چه کسانی رنگ‌ ها را می‌شنوند و صدا ها را می‌چشند؟

رنگ ها را بشنوید و صداها را بچشید!

چه کسانی رنگ ها را می‌شنوند و صداها را می‌چشند؟ آیا شما جزو آن دسته از افراد هستید که رنگ‌ ها را شنیده و صداها را می‌چشید؟

رنگ صدای رنگ

مجله اینترنتی پارسی گو: چه کسانی رنگ ها را می‌شنوند و صداها را می‌چشند؟ آیا شما جزو آن دسته از افراد هستید که رنگ‌ ها را شنیده و صداها را می‌چشید؟

حس‌آمیزی بدین‌صورت است که شخص اعداد یا شماره‌ها را به همراه رنگ‌های جدایی‌ناپذیر مشاهده می‌کند. به چنین افرادی می‌گویند حس آمیز هستند! اینان کسانی هستند که صداها را طعم‌دار می‌دانند و یا سمفونی‌ها را رنگی می‌شنوند. اگر شما نیز این‌چنین هستید بدانید شرایط فوق‌العاده‌ای دارید که بسیاری از هنرمندان بزرگ تاریخ، نویسندگان معروف و موسیقیدانان عالم‌گیر نیز چنین بوده‌اند.

«ولادیمیر ناباکوف» رمان‌نویس، مترجم و منتقد چندزبانه روسی-آمریکایی این‌چنین بود. او از شنیدن رنگ‌ها گفت و هر حرفی را به رنگی خاص می‌دید. همسر و پسرش نیز این‌چنین بودند اما رنگ‌هایی که آن‌ها می‌دیدند، متفاوت بود.

به عقیده محققان پذیرش چنین چیزی سخت است. به‌طور سنتی ۵ حس داریم و سیناستزی به‌عنوان اختلاط حس‌ها، دو حس در هم می‌آمیزد و باهم ترکیب می‌شود که معروف‌ترین آن رنگی دیدن حروف الفبا است.

هر یک از سازهای موسیقی یکرنگ خاص حمل می‌کنند. فلوت‌ها به رنگ آبی درخشان هستند صدای پیانو مانند مکعب‌های سبزرنگ هستند که مانند خوشه‌های پرزرق‌وبرق روی آب شناورند و…

بر اساس تحقیق صورت گرفته از سوی محققان دانشگاه بوستون از هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر ممکن است حس‌آمیزی داشته باشد و یک نفر از ۵۰۰۰ نفرشان نیز بیش از دو حس‌آمیزی دارند.

برخی مطالعات نشان می‌دهد که این شرایط ژنتیک بوده و شرایطی مانند ناباکوف و پسرش را ایجاد می‌کند.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: خبرآنلاین.

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *