طهرانچی با حضور در جمع دانشجویان ضمن عذرخواهی به آنان تسلیت گفت!

حضور رئیس دانشگاه آزاد در جمع دانشجویان و عذرخواهی از آنان!

طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد با حضور در بین دانشجویان واحد علوم تحقیقات ضمن عذرخواهی از آنان مطالبی را مطرح نمود که نفس این حرکت شجاعانه قابل ستایش است.

حضور رئیس دانشگاه آزاد در جمع دانشجویان طهرانچی

مجله اینترنتی پارسی گو: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در جمع دانشجویان واحد علوم و تحقیقات از آن ها عذر خواهی کرد. طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد با حضور در بین دانشجویان واحد علوم تحقیقات ضمن عذرخواهی از آنان مطالبی را مطرح نمود که نفس این حرکت شجاعانه و عذرخواهی ایشان قابل ستایش است.

رئیس دانشگاه‌ آزاد: با شجاعت عذرخواهی می‌کنیم

رئیس دانشگاه‌ آزاد عنوان کرد: ما باید پاسخگو باشیم و با شجاعت اعلام می‌کنیم عذر می‌خواهیم. محمد مهدی طهرانچی در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما درباره آخرین جزئیات حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات بررسی‌های نهایی کمیته ویژه پیگیری گفت: ابتدا لازم می‌دانم خدمت بازماندگان حادثه و خانواده برزرگ دانشگاه آزاد تسلیت عرض کنم.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه حادثه ابعاد مختلفی داشت، گفت: حدود ۳ ساعت چهره به چهره با دانشجویان صحبت کردم و باید یادآوری کنم علاوه بر آن‌که عزادار ۱۰ نفر هستیم، حادثه ۲۵ مصدوم هم وجود دارد و دانشگاه با تمام توان در خدمت آنها بود و حال ۲ تن از دانشجویان بد است.

وی ادامه داد: حادثه به ما مهلت نداد و قرار بود مناقصه اتوبوس‎‌های جدید فردای حادثه انجام شود. ما باید پاسخگو باشیم و با شجاعت اعلام می‌کنیم عذر می‌خواهیم اما باید تلاش خود را مضاعف کنیم و به زودی اقدامات لازم انجام می‌شوند.

به کمک دادستانی برنامه‌ها پیش رفتند

طهرانچی درباره نتیجه تحقیقات کمیته ویژه پیگیری گفت: پاسخگویی خاصیت دانشگاه است و پس از حادثه سریع ابعاد دقیق و علل مورد بررسی قرار گرفتند و با هماهنگی میان دادستان و قوه‌قضائیه برنامه‌ها پیش رفتند.

رئیس دانشگاه آزاد بیان کرد: کسانی که در نظارت قصور داشتند، افراد متولی، پیمانکاران و آنهایی که قراردادهای مختلف را به امضا رساندند برای پاسخگویی به مردم و شفاف‌سازی احضار شدند و به‌دلیل آن‌که مطالبه جمعی بود سریع وارد عمل شدیم.

وی با بیان اینکه در مرحله اول برخورد لازم با مصببان انجام گرفت، اظهار کرد: پس از کمیته ویژه، کمیته‌های قانونی دیگر وارد عمل می‌شوند تا ابعاد حادثه را به‌صورت کامل بررسی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به ایمنی دانشگاه اظهار کرد: کوتاهی‌هایی که در ۳۰ سال گذشته در واحد علوم‌وتحقیقات انجام گرفته‌اند سبب بروز مشکلات متعددی شدند و البته قرارداد پیمانکاری برای بهبود اوضاع انجام گرفته؛ همچنین دستورالعمل‌های متعددی تدوین شدند تا فضای واحدهای دانشگاه آزاد ایمن شوند.

طهرانچی ادامه داد: دانشگاه علوم‌وتحقیقات موقعیت خاصی دارد اما قراردادهای متعدد برای بهبود فضای دانشگاه و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل در حال تدوین هستند.

وی خطاب به دانشجویان گفت: به تک‌تک دانشجویان می‌گویم شما امانت‌های ما هستید و با تمام توان ایستاده‌ایم تا محیط امن برای درس خواندن داشته باشید. ما اجازه نخواهیم داد قصورهای گذشته ادامه پیدا کنند.

حتما بخوانید

جزئیات حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات + تصاویر

رئیس دانشگاه آزاد: تنها به عذرخواهی بسنده نمی کنم

اسلامی گفت: طی ۳۰ سال گذشته کوتاهی‌هایی شده، اما در همین مدت کوتاه قرارداد با شرکت پیمانکار منعقد کردیم که ۸ کیلومتر واحد علوم و تحقیقات را ایمن‌سازی کند.

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با بخش خبری ساعت ۲۱ که به صورت زنده از شبکه اول سیما پخش شد، با تسلیت درگذشت جانسوز دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در حادثه واژگونی اتوبوس گفت: در ابتدا لازم می‌دانم به بازماندگان این حادثه، پدران و مادران درگذشتگان و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی که در این مصیبت به عزا نشسته‌اند، تسلیت عرض کنم.

وی با بیان اینکه این اتفاق حادثه بسیار تلخی بود، اظهار داشت: بنده از همان لحظات اول پس از حادثه در محل سانحه حضور داشتم. این رخداد ابعاد مختلفی داشت که بخشی از آن دانشجویان هستند که امروز حدود سه ساعت در جمع دانشجویان حضور داشتم و چهره به چهره با آنها گفت‌وگو کردم و صحبت‌هایشان را شنیدم.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: متاسفانه در این حادثه علاوه بر ۱۰ عزیزی که از دست دادیم و خانواده‌های این عزیزان که عزادار شدند، ۲۵ مجروح داشت و آنچه که باید در این چند روز همت می‌کردیم، خدمت‌رسانی به مصدومان بود که خوشبختانه ۹ نفر از آنها تا امروز مرخص شدند، اما هنوز ۱۶ نفر همچنان در بیمارستان تحت درمان هستند که از همه هموطنان می‌خواهم برای شفای دو نفر از مصدومان این حادثه که حال وخیمی دارند، دعا کنند.

طهرانچی با بیان اینکه مطالبات دانشجویان ریشه در گذشته دارد، اظهار داشت: وقتی امروز پای صحبت دانشجویان نشستم، فضای خوبی حاصل شد، چرا که دانشجویان شنیدند دانشگاه آزاد اسلامی در یک سال اخیر که از قبول مسئولیت دکتر ولایتی می‌گذرد، چگونه شفافیت مالی پیدا کرده و دغدغه دانشجویان تبدیل به دغدغه دانشگاه شده است.

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته از سوی پیمانکار ترابری واحد علوم و تحقیقات، تصریح کرد: کارهای مربوط به تغییر پیمانکار ترابری تا ۶ آذرماه پیگیری شده بود و قرار بود فردای حادثه شرکت پیمانکار تغییر کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: خانواده دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ است و افتخارات زیادی داشته که اکنون همه این خانواده داغدار این حادثه هستند. خانواده ۵ نفر از دانشجویان جان باخته در شهرستان‌ها حضور داشتند که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی موظف بودند همراه خانواده‌ها و صاحبان عزا به عنوان شریک غم باشند. ما هم در خانه‌های عزیزان حضور پیدا کردیم و همراه پدران و مادران ابراز همدردی داشتیم.

طهرانچی با اشاره به سرعت رسیدگی دانشگاه آزاد اسلامی به ابعاد حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان، خاطرنشان کرد: با توجه به این حادثه، باید تغییرات سریع صورت می‌گرفت و ناوگان حمل‌ونقل واحد علوم و تحقیقات تغییر می‌کرد، خطاکاران شناسایی می شدند و پاسخگویی ما سریع انجام می‌شد، چرا که قبل از اینکه مسئولیت داشته باشیم، پدر و معلم هستیم و در مقابل امانت پدران و مادران مسئولیت سنگینی داریم.

وی ادامه داد: بنده با صدای بلند در جمع دانشجویان اعلام کردم که عزیزان من، بنده حاضرم از طرف کسانی که قصور کردند و کسانی‌ که در گذشته کاری باید انجام می‌دادند که به موقع انجام ندادند، عذرخواهی کنم و این را با شجاعت اعلام می‌کنم، اما به این عذرخواهی بسنده نمی‌کنیم، چرا که محیط دانشگاه باید امن باشد.

رئیس دانشگاه آزاد تاکید کرد: در این زمینه تلاشمان را مضاعف می‌کنیم و کارها را با سرعت انجام انجام می‌دهیم، چرا که نسبت به این موضوع مصمم هستیم و به زودی اقداماتی که باید صورت بگیرد، عملی خواهد شد.

طهرانچی با اشاره به برکناری برخی از مدیران واحد علوم و تحقیقات در جریان بررسی این حادثه، اظهار داشت: در تاریخ کشور بی‌سابقه است که یک روز پس از سانحه، این اتفاق بیافتد و این خاصیت دانشگاه است که باید پاسخگو باشد.

وی گفت: دوستان ما چندین ساعت جلسه برگزار کردند و ابعاد این حادثه بررسی شد که جا دارد از دادستان کل کشور و دادستان تهران تشکر کنم. ما از همان لحظه اول با این دوستان هماهنگ شدیم، اما دانشگاه آزاد اسلامی منتظر قوه قضائیه نماند و با تاکید دکتر ولایتی رسیدگی سریع، به موقع و دقیق به موضوع را آغاز کردیم و ابعاد آن مورد بررسی قرار گرفت.

طهرانچی ادامه داد: مسئولیت کسانی که به این حادثه مربوط می شدند، مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله اول مدیران وقت که در انتخاب پیمانکار ملاحظات دقیق را رعایت نکرده بودند و کسانی‌ که باید از نظر نظارتی به خوبی به وظایفشان عمل می‌کردند و این کار را انجام ندادند، برکنار شدند. بعد از این مرحله، کمیته تخلفات ورود می‌کند و به مراجع قانونی معرفی خواهند شد. در ادامه هم کمیته تشکیل جلسه می‌دهد و ابعاد مختلف مساله را مورد بررسی قرار خواهد داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه سریعا در راستای پاسخگویی به افکار عمومی و شفاف سازی عمل کردیم، اضافه کرد: واحد علوم و تحقیقات ۴۵ هزار دانشجو دارد که باید علاوه بر دانشجویان به افکار عمومی نیز پاسخگو بودیم و به همین نسبت به بررسی حادثه سریع ورود کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که دانشگاه آزاد اسلامی برای افزایش ایمنی واحد علوم و تحقیقات چه اقداماتی انجام خواهد داد؟ گفت: درباره این موضوع ۲ بحث داریم. واحد علوم و تحقیقات در موقعیت سوق‌الجیشی خاصی قرار دارد.

طهرانچی اطهار داشت: ۳۰ سال کوتاهی‌هایی در زمینه نصب گاردریل و سرعت گیر شده، اما ما در همین مدت کوتاه قرارداد با شرکت پیمانکار منعقد کردیم که ۸ کیلومتر واحد علوم و تحقیقات را ایمن‌سازی کند.

وی افزود: علاوه بر واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی ۴۴۰ واحد دیگر دارد که در راستای ایمن‌سازی واحدها به صورت موکد دستورالعمل‌های جدیدی تدوین شده است. در مدت ۵ روزی که از حادثه می‌گذرد همه همکاران من در دانشگاه آزاد اسلامی تعطیلی نداشتند و به فکر ایمن کردن و جلوگیری از حوادث بعدی بودند.

طهرانچی با تسلیت مجدد به همه خانواده دانشگاه آزاد اسلامی، خطاب به دانشجویان گفت: تک تک شما امانتی در دست ما هستید و ما با تمام توان ایستاده‌ایم تا محیط امنی برای درس خواندن داشته باشید، آنچه در گذشته قصور شده، ما اجازه نخواهیم داد تکرار شود.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منابع: ۱. باشگاه خبرنگاران جوان ۲. برترینها ۳. خبربان

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *