تیم ملی ایران 0 تیم ملی عراق 0

جام ملت‌ های آسیا ۲۰۱۹: ایران ۰ عراق ۰ (گام سوم)

ملی پوشان ایران در جام ملت های آسیا با تساوی بدون گل مقابل عراق به‌عنوان صدرنشین گروه D به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌ها صعود کردند.

جام ملت های آسیا

مجله اینترنتی پارسی گو: ملی پوشان ایران در جام ملت های آسیا با تساوی بدون گل مقابل عراق به‌عنوان صدرنشین گروه D به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌ها صعود کردند. تیم ملی فوتبال ایران بعد از شروع مقتدرانه‌ای که با برتری ۵ بر صفر برابر یمن در جام ملت‌های آسیا داشت، در دیدار اخیرش هم ویتنام را با نمایشی سراسر هجومی و نتیجه ۲ بر صفر شکست داد تا خود را به‌عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی این رقابت‌ها معرفی کند ولی آنها در مسابقه امشب برابر عراق، نمایشی متفاوت از دو بازی گذشته خود ارائه کردند و در حالی که حملات خطرناک زیادی روی دروازه حریف نداشتند، توانستند برای سومین بازی متوالی کلین‌شیت کنند و با کسب تساوی و تفاضل گل بهتر نسبت به عراق، با ۷ امتیاز صدرنشین دور گروهی شوند.

گزارش آماری دیدار ایران و عراق در جام ملت های آسیا

تیم ملی عراق با وجود حملاتی که در دقایق پایانی داشت، نتوانست تیم ملی ایران را در دیداری پُر برخورد که مثل جدال چهار سال قبل داوری جنجالی و بحث برانیگزی هم داشت، شکست دهد تا به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به شاگردان کی‌روش، در رده دوم گروه D بایستند.

در دیگر مسابقه این گروه نیز، تیم ملی ویتنام موفق به برتری ۲ بر صفر برابر یمن شد تا در سومین دیدارش در جام ملت‌های آسیا صاحب ۳ امتیاز شود.

جام ملت‌های آسیا – امارات ۲۰۱۹ ؛ گروه D
چهارشنبه: ۹۷/۱۰/۲۶ ؛ ساعت ۱۹:۳۰
استادیوم: آل مکتوم- دبی
داور: روشن ایرماتوف(ازبکستان)؛ کمک‌ها: عبدوخامیدولو رسولوف و سایدوف؛ داور چهارم: سرگی گریشنکو(قزاقستان)؛ کمک داوران پشت دروازه: والنتین کووالنکو(ازبکستان) و تانتاشف ایلگیز.

تیم ملی ایران

علیرضا بیرانوند
محمدحسین کنعانی‌زادگان
سید مجید حسینی
وریا غفوری
میلاد محمدی
روزبه چشمی(۸۰ – اشکان دژاگه)
امید ابراهیمی
علیرضا جهانبخش(۶۳- مهدی طارمی)
وحید امیری
سامان قدوس(۷۵- مهدی ترابی)
سردار آزمون

سرمربی: کارلوس کی‌روش

تیم ملی عراق

جلال حسن جاسم
احمد ابراهیم خلف
علی فائز عطیه
علاء علی مهاوی
علی عدنان کاظم
امجد عطوان کاظم
صفاء هادی عبدالله
همام طارق فرج
احمد یاسین غنی(۴۶- بشار رسن بنیان)
حسین علی السعیدی(۷۷- محمد داوود)
مهند علی کاظم(۷۱- علاء عباس)

سرمربی: سرکو کاتانچ

حتما بخوانید

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹: ایران ۵ یمن ۰ (گام نخست)

اخطار

امجد عطوان کاظم(۳۴) احمد ابراهیم(۷۸) علی عدنان کاظم(۸۲) از عراق

سامان قدوس(۳۹) وحید امیری(۶۸) از ایران

بهترین بازیکن

همام طارق با جنگندگی بالا، برتری در بیشتر نبردهای تن به تن با ملی پوشان ایران و جدال روی توپ‌های هوایی، بارها مانع از ایجاد حملات شاگردان کی‌روش شد و در انتقال توپ از عقب زمین به خط حمله و پاس‌های دقیق خود نقش کلیدی در جریان تساوی عراق داشت و می‌توان او را در کنار علی عدنان، مدافع چپ عراق به‌عنوان بهترین بازیکنان زمین دانست.

علی عدنان نیز بارها مانع از نفوذ علیرضا جهانبخش و وریا غفوری از جناح راست شد و با نمایش خوبی که در خط دفاعی عراق داشت، دو بار هم با تکل‌های به موقع خود مانع از گلزنی ملی پوشان ایران شد.

اتفاق ویژه

درست مثل جام ملت‌های ۲۰۱۵ استرالیا، دیدار امشب تیم‌های ایران و عراق نیز داوری جنجالی داشت که با اعتراض کارلوس کی‌روش نیز مواجه شد؛ روشن ایرماتوف که ازجمله داوران سرشناس فوتبال آسیا محسوب می‌شود و سرمربی ایران نیز عنوان کرده بود از انتخاب او به‌عنوان آخرین دیدار مرحله گروهی تیمش رضایت دارد، در این بازی روی دو صحنه مشکوک به پنالتی برای ایران اعلام پنالتی نکرد و در برخوردهای شدید میانه زمین نیز بعضا تصمیمات قاطعانه‌ای نداشت تا در دو صحنه بازیکنان دو تیم نیز با یکدیگر درگیری پیدا کنند؛ اتفاقاتی که مطمئنا دوباره با واکنش‌های تند کی‌روش و البته کاتانچ مواجه خواهد شد.

لحظات حساس

دقیقه ۲: پرتاب اوت بلند امیری به پشت محوطه جریمه برگشت داده شد که شوت روی پای قدوس با اختلاف زیادی از دروازه عراق به بیرون رفت.
دقیقه ۱۲: ارسال تماشایی امیری از جناح چپ زمین موقعیت بسیار خوب گلزنی برای آزمون فراهم کرد، اما ضربه سر او از مقابل دروازه عراق به بیرون رفت.
دقیقه ۱۸: باز هم پرتاب اوت امیری موقعیتی برای ایران خلق کرد که این بار ضربه سر کنعانی‌زادگان در دستان جلال حسن جای گرفت.
دقیقه ۲۳: خطایی که پشت محوطه جریمه طارق همام روی امید ابراهیمی مرتکب شده بود را سامان قدوس زد که شوت او بعد از برخورد به دیوار دفاعی بازیکنان عراق دفع شد و در ادامه نیز شوت میلاد محمدی به بیرون رفت.
دقیقه ۲۸: امید ابراهیمی با قُلدری صاحب توپ شد و به قلب مدافعان عراق زد، اما داخل محوطه این تیم و در برخورد با علی عدنان روی زمین افتاد که داور ازبک اعتقادی به خطای پنالتی نداشت؛ اتفاقی که با اعتراض کاپیتان تیم ایران همراه بود.

دقیقه ۲۹: شوت روی پای قدوس از پشت محوطه جریمه به مدافعان عراق برخورد کرد و به بیرون رفت.
دقیقه ۳۰: ارسال قدوس از روی کرنر سمت چپ زمین را جلال حسن دفع کرد که در این صحنه خطای بازیکنان ایران روی دروازه‌بان عراق اعلام شد.
دقیقه ۳۵: شوت زمینی احمد یاسین با فاصله کمی از کنار تیرک عمودی دروازه ایران به بیرون رفت.
دقیقه ۴۲: سردار آزمون در محوطه جریمه عراق صاحب توپ شد که شوت او بعد از برخورد به علی عدنان دفع شد و در ادامه شوت بی‌دقت پای چپ جهانبخش از مقابل محوطه ۶ قدم به بیرون رفت.
دقیقه ۴۵: پرتاب اوت امیری را احمد ابراهیم به شکل ناقص دفع کرد ولی در ادامه توپ به آزمون رسید که شوت سر ضرب پای چپ او در صحنه مشکوک به خطای هند پنالتی برخوردی با صفاء هادی داشت که داور ازبک در میان اعتراض بازیکنان ایران به پنالتی، بازی را ادامه داد.
دقیقه ۲+۴۵: بیرانوند شوت حسین السعیدی را در اختیار گرفت و با پرتاب بلند سردار آزمون را در زمین عراق صاحب توپ کرد.

دقیقه ۴۹: شوت چشمی بعد از پرتاب اوت وحید امیری، در شلوغی محوطه جریمه عراق برخوردی با دست راست صفاء هادی داشت که داور ازبک باز هم در این صحنه اعلام پنالتی نکرد.
دقیقه ۵۱: ارسال خطرناک علی عدنان از جناح چپ زمین را بیرانوند از مقابل پای مهند علی جمع کرد تا خطری دروازه ایران را تهدید نکند.
دقیقه ۵۵: ضربه ایستگاهی عراق از میانه زمین را علی عدنان به قصد باز کردن دروازه ایران زد که بیرانوند به راحتی توپ را در اختیار گرفت.
دقیقه ۶۶: شوت پای چپ مهند علی از پشت محوطه جریمه ایران با عبور از بین پاهای سید مجید حسینی به سمت دروازه رفت که بیرانوند بدون دردسر توپ را جمع کرد.
دقیقه ۷۲: شوت روی پای کنعانی‌زادگان بعد از پرتاب اوت امیری به مدافعان عراق برخورد کرد و دفع شد.
دقیقه ۷۶: شوت زمینی بشار رسن دقت لازم را نداشت و از کنار دروازه ایران به اوت رفت.
دقیقه ۷۷: سانتر دقیق طارق از جناح راست زمین و ضربه سر علاء عباس را بیرانوند با واکنش تماشایی از کنج دروازه ایران به کرنر فرستاد.
دقیقه ۷۹: شوت روی پای ترابی کم دقت بود و از کنار تیرک عمودی دروازه عراق به بیرون رفت.
دقیقه ۸۳: سانتر دژاگه از روی ضربه ایستگاهی با ضربه سر آزمون به بیرون رفت.

در حاشیه

* سید مجید حسینی، میلاد محمدی، روزبه چشمی و علیرضا جهانبخش چهار بازیکنی هستند که نسبت به دیدار گذشته ایران مقابل ویتنام، در ترکیب مسابقه امشب حضور دارند و مرتضی پورعلی‌گنجی، احسان حاج‌صفی، اشکان دژاگه و مهدی طارمی نیمکت‌نشین شدند.

* ترکیب عراق نسبت به بازی اخیرش برابر یمن دو تغییر در دیدار با ایران داشته که ربین غریب سولاقا و بشار رسن بنیان جای خود را به علی فائز عطیه و امجد عطوان کاظم داده‌اند.

* در دقیقه ۲۳ خطای پشت محوطه طارق روی امید ابراهیمی، با اعتراض بازیکنان عراق و البته کی‌روش همراه شد؛ اعتراض سرمربی ایران با واکنش یکی از تماشاگران عراقی همراه شد که درگیری لفظی بین آنها را در پی داشت.

* تماشاگران دو تیم از ابتدای مسابقه با شور و حرارت خاصی مشغول تشویق هستند.

* هواداران تیم ملی ایران استقبال بسیار بهتری نسبت به دیدار گذشته برابر ویتنام داشتند و تقریبا جو ورزشگاه آل مکتوم را در اختیار خود گرفتند.

* مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال و محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش و جوانان در استادیوم آل مکتوم حضور دارند.

* سامان قدوس خطای شدیدی روی صفاء هادی مرتکب شد که حرکت او کارت زرد داور ازبک را به همراه داشت.

* در حالی که مهدی ترابی آماده حضور در زمین به همراه مهدی طارمی بود، اما کی‌روش از تصمیم خود برای حضور این بازیکن صرف نظر کرد تا ترابی با پوشیدن دوباره کاور، مشغول تمرین شود.

حتما بخوانید

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹: ایران ۲ ویتنام ۰ (گام دوم)

انتقام به سبک کی‌روش؛ عراق در سمت ترسناک جدول جام ملت های آسیا

عراق با مساوی برابر ایران کار سختی در مرحله بعدی مسابقات خواهد داشت و احتمال حذف این تیم بسیار زیاد است. تیم ملی ایران در دیدار با عراق نماشی متفاوت از دیدارهای قبلی داشت و نتوانست حریف خود را با اقتدار شکست دهد؛ در شرایطی که بسیاری انتظار دیدار انتقامی ایران با این تیم را داشتند اما کی روش با تغییر سیستم تیم ملی و حضور ۲ هافبک دفاعی، تصمیم گرفت تا صدرنشینی را حفظ کند و مصالح تیم ملی را برای یک دیدار انتقامی در معرض ریسک قرار نداد.

تیم ملی در جریان دیدار با عراق هر چند نمایش دلچسبی نداشت اما در طول ۹۰ دقیقه در شرایطی که تنها یک مساوی نیاز داشت، فقط یک موقعیت به حریف خود داد و کنترل بازی را کاملا بر عهده داشت؛ کی روش همچنین با دو تعویض به موقع و حضور ترابی و طارمی توانست تیم ملی عراق را در دقایق پایانی در زمین خود نگه دارد تا عراقی ها با همه توان حمله نکنند و ترس از ضد حملات ایران، عراق را وادار کرد تا به مساوی قناعت کند.

عراق حالا راهی مرحله حذفی شده و در اولین دیدار مرحله بعدی مسابقات به مصاف برنده دیدار دو تیم آماده و قدرتمند قطر و عربستان خواهد رفت و در صورتیکه بتواند از این مرحله صعود کند در مرحله بعدی احتمالا به مصاف کره جنوبی خواهد رفت تا یک مسیر کاملا ترسناک پیش روی این تیم باشد.

عراقی ها حالا بعد از رویارویی با ایران آماده رویارویی با یکی از دو تیم مدعی جام می شوند و در صورت کسب دو برد، به مرحله نیمه نهایی خواهند رفت تا احتمالا برابر استرالیا یا ازبکستان قرار بگیرند؛ اتفاقاتی که می تواند قرعه ای فوق العاده سخت برای عراقی ایجاد کند که در دوره قبلی جزو ۴ تیم بود.

دوم شدن عراق اگر همراه با اتفاقات عجیب فوتبالی نباشد، به معنی حذفی قطعی شاگردان کاتانچ خواهد بود. هر چند انتظارات زیادی از کارلوس کی روش برای این دیدار وجود داشت اما حالا تیم ملی ضمن کسب عنوان صدرنشینی و حضور در سمت متعادل جدول، عراق را در آستانه حذف شدن قرار داده است تا به این شکل از حریف خود انتقام بگیرد.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: ورزش سه

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *