آخرین اخبار از تلفات جانی ناشی از خوردن مشروبات الکلی در ایران!

مرگ ۷۲۸ نفر بر اثر خوردن مشروبات الکلی + جزئیات

متاسفانه طبق آخرین اخبار تاکنون ۷۲۸ نفر پس از شیوع کرونا و به واسطه خوردن مشروبات الکلی جان خود را از دست داده اند. این اخبار توسط سازمان پزشکی قانونی و به صورت رسمی اعلام شده است.

خوردن مشروبات الکلی

مجله اینترنتی پارسی گو: پس از شیوع بیماری کرونا در کشور و طبق آخرین اخبار، متاسفانه ۷۲۸ نفر بر اثر خوردن مشروبات الکلی جان باخته اند. همچنین طبق آمار اعلام شده بیشترین آمار تلفات مربوط به خوردن مشروبات الکلی در استان تهران بوده است. با ما همراه باشید:

سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: مرگ ۷۲۸ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف الکل/ استان تهران در صدر آمار تلفات

پزشکی قانونی از ارجاع بیش از ۷۲۸ نفر به دلیل مسمومیت ناشی از مصرف الکل از ابتدای اسفند ماه سال ۹۸ تا ۱۹ فروردین سال جاری خبر داد.

حتما بخوانید

مسمومیت ۴۰ نفر در یک عروسی بر اثر استفاده از مشروبات الکلی

ارجاع بیش از ۷۲۸ نفر به دلیل مسمومیت ناشی از مصرف الکل به پزشکی قانونی

به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در پی شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن افزایش مصرف ترکیبات الکلی در کشور، متاسفانه طی ماه‌های اسفند و فروردین شاهد افزایش قابل توجه تلفات ناشی از الکل (به ویژه متانول) بودیم، به نحوی که استفاده نادرست از این ترکیبات موجب ارجاع ۷۲۸ نفر از هموطنان با علت مرگ بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف ترکیبات الکلی بوده است که از این تعداد علت مرگ ۴۷۱ نفر پس از انجام آزمایشات لازم به طور قطعی تعیین و علت مرگ ۲۵۷ نفر دیگر تحت بررسی است.

مطابق بررسی‌های صورت گرفته از ۴۷۱ نفر مرگ قطعی بر اثر مصرف الکل در کشور که اکثریت آن در اثر مصرف متانول بوده است، ۴۲۲ نفر مرد و ۴۹ نفر زن بودند. همچنین از میان ۲۵۷ مورد تحت بررسی، ۲۰۵ نفر مرد و ۵۲ نفر زن بوده‌اند.

در این میان پنج استان خراسان شمالی و جنوبی، لرستان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد هیچ مورد مرگی بر اثر مصرف ترکیبات الکلی در دو ماهه اسفند ۹۸ و فروردین سال جاری نداشتند، بیشترین تعداد ارجاعات نیز مربوط به استان تهران با ۱۹۲ مورد بوده است. بر اساس این گزارش سن درگذشتگان ناشی از مسمومیت با الکل در دو ماهه اخیر بین ۱۴ تا ۷۸ سال بوده است.

سازمان پزشکی قانونی کشور با توجه افزایش چند برابری تلفات مصرف الکل در کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و گزارشات واصله در خصوص چگونگی استفاده از ترکیبات الکلی و ناآگاهی برخی از هموطنان در مورد نحوه صحیح استفاده از ترکیبات الکلی و از طرفی انتشار اخبار نادرست در شبکه‌های مجازی و نیز سودجویی برخی افراد در فروش محصولات غیر استاندارد و مضر، توصیه‌هایی را به هموطنان ارائه می‌کند که بدون شک به کار بستن این توصیه‌ها ضمن حفظ سلامت هموطنان همراه با رعایت اصول پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹، موجب جلوگیری از وقوع آسیب‌ها و مرگ‌های ناشی از مصرف الکل خواهد شد.

حتما بخوانید

زن رقاص در رشت: نیم لیتر مشروب خورده بودم! + عکس

کدام الکل خاصیت ضدعفونی دارد

در حال حاضر انواع مختلفی از الکل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند که موارد رایج آن شامل اتانول (الکل سفید یا الکل طبی)، متانول (الکل صنعتی یا الکل چوب)، ایزوپروپیل الکل و اتیلن گلیکول (ضدیخ) است، اما در این میان تنها و تنها الکل طبی یا اتانول خاصیت ضدمیکروبی و ضد عفونی کننده دارد و سایر انواع الکل‌ها جهت مصارف مختلف صنعتی مانند حلال، سوخت، ضد یخ وغیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته حائز اهمیت در اینجا آن است که با شیوع ویروس کرونا و نگرانی ناشی از آن، متاسفانه برخی هموطنان تحت تأثیر مطالب غیر علمی و با تصور اثربخشی اتانول و یا حتی متانول در ضدعفونی کردن بدن و یا استفاده از متانول جهت ضدعفونی کردن سطوح و دست‌ها و مخاطات دچار عوارض جبران ناپذیری شده اند. باید توجه داشت که آنچه در میان الکل‌های موجود اثر ضدعفونی کننده مناسب دارد صرفاً اتانول است و در عین حال استفاده از اتانول به صورت دهان شویه و یا غرغره کردن و حتی نوشیدن آن هیچ اثری در ضدعفونی کردن بدن و پیشگیری از ابتلا به ویروس کووید-۱۹ ندارد.

این مسئله در مورد متانول کاملاً جدی‌تر است چرا که اثرات ضدعفونی کننده آن بسیار ناچیز است، اما در عین حال ماده‌ای سمی است که هم از طریق جذب پوستی، تنفس و شرب می‌تواند موجب بروز مسمومیت، نابینایی موقت یا دائم و حتی مرگ شود و لذا این نوع الکل به عنوان ضدعفونی کننده مورد استفاده نبوده و به دلیل اثرات سمی، هیچ نوع استفاده خوراکی ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده از همه هموطنان عزیز درخواست می‌شود تا نکات زیر را رعایت کنند:

– مطالب علمی و پزشکی را صرفاً از طریق منابع موثق و مراجع رسمی دریافت کنند.

– حتماً در بازنشر مطالب دقت بیشتری به خرج دهند تا خدایی نخواسته با بازنشر مطالب نادرست، موجب صدمه به سایر هموطنان و یا خدایی ناکرده از دست رفتن جان سایرین نشوند.

– مصرف الکل اتیلیک (اتانول) به عنوان دهان شویه و یا غرغره کردن آن در محوطه دهانی و یا نوشیدن آن هیچ گونه اثری در پیشگیری از عفونت کووید-۱۹ ندارد و در صورت استفاده نامناسب با خطر بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.

– متانول خاصیت ضدعفونی کنندگی پایینی دارد و با توجه به خواص سمی آن، اکیداً توصیه می‌شود تا از متانول یا الکل صنعتی برای ضدعفونی کردن دست‌ها و یا سطوح و وسایل و یا از خوردن آن برای ضدعفونی و از بین بردن ویروس کرونا استفاده نشود. متانول، خوراکی نیست و خوردن آن مسمومیت، کوری و مرگ را به دنبال دارد.

– محلول و ژل الکلی برای ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح از مراکز معتبر و مورد تأیید تهیه شود.

هموطنانی که در قرنطینه به سر می‌برند، جهت شستشوی دست‌های خود بهتر است از آب و صابون استفاده و با روش صحیح دست‌ها را شستشو کنند و نیازی به استفاده از محلول ضد عفونی کننده نخواهند داشت مگر در مواردی جهت ضدعفونی لوازم خریداری شده و یا پس از تماس با وسایل یا سطوح آلوده. توجه شود که در این موارد پس از شستشوی صحیح دست‌ها با آب و صابون نیازی به استفاده از محلول‌های الکلی نخواهد بود.

تذکر مهم درباره مصرف مشروبات الکلی و ویروس کرونا

خوردن مشروبات الکلی هیچ کمکی به بهبود یا پیشگیری از بیماری کرونا نمی کند و این نکته مهم بارها از سوی پزشکان و متخصصان اعلام شده است. متاسفانه سودجویانی که جان مردم هیچ اهمیتی برایشان ندارد، یکی از راهکارهای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را خوردن مشروبات الکلی اعلام کرده اند و همین عامل سبب شده است جان شمار قابل توجهی از هم میهنانمان بر اثر خوردن مشروبات الکلی ناسالم از دست برود.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *