با استفاده از خون این دختر نوجوان هستند.

آنچه در این میان قابل تامل می‌نماید، واکنش رسانه‌های زنجیره‌ای و حتی برخی مسئولان دولتی و برخی چهره‌های اصلاح‌طلب همیشه مدعی، به این جنایت است. نسبت دادن قتل به باورهای دینی قاتل، سوءاستفاده از احساسات عمومی برای مطرح کردن دوباره لوایحی همچون سند ۲۰۳۰، مانور و بزرگنمایی هدفمند عناوینی مثل «قتل‌های ناموسی»، تناقض آشکار در ماجرای کودک همسری و در نهایت تناقض رفتاری در موضوع قصاص قاتل از جمله این واکنش‌‌‌ها است.

رومینا با میترا استاد چه فرقی دارد؟

با نگاهی به فهرست افرادی که با ادعای دفاع از زنان و دختران مشغول بهره‌برداری از جنایت اخیر هستند درمی‌یابیم اکثر آنها کسانی بودند که کمتر از یک‌سال قبل در ماجرای قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی شهردار اصلاح‌طلب و اسبق تهران، چشم بر جنایت هم‌حزبی خود فرو بستند و حتی پا را فراتر گذاشته و برای نجات جان نجفی دست به دامان تهمت‌های غیراخلاقی درباره مقتول شدند؛ پرستو خواندن و برخی موارد ناروای دیگر از جمله تهمت‌هایی بود که به جای سینه دریدن از ظلم و جنایت انجام شده و دفاع از یک زن مقتول توسط طیفی از اصلاح‌طلبان به میترا استاد زده شد.

قصاص خوب است، هر وقت ما بخواهیم

حمله به حکم الهی قصاص در بین برخی اصلاح‌طلبان همنوا با دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی یک موضوع قدیمی و مسبوق به سابقه است. در ماجرای جنایت شهردار اسبق تهران نیز این رفتار برای رهانیدن نجفی از چوبه دار در حالی صورت گرفت که این افراد در ماجرای رومینا تمام تلاش خود را بر ضرورت اجرای حکم قصاص قاتل متمرکز کرده‌اند. جدای از مباحث حقوقی و فقهی این موضوع، آنچه باعث تعجب می‌شود رفتار دوگانه اصلاح‌طلبان در یک موضوع مشابه است، گویی قصاص برای دوستان آنها بد است و برای فردی دیگر لازم؟! یا هر موقع آنها تشخیص دهند مناسب و در زمان دیگر مضر است!

لایحه تأمین امنیت بانوان چه شد؟

در حالی که متن لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت شهریور ماه پارسال پس از تلاش و کار کارشناسی زیاد از سوی ریاست قوه قضائیه به دولت ارسال شده و با گذشت این مدت اقدام خاصی از سوی دولت برای نهایی کردن آن انجام نشده است معاون حقوقی رئیس‌جمهور در واکنش به این قتل از ضرورت بررسی لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت به‌صورت خارج از نوبت سخن گفته، حال آنکه در ماجرای قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی، این افراد چنان رفتار کردند که گویی حقوق زن شامل حال مقتول آن پرونده نیست و چنین حقی تنها شامل کسانی می‌شود که نفعی برای اهداف اصلاح‌طلبان و برنامه‌هایشان داشته باشد.

نقاشی از رومینا اشرفی 14 ساله که با جملات عاشقانه پسر 35 ساله فریب خورد و از خانه فرار کرد

نقاشی از رومینا اشرفی ۱۴ ساله که با جملات عاشقانه پسر ۳۵ ساله فریب خورد و از خانه فرار کرد

سوءاستفاده از خون رومینا برای احیای سند ۲۰۳۰

برخی اصلاح‌طلبان و جریان رسانه‌ای این جریان سعی دارند قتل رومینای ۱۴ ساله را ناشی از تصویب و اجرا نکردن اسنادی همچون سند ۲۰۳۰ عنوان کنند و چنین تبلیغ می‌کنند که اگر این اسناد تصویب می‌شد آنچه امروز به «قتل‌های ناموسی» معروف شده است، رخ نمی‌داد و امنیت زنان تامین می‌شد! البته این در حالی است که میزان بالای جنایت و تجاوز و قتل و خشونت علیه زنان در کشورهای مروج یا مجری اسنادی همچون ۲۰۳۰ بیش از حد تصور است.
معاونان فعلی و سابق امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری هم این مدت پای ثابت فضای مجازی در این موضوع بودند که تلاش آنها را باید بهره‌برداری از احساسات عمومی جریحه‌دار شده برای پیشبرد اهداف خود نام نهاد.

این در حالی است که بررسی کارنامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری طی هفت سال گذشته نشان‌دهنده نگاه فانتزی مسئولان به حوزه زنان و فراموشی ریشه اصلی بسیاری مشکلات است. این موج از سوی کسانی به راه‌افتاده که ورود زنان به ورزشگاه دغدغه اصلی آنان است و مشکلاتی همچون وضعیت زنان در محیط کار، اجرای قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان و قوانینی همچون تسهیل ازدواج در فضای ذهنی آنها در ترافیک موضوعات پرزرق و برق اما بی‌ثمر یا مضر گیر افتاده است.

بالاخره کودک‌همسری آری یا خیر؟

این افراد و شبکه‌ای سازمان‌یافته از فعالان فمینیست طی سال‌های اخیر ازدواج دختران و پسران در سنین نوجوانی و جوانی را با بزرگنمایی تحت عنوان «کودک همسری» به تابویی تبدیل کردند که حتی صحبت کردن از آن به عنوان یک انگ اجتماعی محسوب می‌شد، در حالی‌که در ماجرای قتل رومینا سعی دارند ارتباط عاطفی رومینا با مردی ۳۰ ساله را عادی و ناشی از نیازهای طبیعی جلوه دهند. حال آن‌که اگر یک دختر ۱۴ ساله نیاز فطری و طبیعی به جنس مخالف دارد اگر بی‌توجهی یا سرکوب این نیاز می‌تواند فساد و انحراف ایجاد کند، چه بستری امن‌تر یا سالم‌تر از ازدواج برای آن می‌توان متصور بود؟

آنچه در این میان بی‌پاسخ می‌ماند این است که چرا سال‌ها حق طبیعی بخشی از جوانان این کشور تحت عنوان جعلی و غربی «کودک همسری» در قالب تلاش برای تصویب و اجرای طرح‌هایی همچون افزایش حداقل سن ازدواج نادیده گرفته شد، اما در این ماجرای دردناک اصلاح‌طلبان سعی دارند برعکس گفته خود، آن را یک نیاز طبیعی جلوه دهند؟

رومیناها، قربانیان فضای مجازی افسارگسیخته

موضوع مهمی که دیده نمی‌شود، دوستی یک دختر ۱۴ ساله با مردی ۳۰ ساله است؛ ارتباطی که آن را باید نشان‌دهنده نیاز عاطفی یک نوجوان به محبت و حتی تمایلات فطری دیگر دانست که به درستی مدیریت و هدایت نشده است در حالی‌که جریان‌های فمینیسیتی و برخی متولیان دولتی و همفکرانشان سعی دارند واقعیتی به نام نیازهای روحی و عاطفی نوجوانان را ابتدا در قالب کودک همسری نفی و سپس هم‌راستا با اسناد غربی آن را در قالبی غیر از ازدواج مدیریت کنند، در فضای مجازی شاهد ایجاد بستری آلوده برای تامین این نیازها هستیم.

ترویج اباحه‌گری اخلاقی و جنسی در فضای مجازی، ارائه سبک غربی زندگی برای نوجوانان و جوانان که آزادی مطلق در ارتباطات یکی از ابعاد آن است، دسترسی بی‌دردسر به محتوای جنسی توسط افراد کم سن و در نهایت ترویج عقاید فمینیستی توسط برخی صفحات نهادهای رسمی از جمله اجزای این بستر آلوده است.

در حالیکه برخی نهادها همچون شورای عالی فضای مجازی بارها از تلاش برای فیلترینگ هوشمند خبر دادند اما همین جریان با به صف کردن رسانه‌های خود، آن را سانسور و خفقان مدرن تبلیغ کرده و باعث شدند طی سال‌های اخیر فضای مجازی به بستری برای وقوع انواع جرائم غیراخلاقی، تبلیغ و فروش مواد مخدر و اسلحه، ترویج قمار و ترویج اباحه‌گری جنسی تبدیل شود؛ به تعبیری، سنگ را بسته و سگ را رها کردند! آیا رومینا را نمی‌توان یکی از آخرین قربانیان این فضای بی‌در و پیکر مجازی دانست؟

رومیناها را دریابیم

این جنایت هولناک دختری نوجوان را روانه قبرستان کرد، پدری را برای همیشه پشیمان و سرافکنده و خانواده‌ای را تا ابد داغدار یک تصمیم غلط. بعد از مدتی غبار فراموشی در افکار عمومی بر این قتل خواهد نشست ولی واقعیت این است که رومیناهای دیگری هستند که قربانی تنگ‌نظری‌ها و همگامی برخی جریانات سیاسی و فمینیسیتی و غرب‌گرایان با نهادهای غربی خواهند شد.

در حالی برخی اصلاح‌طلبان و فمینیسیت‌ها برای رومینا ‌اشک می‌ریزند که سال‌ها است مقابل عوامل اجتماعی و قانونی پیشگیری از چنین جنایاتی ایستادگی می‌کنند. تلاش سازمان‌یافته برای تقبیح ازدواج به موقع و یا ازدواج در سنین پائین‌تر حتی در صورت وجود امکان و شرایط در افکار عمومی، کم‌کاری در رفع موانع ازدواج آسان، حمایت نکردن از قوانین تسهیل‌گر ازدواج و نادیده گرفتن و سرکوب واقعیت‌های اجتماعی همچون بلوغ زودرس و کاهش سن بلوغ در میان نوجوانان و برعکس تلاش برای افزایش سن ازدواج به جای کمک به رفع موانع ازدواج و ترویج ازدواج آسان یا تأمین زیرساخت‌های لازم ازدواج آسان همچون شغل و مسکن و… از جمله ابعاد این موضوع است.

این جریان در حالی با انحراف افکار «قتل‌های ناموسی» را حاصل عقاید دینی خانواده‌ها معرفی می‌کنند که قطعا نتیجه زندگی و افکار یک انسان دین‌باور و تربیت در بستر حقیقی دین به اینجا منتهی نخواهد شد. حال آنکه رومینا و نوجوانانی همسان او قربانی مروجان سبک زندگی غربی هستند که از سویی نیازهایشان را سرکوب و از سوی دیگر در فضای مجازی افسارگسیخته آنها را با سیلی از ناهنجاری‌های در کمین نشسته رو‌به‌رو می‌کنند.

جزئیات قتل دلخراش دختر ۱۳ ساله تالشی توسط پدرش/ جنایت به سبک خانه پدری

ماجرای خانه کلبحسن در فیلم «خانه پدری» بعد از ۹۰ سال این‌بار در خانه‌ای در تالش تکرار شد و پدری، دختر ۱۳ساله‌اش را به جرم فرار از خانه کشت؛ خبری که دیروز به داغ‌ترین سوژه شبکه‌های اجتماعی تبدیل‌شد.

عکسش در حالی که لبخندی بر لب دارد، خیلی سریع در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. خبر قتلش دردناک بود و با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. آن‌طور که سایت‌های محلی گفته‌اند، اهل بخش حویق از شهرستان تالش بود و ۱۳ سال داشت. چند روز قبل برای رسیدن به آرزوهایش از خانه فرار کرد؛ خانه‌ای که می‌دانست برگشت به آن، نه‌تنها آرزوهایش را، بلکه زندگی‌اش را به خط پایان می‌رساند. به همین خاطر با پسر موردعلاقه‌اش شرط کرد رفتن‌شان بی‌برگشت باشد. پسر جوان هم دل در گروی عشق او داشت.

می‌دانست تنها راه رسیدن به رومینا، فرار است. سرانجام وسایل‌شان را جمع‌کرده و پا در مسیری خطرناک گذاشتند. به گفته یکی از اهالی، پسر موردعلاقه رومینا اهل تالش بود، اما اختلاف سنی او با دختر نوجوان باعث شد پدر رومینا با این وصلت مخالفت‌کند. پدر رومینا بعد از اطلاع از ناپدیدشدن دخترش خود را به اداره آگاهی رساند و از پسر جوان به اتهام آدم ربایی شکایت کرد.بعد از این شکایت ماموران تحقیقات خود را آغاز کرده و دختر و پسر فراری را دستگیر کردند. روزی که پدر به دنبالش آمد، می‌دانست نه‌تنها به پایان خط فرارسیده، بلکه شمارش معکوس برای پایان زندگی‌اش هم آغاز شده‌بود. پدر در مسیر سکوت کرده‌بود. این سکوت، وحشت رومینا را دوچندان کرده‌بود.

فضای خانه هم برای رومینا سنگین بود. پدر به تنها چیزی که فکر می‌کرد، پاک‌کردن این لکه ننگ بود. غروب، چشمان رومینا خسته خواب شد و در گوشه اتاق به خواب رفت. پدر با خشم سراغ داسش رفت، آن را برداشت، بالای سر رومینا ایستاد. داس را محکم در میان انگشتانش فشرد و تیزی آن را روی گلوی دخترش کشید. بعد از قتل خود را به کوچه رساند و درخواست کمک کرد اما دیر شده بود.

سرپرست معاونت‌اجتماعی پلیس استان گیلان در این‌باره به جام‌جم گفت: پس از گزارش ماجرا به پلیس و تحقیقات مقدماتی مشخص شد، مردی ۳۷ساله دخترش را با وارد کردن ضربات یک جسم تیز و برنده به ناحیه گردن به قتل رسانده‌است، افزود: قاتل در محل وقوع جرم دستگیر شد. سرهنگ مجید رسول‌زاده‌ فرساد افزود: متهم، علت و انگیزه قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله برخلاف رضایت او به دلیل اختلاف سنی زیاد عنوان‌کرد.

ورود بهزیستی به ماجرا قتل رومینا اشرفی

پس از این ماجرا بهزیستی گیلان به ماجرا ورود پیدا کرد و روان‌درمانی دیگر اعضای این خانواده آغاز شد. معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان دیروز اعلام کرد: قتل دختر ۱۳ساله توسط پدر در شهرستان تالش نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک توسط فردی است که بیشترین انتظار حمایت و پشتیبانی از او در جهت رشد، تربیت و پرورش صحیح کودک به‌دلیل فقر آگاهی و وجود باورهای متعصبانه بوده‌است.

دکتر رضا جعفری افزود: به‌دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان به‌عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده‌است. بررسی‌ها نشان داده، رابطه رومینا و پسر جوان ابتدا به‌صورت مجازی آغاز شده و وقتی این موضوع به گوش پدر رومینا رسیده او از دخترش خواسته به این رابطه پایان‌دهد. اما دختر نوجوان به‌خاطر جو پرتنش خانه و علاقه به پسری که ۱۷ سال از او بزرگتر بود، به این رابطه ادامه می‌دهد. رومینا در ادامه تنها راه نجات را فرار از خانه می‌بیند و همراه پسر جوان فرار می‌کنند.

جزئیات قتل رومینا اشرفی به دست پدرش جنایت به سبک خانه پدری

جزئیات قتل رومینا اشرفی به دست پدرش جنایت به سبک خانه پدری

دستور رسیدگی به قتل رومینا اشرفی

معاون رئیس‌جمهور با صدور دستوری ویژه، خواستار رسیدگی به پرونده قتل رومینا شد. معصومه ابتکار مسؤول حقوق شهروندی معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری را موظف به پیگیری این پرونده کرد.

بازار پیج سازی در اینستاگرام پس از قتل رومینا

برخی کاسبان فضای‌مجازی، وقتی متوجه بازنشر این خبر شدند، صفحاتی جعلی با نام دختر نوجوان در اینستاگرام باز کردند تا بتوانند دنبال‌کننده‌هایی را جذب کنند. کافی است نام و فامیل رومینا را در این شبکه بزنید تا با ده‌ها صفحه به اسم او روبه‌رو شوید.

پشیمانی بعد از قتل!

آقایی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان عصر دیروز در خصوص روند پیگیری این پرونده گفت: بیست و هشتم اردیبهشت امسال ، این دختر به همراه پسری ۲۹ ساله متواری می‌شود و یک روز پس از آن پدر این دختر شکایتی تحت عنوان آدم‌ربایی در دادسرای شهرستان آستارا مطرح می‌کند. پس از پیدا شدن دختر، با اطلاع‌رسانی دادسرا؛ پدر و مادر و بستگان دختر به دادسرا مراجعه می‌کنند و دختر را مورد تفقد و لطف قرار می‌دهند. بازپرس با مشاهده این‌که پدر از روی مهربانی و گذشت از اشتباه دختر چشم‌پوشی کرده است، وی را تحویل خانواده می‌دهد.

پس از این‌که فرزند تحویل خانواده می‌شود آنها شب را در خانه یکی از بستگان در آستارا ساکن می‌شوند و شرایط معمولی و طبیعی بوده است، ولی فردای آن روز به روستای خود مراجعت می‌کنند و مشخص نیست آنجا چه اتفاق غیر‌عادی‌ افتاده است که هنگام غروب و وقتی دختر در خواب بوده، پدر، دختر خود را به قتل می‌رساند. پدر این دختر بلافاصله پس از این اقدام از کار خود پشیمان می‌شود و از خانه بیرون می‌آید و تقاضای کمک می‌کند که بی‌فایده است. پدر دختر در حال حاضر در بازداشت است و تحقیقات تکمیلی درباره انگیزه و علت قتل ادامه دارد.

وی برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اعتیاد پدر دختر به مواد مخدر را رد کرد و گفت: این‌که گفته می‌شود این فرد به مواد مخدر اعتیاد داشته است، صحت ندارد و همچنین پدر فاقد هرگونه سابقه کیفری بوده است. معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان این‌که این دختر، قربانی خشونت خانوادگی شده است، افزود: فارغ از انگیزه پدر در به قتل رساندن دختر خود، چنین جنایتی به هیچ عنوان از نظر قانون قابل پذیرش نیست و این پرونده به‌صورت ویژه رسیدگی خواهد شد.

۲ روایت متفاوت از قتل رومینا اشرفی

ماجرای فرار رومینا در منطقه پیچیده بود و پدر طاقت نگاه سنگین اهالی را نداشت. به همین خاطر تنها راه نجات خود از زیر سایه این نگاه‌های سنگین را قتل دخترش دید. بهمن ۳۴ساله یک‌سوی این ماجراست؛ پسری که رومینا عاشق او بود و فکر می‌کرد فرار با او می‌تواند زندگی بهتری برایش رقم‌بزند.

بهمن در گفت‌و‌گویی با سایت میدان، درباره ارتباطش با رومینا گفته‌است: «چند سالی بود که عاشق هم بودیم و بالاخره تصمیم گرفتم تا یک نفر را بفرستم و او را از پدرش خواستگاری کنم اما مخالفت کردند. به همین خاطر هم دختر به من گفت که پدرم رضایت نمی‌دهد و باید فراری‌اش بدهم. همین شد که با هم فرار کردیم و پنج روزی ناپدیدشدیم. بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم‌ربایی شکایت کرد. وقتی پاسگاه دختر را خواست، او هم به آنها گفت که به خواست خودش با من آمده‌است. ولی پدرش بی‌خیال نشد. در آگاهی آستارا هم از من شکایت کرد. موقع بازجویی من گفتم که آن دختر را دوست‌دارم و اجباری در کار نبوده و دختر هم در بازجویی این حرف‌ها را تایید کرد. یک‌شب در بازداشتگاه ماندم اما درنهایت تبرئه شدم. »

یکی از بستگان می‌گوید: متهم دو فرزند داشت که یکی از آنها رومینا بود و پسری حدود شش‌ساله دارد. پسر جوان با حرف‌هایش رومینا را اغفال کرده‌بود. او عکس رومینا را در فضای مجازی منتشر کرده‌بود. اگر غیرت داشت این کار را نمی‌کرد. پسر جوان با این کار باعث شد پدر رومینا عصبانی شود. او بعد از این ماجرا برای خواستگاری پا پیش نگذاشت و خانواده‌اش مدعی‌شدند قصدی برای ازدواج آنها ندارند. رفتارهای این پسر باعث شد پدر رومینا به مرز جنون برسد و دخترش را بکشد. او رومینا را خیلی دوست داشت و خیلی سعی کرد او از فکر این پسر بیرون بیاید.

سنگ های آهکی سفید روستای سفید سنگان لمیر

سنگ های آهکی سفید روستای سفید سنگان لمیر

روستای سفید سنگان لمیر (محل زندگی روبینا اشرفی)

قتل رومینا اشرفی در روستای سفید سنگان لمیر اتفاق افتاده است. سفید سنگان از محله های روستای لمیر و در غرب روستا ، منطقه ای جلگه ای و جنگلی است. از شمال به شلوقون روستای ویزنه، از جنوب به روستای چاله بیجار و مطاله سرا،از شرق به محله کهنه حیاط و ازغرب با درزکری و نهایتا ییلاق کوه سنگر منتهی است.

به نوشته تارنمای لمیر (lemir20.blogfa.com) نام این محله بعلت وجود سنگهای معدی سفید ، سنگ آهک به سفیدسنگان معروف شده است. سال ها پیش سنگهای معدنی آن برای تولید آهک از معدن آن استخراج و در کوره ای که امروزه مخروبه است پخته می شد. اسم این معدن در سایت معادن متروکه و فراموش شده ی ایران به ثبت رسیده است.

منبع درآمد اهالی از برنجکاری، کیوی، مرکبات، گیلاس، ازگیل و… زنبورداری، دامداری وگوسفندداری است.برخی از اهالی نیز در شهرستان آستارا مشغول کار هستند که رفت و آمد می کنند. مسجد جامع لمیر در این محله واقع شده است که یکی از قدیمیترین مساجد منطقه محسوب می شود و مراسم های دینی و مذهبی در این مکان برگزار می شود.

رودخانه بزرگ لمیر معروف به رود لمیر که همیشه پر آب است و محل شنا در تابستان و ماهیگیری در زمستان و بهار است، سفیدسنگان را از محله های دیگر لمیر یعنی چاله بیجار و مطالع سرا جدا می کند. همچنین برای رفتن به محله ی درزکری نیز باید از سفیدسنگان عبور کرد. 

گردآوری و تنظیم: گروه حوادث
منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *