از چه تاریخی مشمولان وارد سن مشمولیت می شوند و برای ادامه تحصیل چه شرایطی خواهند داشت؟

سوالات متداول در خصوص معافیت تحصیلی و انصراف از دانشگاه + پاسخ

سوالاتی در خصوص معافیت تحصیلی، ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، تحصیل در دو رشته، انصراف از دانشگاه، انجام همزمان خدمت و تحصیل و… را در این مطلب مرور می کنید.

سربازی خدمت سربازی شرایط سربازی شرایط خدمت سربازی

مجله اینترنتی پارسی گو: دانش آموزان و مشمولان زیادی هستند که درباره معافیت تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه سوال دارند. همچنین دانشجویانی که درباره انصراف از دانشگاه و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر سوالاتی دارند. سوالات متداول در خصوص معافیت تحصیلی، ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، تحصیل در دو رشته همزمان، انصراف از دانشگاه، انجام همزمان خدمت و درس خواندن و… را در این مطلب مرور می کنید. این مطلب به نقل از سازمان وظیفه عمومی ناجا نقل شده است:

شرایط قانونی تحصیل در دانشگاه برای مشمولان سربازی

۱- از چه تاریخی مشمولان وارد سن مشمولیت می شوند؟

جواب: تمام افراد ذکور ایرانی که به سن ۱۸ سالگی تمام می رسند از اول ماه تولد که طی آن ماه وارد ۱۹ سالگی می شوند مشمول قانون وظیفه عمومی می گردند.

۲- حداکثر زمان معرفی مشمولانی که قبل از سن مشمولیت فارغ التحصیل ، ترک تحصیل یا اخراج می شوند چه مدت می باشد؟

جواب: حداکثر مدت معرفی ایشان ۶ ماه پس از رسیدن به ۱۸ سالگی تمام است.

مثال: دانش آموز متولد ۷۹/۰۲/۱۰ که قبل از ۹۷/۰۲/۰۱ فارغ التحصیل، انصراف، ترک تحصیل یا اخراج از تحصیل شده باشد حد اکثر تا ۹۷/۰۸/۰۱ فرصت معرفی خود را دارد.

۳- حداکثر زمان معرفی مشمولانی که در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی پس از سن مشمولیت ، فارغ التحصیل، انصراف، ترک تحصیل یا اخراج می شوند چه مدت می باشد؟

جواب: از تاریخ فراغت، اخراج یا ترک تحصیل یکسال فرصت دارند تا خود را معرفی نمایند.

مثال: دانش آموز متولد ۷۹/۰۲/۱۸ که در تیرماه ۱۳۹۷، فارغ التحصیل، انصراف، ترک تحصیل و یا اخراجی محسوب شوند تاپایان تیر ماه ۹۸ مهلت معرفی خواهد داشت.

۴- دانش آموزان تا چه زمانی مجاز به تحصیل خواهند بود؟

جواب: اینگونه مشمولان حداکثر تاپایان ۲۰ سالگی مجازند برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل دهند، رشته های تحصیلی تاثیری در این مدت زمان نخواهند داشت. به شرط آنکه وقفه تحصیلی تداشته باشند و دانش آموز عادی محسوب شوند.

۵ – آیا به مشمولانی که به صورت داوطلب آزاد تحصیل می کنند معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟

جواب: خیر اینگونه مشمولان حق استفاده از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت و شروع به تحصیل داوطلب آزاد به عنوان انصراف از تحصیل تلقی می گردد.

۶- آیا دانشجویان انصرافی حق تحصیل مجدد را دارند؟

جواب: بلی. مشمولان در طی مدت تحصیل از دیپلم تا دکتری صرفا ۱ بار می توانند از تحصیل انصراف و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه به شرط: ۱- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف (برای دارندگان برگ اعزام بدون غیبت اولیه و مشمولان وظیفه فاقد غیبت یا مشمولان معافیت موقت بدون غیبت، گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف قبلی با رعایت سایر شرایط قانونی بلامانع است.) ۲- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد. ۳- انصراف از تحصیل در مقطع، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نبوده باشد. (مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد) ۴- مقطع جدید، تکراری نباشد. (یعنی قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد.)

۷- آیابه دوره های فراگیر پیام نور ، دوره های بین الملل در دانشگاه و پودمانی وسایر مقاطع تحصیلی بدون آزمون معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟

جواب: بلی درصورت تصویب شورای گسترش آموزش عالی امکان جذب بدون آزمون واحد آموزشی، تحصیل اینگونه افراد منعی نخواهد داشت. (به دوره دانش پذیری در دانشگاه پیام نور ، معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد و صرفا از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وضعیت مشمول بررسی و در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.)

۸- آیا سربازان وظیفه ای که به خدمت اشتغال دارند جهت تحصیل در دانشگاه هااز خدمت ترخیص می شوند؟

جواب: درصورت قبولی اینگونه سربازان در مقطع کارشناسی وبالاتر و نداشتن غیبت اولیه ترخیص از خدمت صورت می گیرد و ترخیص برای ادامه تحصیل درمقاطع کاردانی مجاز نمی باشد.

۹- دانشجویانی که با انصراف ازتحصیل ،به عنوان دارندگان مدرک معادل درمقطع پایین شناخته می شوند آیا مجاز به تحصیل در مقاطع بالاتر می باشند؟

جواب: خیر اینگونه مشمولان تا پایان خدمت دوره ضرورت حق ادامه تحصیل نخواهند داشت. مگر آنکه مدرک معادل را در سنوات تحصیلی اولین مقطع (مدرک) اخذ شده طی کرده باشند.

۱۰- آیا دانشجویان اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند؟

جواب: خیر دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

۱۱- سقف سنوات های مجاز تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی ، به چه میزان می باشد؟

جواب: برابر تبصره (۱) ماده (۳۳) قانون خدمت وظیفه عمومی، حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن بیست سال تمام ودر هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی دو و نیم سال، کارشناسی ناپیوسته وکارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال، کارشناسی پیوسته پنج سال وکارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دکترای پیوسته هشت سال و دکترای تخصصی شش سال است.

۱۲- چه کسانی میتوانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی در خارج از کشور استفاده نمایند؟

جواب: فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور، چنانچه هنگام ورود به سن مشمولیت (ماه تولد ۱۸ سال تمام) درمدارس ایرانی یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصیل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

۱۳- آیا مشمولانی که در داخل کشور در مقطع متوسطه فارغ التحصیل می شوند، حق تحصیل در خارج از کشور را دارند؟

جواب: خیر آنها به عنوان مقیم خارج از کشور محسوب نشده و مجاز به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نمی باشند.

۱۴- چه مشمولانی می توانند بدون آنکه مقیم کشورهای خارجی باشند دردانشگاه های خارج از کشور تحصیل نموده و از معافیت تحصیلی دانش جویان خارج از کشور بهره مند شوند؟

جواب: مشمولانی که در مقاطع کارشناسی یا بالاتر در دانشگاه های داخل کشور فارغ التحصیل شده باشند به شرط عدم ورود به غیبت و سپری نشدن بیش از یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل با سپردن تضمین لازم می توانند از این معافیت استفاده نمایند. (ودیعه لازم فعلا ۲۰میلیون تومان وجه نقد می باشد.)

۱۵- آیا مرخصی تحصیلی جزء سنوات مجاز تحصیلی محسوب می گردد ؟

جواب: بله دانشگاه ها باید از درج عبارت مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی برای دانشجویان مشمول خودداری نمایند.

۱۶- آیا مشمول غیر غایبی که بعد از مدت یکسال فرصت تعیین شده دانشگاه قبول شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شود؟

جواب :مشمولانی که به دلایل قانونی (معافیت موقت و… ) تاریخ اعزام خود را به تعویق می اندازند چنانچه مدت تعویق آنان از مدت یکسال فرصت تعیین شده در قانون بیشتر گردد، در صورتی که در حین فرصت معرفی تعویق شده (معافیت موقت و…) در دانشگاه قبول شوند با احراز سایر شرایط (قوانین و مقررات معافیت تحصیلی) ادامه تحصیل و بهره مندی آنان از معافیت تحصیلی بلامانع خواهد بود.

۱۷- آیا تحصیل همزمان با خدمت امکان پذیر می باشد؟

جواب: خیر حتی در صورت تایید دانشگاه برای این دسته از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نمی گردد.

۱۸- طلاب حوزه های علمیه پس از اخراج از حوزه علمیه در چه صورت مجاز به ادامه تحصیل می باشند؟

جواب: طلاب حوزه های علمیه در صورت اخراج تا پایان خدمت و یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

۱۹- آیا دانشجویانی که در سنوات اولیه فارغ التحصیل نشده اند حق ادامه تحصیل دارند؟

دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه و اخذ مجوز سنوات ارفاقی حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از اتمام سنوات تحصیلی از طریق پلیس +۱۰ حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده نمایند.

۲۰- آیا دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند از مهلت معرفی برخوردارند؟

بله، این دسته از دانشجویان مشمول از یکسال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

۲۱- دانشجویانی که درسنوات ارفاقی نیز فارغ التحصیل نشوند در چه صورت حق ادامه تحصیل دارند؟

چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی نیز فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی به مدت حداکثر یک نیمسال بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شدلازم به ذکر است در صورت قبولی در مقاطع بالاتر امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود ندارد.

۲۲ – مهلت اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام برای دانشجویان داخل و خارج از کشور تا چه زمانی می باشد؟

از اول آذر ماه سال ۹۶، دانشجویان دانشگاه های داخل کشور موظف هستند حداکثر ظرف مدت ۶ ماه نسبت به اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام موقت اقدام نمایند در غیر این صورت امکان ثبت درخواست معافیت تحصیلی وجود نداشته و مشمول فاقد شرایط شناخته می شود، همچنین دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند باید حداکثر تا پایان سال اول تحصیلی نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند، در اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نبوده و پس از گذشت مهلت معرفی به عنوان مشمول غایب شناخته می شوند.

تهیه و تنظیم: مجله اینترنتی پارسی گو

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

2 دیدگاه در “سوالات متداول در خصوص معافیت تحصیلی و انصراف از دانشگاه + پاسخ

  1. محمدطاها

    من تا بهمن۹۹معافیت داشتم و تا همین تاریخ فارغ تحصیل شدم،میتونم این ترم شروع به تحصیل نکنم و از ترم مهر واسه مقطع بالاتر (کارشناسی)بخونم؟

    1. پارسی گو نویسنده

      سلام. دوست عزیز. بله. تا یک سال بعد از فراعت از تحصیل معافیت تحصیلی دارید. به عبارتی می شود دو ترم. بنابراین می توانید با هماهنگی دانشگاه یک یا دو ترم را مرخصی بگیرید. منتهی حتما موافقت نظام وظیفه دانشگاه را جلب کنید و درخواست کتبی بنویسید… موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.