جزئیات بازداشت رئیس اینترپل در چین!

جزئیات بازداشت رئیس اینترپل در چین!

رسانه های چینی اعلام کردند منگ یک رئیس اینترپل هفته پیش در اواخر سپتامبر به محض ورود به خاک چین برای انجام بازجویی بازداشت شده است.

رئیس اینترپل

مجله اینترنتی پارسی گو: روزنامه چینی مدعی شد رئیس اینترپل در چین بازداشت شده است. براساس این گزارش، همسر «منگ» که در شهر لیون فرانسه مقر اینترپل زندگی می کند، امروز به پلیس فرانسه گفته است که از آخر ماه سپتامبر که همسرش به چین سفر کرده از وی بی خبر است.

بازداشت رئیس اینترپل به محض ورود به چین

روزنامه چینی مدعی شد که رئیس گم شده پلیس بین الملل به دلایل نامعلوم به محض ورود به چین بازداشت شده و تحت بازجویی دولت این کشور است.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری سی بی اس آمریکا، روزنامه چینی «ساوث چاینا مورنینگ پست» به نقل از مقام های این کشور مدعی شد که «منگ هانگوئی» رئیس پلیس بین الملل به محض ورود به چین بازداشت شده است.
این مقام ها که نامی از آن ها ذکر نشده گفته اند که منگ تحت بازداشت و بازجویی دولت چین است و هنوز مشخص نیست که این بازجویی مربوط به چه موضوعی است.

پلیس فرانسه ساعاتی پیش اعلام کرد که در حال تحقیق پیرامون گم شدن رئیس اینترپل است.

براساس این گزارش، همسر «منگ» که در شهر لیون فرانسه مقر اینترپل زندگی می کند، امروز به پلیس فرانسه گفته است که از آخر ماه سپتامبر که همسرش به چین سفر کرده از وی بی خبر است.

«منگ» پیشتر معاون وزیر امنیت عمومی چین بوده و در سال ۲۰۱۶ به سمت ریاست پلیس بین الملل (اینترپل) منصوب شد.

مقام های چینی تاکنون هیچ واکنش رسمی به این خبر نداشته اند. جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نشده است.

علت بازداشت رئیس اینترپل در چین

رسانه های محلی چین روز شنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که مقامات چین «منگ هانگوی» رئیس پلیس بین الملل (اینترپل) را به ظن فساد بازداشت کرده اند.

به گزارش روزنامه فرانسوی لو پریزیون، منگ هانگوی مظنون است که به یک شرکت برای بدست آوردن قراردادی در حوزه امنیت سایبری کمک کرده است و هم اکنون نیز تحت بازجویی قرار دارد.

اوایل ماه میلادی، رسانه های فرانسوی زبان گزارش دادند که «منگ هانگوی» رئیس اینترپل از زمان سفر به چین در اواخر ماه سپتامبر مفقود شده است. همسر منگ که در شهر لیون فرانسه- مقر اصلی اینترپل- اقامت دارد، ناپدید شدن وی را به پلیس گزارش داد و اعلام کرد که از تاریخ ۲۵ سپتامبر که منگ از فرانسه به سرزمین مادری خود- چین- سفر کرده، تاکنون بازنگشته است.

رسانه های چینی اندکی بعد اعلام کردند منگ یک هفته پیش به محض ورود به خاک چین برای انجام بازجویی بازداشت شده است. گفتنی است که اینترپل روز شنبه از کشور چین خواست تا جزئیاتی را درباره مفقود شدن رئیس این نهاد ارائه دهد.

پلیس بین الملل در بیانیه صادره خود در این خصوص اعلام کرد: «از دولت چین رسماً درخواست کرده ایم تا درباره مکان منگ هونگوی رئیس این نهاد شفاف سازی کرده و اطلاعاتی را ارائه کند».

در ادامه بیانیه این نهاد بین المللی در این خصوص آمده است: «دبیرخانه اینترپل منتظر پاسخ رسمی از سوی مقامات چین درباره نگرانی های موجود پیرامون سلامتی وی است».

منگ هونگوی چهره سیاسی و پلیس نظامی اهل چین است که از نوامبر ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۲۰ به عنوان دبیرکل اینترپل منصوب شد و از آن زمان در مقر اینترپل در شهر لیون فرانسه به سر برده است.

منگ هونگوی همچنین پیش از این به عنوان مشاور وزیر امنیت داخلی در دولت چین به مدت ۱۲ سال مشغول به فعالیت بوده است.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منابع: ۱. مهر ۲. تابناک

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *