چگونه از فرار مالیاتی پزشکان ایرانی جلوگیری کنیم؟

عجیب اما واقعی: فرار مالیاتی پزشکان ایرانی ۶۰۰۰ میلیارد تومان!

فرار مالیاتی پزشکان ایرانی که قانون را دور می زنند، بیش از ۶۰۰۰ میلیار تومان برآورد شده است. رقمی که واکنش مسئولان قضایی را هم در پی داشته است.

فرار مالیاتی پزشکان ایرانی کارت خوان

مجله اینترنتی پارسی گو: خبر عجیب است. اما متاسفانه واقعی! فرار مالیاتی پزشکان ایرانی که قانون را دور می زنند، بیش از ۶۰۰۰ میلیار تومان برآورد شده است. رقمی که واکنش مسئولان قضایی را هم در پی داشته است.

میزان فرار مالیاتی پزشکان ایرانی بیش از ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. به تازگی مسئله “فرار مالیاتی پزشکان” به‌عنوان یکی از چالش‎های نظام مالیاتی کشور، انتقادات فراوانی را به همراه داشته و حتی مسئولان قضایی نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند.

چگونه از فرار مالیاتی پزشکان جلوگیری کنیم؟

به طوری که حجت‌الاسلام جعفری؛ رئیس کل دادگستری خراسان شمالی ضمن انتقاد از عدم ایفای تعهدات مالی برخی از پزشکان گفت: هر چند پزشکان ما از جمله اقشار دلسوز، متعهد، پرتلاش و زحمتکش جامعه محسوب می‌شوند که خدمات شایان توجهی در حوزه سلامت و بهداشت عمومی انجام می‌دهند، با این وجود معدود افرادی هستند که از ایفای تعهدات مالی خود (مالیات) نسبت به حاکمیت امتناع می‌کنند؛ ما از پزشکان انتظار داریم طبق قوانین و مقررات مربوطه، زمینه‌های شفاف‌سازی منابع مالی و میزان درآمد‌های خود را بطور روشن و نظام‌مند فراهم کنند.
فرار مالیاتی ۶۰۰۰ میلیارد تومانی پزشکان!

البته پیش از این، رئیس سازمان امور مالیاتی کل کشور نیز از فرار مالیاتی گسترده پزشکان خبر داده بود؛ سید کامل تقوی‌نژاد اعلام کرده بود: مالیات پزشکان ۷۰۰ میلیارد تومان در سال است، اما اکنون این قشر ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات می‌پردازند و ۵۵۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.

همچنین محمود بهمنی؛ عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس گفته بود: پزشکان با وجود درآمد بالایی که دارند، خیلی تمایلی به پرداخت مالیات ندارند و به عناوین گوناگون از زیر پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

با وجود این اظهارات، برخی از کارشناسان حوزه سلامت، میزان واقعی فرار مالیاتی پزشکان را بیش از مبالغ اعلام شده تخمین زده‌اند به طوری که حسین بانکی، کارشناس سیاستگذاری سلامت معتقد است میزان فرار مالیاتی پزشکان ایرانی در سال ۱۳۹۷ بیش از ۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

از سوی دیگر متوسط میزان واقعی کل فرار مالیاتی در کشور مربوط به بازه زمانی ۱۳۹۳-۱۳۶۰ معادل ۸/ ۱۷ درصد بوده است یعنی از کل افراد مشمول مالیاتی، تنها ۱۷.۸ درصد، مالیات خود را پرداخت نکرده‌اند؛ این آمار نشان می‎دهد که صنف پزشکی نسبت به سایر اصناف جامعه، فرار مالیاتی بیشتری داشته است؛ با این حال، سازوکار مناسبی برای ایجاد شفافیت و کاهش فرار از مالیات پزشکان در کشور وجود ندارد.

واکنش پزشکان: سازمان امور مالیاتی مقصر اصلی فرار مالیاتی است

در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره فرار مالیاتی پزشکان، مسئولان حوزه سلامت، توپ را به زمین سازمان امور مالیاتی می‌اندازند و اجرا نکردن قوانین مالیاتی از سوی مسئولان مالیاتی کشور را عامل اصلی فرار مالیاتی پزشکان می‎دانند.

در این راستا رئیس جامعه جراحان ایران و رئیس سابق سازمان نظام پزشکی معتقد است که “فرار مالیاتی به هر جا بخورد به پزشکی نمی‌خورد و اگر چنین چیزی باشد نشانه ضعف سیستم مالیاتی کشور است که نمی‌تواند مالیات‌ها را دریافت کند! “

همچنین قاضی‎زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت در واکنش به مسئله فرار مالیاتی پزشکان گفته بود: مسئول مالیاتی کشور در رسانه اعلام می‌کند ۵۰ درصد تهرانی‌ها مالیات پرداخت نکرده‌اند! خب پس شما چه کاره هستید آقای مسئول؟ مردم به شما پول می‌دهند که قانون را پیاده کنید اگر نتوانستید مالیات بگیرید، خودتان محکوم هستید؛ اگر کسی مالیات پرداخت نکند دولت می‌تواند او را به چهارمیخ بکشد!
راهکار جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان چیست؟

هر چند طی سال‌های اخیر اقداماتی در زمینه پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی انجام شده است، اما مشکل فرار‌های مالیاتی پزشکان همچنان ادامه دارد؛ ایجاد شماره تماس و سامانه رسیدگی به شکایات توسط سازمان امور مالیاتی کشور، اقدامی برای مقابله با فرار مالیاتی در کشور به حساب می‌آید.

از دیگر اقدامات قانونی مناسب برای پیشگیری از فرار مالیاتی پزشکان، “الزام به نصب کارتخوان” در تمام مطب‌ها است؛ هدف اصلی این طرح الزام فراهم‌کنندگان خدمات سلامت به تجهیز مطب‌ها برای ایجاد شفافیت در گردش و تعاملات مالی است؛ طرح الزام به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در جریان بررسی بودجه سال ۹۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و زمینه نظارت بر رعایت تعرفه‌ها، درآمد‌ها و سایر تعاملات مالی را فراهم کرده است.

به نظر می‌رسد اجرای قوانین محدود‌کننده از قبیل اطلاع دقیق از درآمد پزشکان با ثبت اطلاعات به‌روز و مستند، راهکاری مناسبی برای کاهش فرار‌های مالیاتی پزشکان است؛ از مهمترین فواید شفافیت مالیاتی پزشکان، افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولان، کارآمدی حاکمیت و از بین رفتن رانت و فساد سیستماتیک است علاوه بر این‎ موارد، پرداختن مالیات این صنف کمکی در راستای توسعه کشور و رفع نیازمندی‌های بخش پزشکی کشور خواهد بود.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: تسنیم به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *