دولت قصدی برای جبران کسری بودجه نداشته است + جدول

آیا دولت برای جبران کسری بودجه بنزین را گران کرد؟

یکی از سوالات مهم افکار عمومی این است که آیا واقعا دولت برای کسب درآمد و جبران کسری بودجه اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است؟

اصلاح قیمت سوخت اصلاح قیمت بنزین کاهش کسری بودجه دولت

مجله اینترنتی پارسی گو: یکی از سوالات مهم افکار عمومی این است که آیا واقعا دولت برای کسب درآمد و جبران کسری بودجه اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است؟ حالا چهار روز از زمان آغاز سهمیه‌بندی مجدد و افزایش قیمت بنزین می‌گذرد. در این روزها، حرف و حدیث در خصوص چرایی اتخاذ چنین تصمیمی از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه، مطرح شده است.

یکی از فرضیه‌هایی که توسط برخی از مردم و اقتصاددانان مطرح شده این است که این تصمیم برای جبران کسری بودجه دولت گرفته شده است. به نوشته ایرنا برای اینکه ببینیم آیا این فرضیه صحیح است یا نه؛ یک راه حل خیلی ساده داریم: بیایید با هم ببینیم که میزان درآمد دولت از این طرح چقدر است؟

۱. برای این کار تعداد خودروها را بر مبنای آمار سال ۱۳۹۶ از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «مسئله بنزین، رویکردها و مخاطرات» که در ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهیه شده است، استخراج کرده و در نهایت جمع میزان سهمیه تخصیص یافته شده برای هر خودرو را پیدا کردیم. نتیجه این شد که دولت باید هر ماه معادل یک میلیارد و ۶۵۴ میلیون لیتر بنزین را به صورت سهمیه‌ای بفروشد و مجموع درآمد اضافی‌اش نسبت به بنزین هزار تومانی در این وضعیت حدودا ۸۲۸ میلیارد تومان است. ریز میزان محاسبه ما در جدول زیر آمده است:

جدولی نرخ و سهمیه جدید بنزین برای خودروها. دولت قصد جبران کسری بودجه نداشته است

جدولی نرخ و سهمیه جدید بنزین برای خودروها. دولت قصد جبران کسری بودجه نداشته است

۲. با درنظر داشتن میزان تولید ۱۰۰ میلیون لیتر برای هر روز، به این نتیجه می‌رسید که دولت ۱۶.۵ روز از تولید بنزین را به صورت سهمیه‌ای در اختیار مردم گذاشته و ۱۳.۵ روز بنزین معادل ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون لیتر را به صورت آزاد خواهد فروخت. این میزان بنزین برای دولت چقد درآمد اضافی خواهد داشت؟ با در نظرگرفتن مابه‌التفاوت ۲ هزار تومانی باید گفت که دولت از این طریق نیز ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر درآمد خواهد داشت.

۳. بنابراین مجموع درآمد اضافی دولت از این طرح جدید بنزینی چقدر است؟ حدودا ۳ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان. حالا بیایید با هم ببینیم که دولت چقدر باید به مردم پرداخت کند. گفته شده که به ۶۰ میلیون نفر ماهانه حدودا ۵۵ هزار تومان پرداخت خواهد شد. بنابراین دولت ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ماهیانه به مردم پرداخت خواهد کرد.

۴. مابه‌التفاوت درآمد و هزینه دولت در محاسبه ما ۲۰۰ میلیارد تومان است. این مابه‌التفاوت البته دلایلی دارد مثل اینکه تعداد خودروها در محاسبه ما برای دو سال پیش است یا مواردی مثل بنزین خودروهای حاکمیتی (دولتی و نظامی) محاسبه نشده و … با این حال حتی اگر این ۲۰۰ میلیارد تومان خالص درآمد دولت با اجرای این طرح بوده باشد؛ باید این سوال را از نظریه‌پردازان اجرای طرح بنزین برای جبران کسری بودجه پرسید که آیا عاقلانه است که این همه هزینه مادی و معنوی، بابت ماهیانه ۲۰۰ میلیارد تومان داده شود؟

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *