علی معتمد قاتل شهید بهشتی چگونه در هلند به قتل رسید؟

محمد رضا کلاهی قاتل شهید بهشتی چگونه به قتل رسید؟

گفته می‌شود علی معتمد همان محمد رضا کلاهی عامل انفجار هفتم تیر در ساختمان حزب جمهوری اسلامی بوده که در هلند به ضرب گلوله کشته شده است.

محمد رضا کلاهی علی معتمد و همان عامل بمب گذاری حزب جمهوری اسلامی است

مجله اینترنتی پارسی گو: دادگاهی در آمستردام فردی را که گفته می‌شود عامل ترتیب دادن قتل محمد رضا کلاهی بوده، به حبس ابد محکوم کرد. علی معتمد یا محمد رضا کلاهی به احتمال فراوان همان قاتل شهید بهشتی و مسبب حادثه بمب گزاری در حزب جمهوری اسلامی و شهادت ۷۲ نفر از بهترین انقلابیون آن دوران است.

قاتل محمد رضا کلاهی به حبس ابد محکوم شد

روز پنج‌شنبه دادگاهی در آمستردام، مردی ۳۸ ساله را به جرم ترتیب دادن قتل یک تبعه ایرانی مقیم هلند به حبس ابد محکوم کرده است.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، قاتل از مجرمین سابقه‌دار و از اعضای باندهای خلافکار هلند است و مقتول هم فردی به نام «علی معتمد» که اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی به ضرب گلوله کشته شد. گفته می‌شود علی معتمد همان محمدرضا کلاهی عامل انفجار هفتم تیر در ساختمان حزب جمهوری اسلامی بوده که در هلند به ضرب گلوله کشته شده است.

صدور حکم این فرد در حالی صورت گرفته است که دولت هلند ابتدای سال جاری میلادی مدعی شد که ممکن است ایران در این حادثه دست داشته باشد. بعدا اما دادگاه منطقه‌ای آمستردام این ادعا را رد و اعلام کرد که نتوانسته هیچ ارتباطی میان این حادثه و جمهوری اسلامی ایران بیابد.

با این وجود، وزارت خارجه هلند خرداد ماه امسال به این بهانه دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد و ایران نیز در اقدامی متقابل، دو دیپلمات هلندی مستقر در سفارت این کشور در تهران را عنصر نامطلوب اعلام کرد.

علی معتمد یا محمد رضا کلاهی

علی معتمد یا محمد رضا کلاهی

دادستان هلند: هیچ ارتباطی بین ایران و پرونده قتل کلاهی وجود ندارد

رسانه های هلند از جمله روزنامه تلگراف و شبکه خبری ان او اس اعلام کردند، در جریان برگزاری دادگاه مربوط به قتل محمدرضا صمدی کلاهی که عامل بزرگترین انفجار تاریخ جمهوری اسلامی ایران در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ بود و منجر به شهادت ۷۲ نفر از مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی ایران شد، دادستان هلند اعلام کرد، در تحقیقات مربوط به قتل «محمدرضا صمدی کلاهی» ملقب به علی معتمد هیچ ارتباطی بین این قتل با ایران یافت نشده است.

اظهارنظر دادستان هلند در حالی صورت می‌گیرد که در تاریخ ۱۸ دی ماه سالجاری (هشتم ژانویه ۲۰۱۹) وزرای امور خارجه و کشور هلند در نامه ای به پارلمان این کشور، ایران را در پشت قتل محمدرضا صمدی کلاهی معرفی کردند و یکی از دلایل تحریم ایران توسط اتحادیه اروپا متهم ساختن ایران به مشارکت در قتل محمدرضا صمدی کلاهی بود.

حتما بخوانید

آیا علی معتمد همان محمد رضا کلاهی قاتل شهید بهشتی است؟

حال با اظهارنظر جدید دادستان هلند، اتهام زنی‌های وزرای امور خارجه و کشور هلند به ایران زیر سوال رفته است، بر این اساس وزیر امور خارجه هلند مجبور به واکنشی تدافعی شده و گفته است: «تعجبی ندارد مداخله ایران در تحقیقات جنایی تایید نشده است.ارزش اطلاعات در قوانین کیفری با ارزش اطلاعات در سرویس های اطلاعاتی متفاوت است.»

خانم وسکی وکیل مدافع متهم اصلی این پرونده به نام نائوفال “نوفل” (۳۸ ساله)،این سوال را مطرح کرده است که آیا از ایران در مورد این تحقیقات جنایی درخواست همکاری شده است و اگر نه چرا؟

نوفل متهم اصلی دادن دستور قتل محمدرضا صمدی کلاهی، هرگونه دخالت در این قتل را انکار می‌کند. دادستانی هلند هیچگونه ارتباطی بین نوفل و ایران پیدا نکرده است و دو فردی که قتل را انجام داده‌اند، تنها به فکر پول بوده‌اند.

به گفته وکیل مدافع نوفل، باید مشخص شود که چرا سرویس‌های اطلاعاتی هلند این قتل را به ایران ربط داده‌اند. او اعتقاد دارد که انگیزه‌های دیگری برای این قتل وجود دارد. مدارکی وجود دارد که احتمالا همسر مقتول با مافیای اوکراین ارتباط داشته است.

نمایندگان پارلمان هلند چندی پیش از وزیر امنیت و دادگستری هلند سو‌ال کردند که چرا هلند به یک تروریست (محمدرضا صمدی کلاهی) اقامت داده است ،این وزیر هلندی در پاسخ مدعی شد که دولت هلند از هویت اصلی محمدرضا صمدی کلاهی در زمان ارائه مجوز اقامت به وی اطلاعی نداشته است و وی خود را علی معتمد معرفی کرده بود.
امروز دوازدهم بهمن ماه (اول فوریه) قرار است دادگاه عاملان قتل محمدرضا صمدی کلاهی در دادگاه شهر لیلستاد هلند برگزار شود.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: فارس

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *