هر آنچه در مورد رزیدنت اویل 8 می دانیم!

همه چیز درباره رزیدنت اویل ۸!

رزیدنت اویل ۷ دو بسته الحاقی داستانی تازه دارد که می توانند سرگرم کننده باشند. اما ما می خواهیم بدانیم که کپکام برای رزیدنت اویل ۸ چه برنامه هایی دارد؟

رزیدنت اویل 8 resident evil 8 سه

مجله اینترنتی پارسی گو: رزیدنت اویل ۷ با تمام نقاط قوت و ضعفش، جزو بهترین بازی های سال گذشته بود. در بررسی های اخیری هم که داشتیم، سعی کردیم دلیل برتری آن را مفصل توضیح دهیم. در یک کلام بازی همان چیزی بود که از یک رزیدنت اویل واقعی انتظار داشتیم. سال ها بود که حسرت تجربه یک رزیدنت اویل ناب به دلمان مانده بود و انصافا رزیدنت اویل ۷ بالاخره توانست برایم همه آن خاطرات خوب را زنده کند. اما درباره رزیدنت اویل ۸ چه می دانیم؟

بازی بالاخره پس از چندین سال به ریشه هایش بازگشت؛ ریشه ای که برای سال های متمادی در دستان قدرتمند نمسیس جای گرفته بود. اما حالا از گوشه و کنار خبرهایی متفاوتی در مورد آینده سری می شنویم. نمی دانیم که قرار است چه چیزی پیش بیاید. تنها امیدواریم که کپکام با همین فرمان ادامه دهد و رویه خوبی که در پیش گرفته را تغییر ندهد.

اما اینکه دقیقا قرار است چه اتفاقی برای رزیدنت اویل ۸ – یا هر اسم دیگری که دارد – بیفتد، چیزی است که نویسنده گیمز رادار در مقاله ای مفصل به آن پرداخته. در ادامه متن الکس آوارد را می خوانیم.

با اینکه تقریبا یک سال از انتشار رزیدنت اویل ۷: بایوهزارد می گذرد، اما این بازی خاطرات خوشی را برایمان ساخت که مطمئنا تعدادی از آن ها را می توان در لیست بهترین اتفاقات سال ۲۰۱۷ جا داد. رزیدنت اویل ۷ هم از دید منتقدان و هم از نظر تجاری، برای کپکام یک موفقیت بزرگ به حساب می آید. همین موضوع حالا ژاپنی ها را بر آن داشته که برای ادامه سری به فکر بیفتند.

رزیدنت اویل 8 resident evil 8 دو

البته رزیدنت اویل ۷ همین حالا هم دو بسته الحاقی داستانی تازه دارد که برای چند ساعتی می توانند سرگرم کننده باشند. اما قرار نیست که به همین دو بسته الحاقی اکتفا کنیم. بلکه ما به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم و می خواهیم بدانیم که کپکام برای قسمت بعدی مجموعه یا همان رزیدنت اویل ۸ چه برنامه هایی دارد.

اما همانطور هم که حدس می زنید ما هم هنوز چیز چندان زیادی در مورد آینده سری نمی دانیم. با این حال، اگر اطلاعاتی که از کپکام به بیرون درز می کنند را در کنار داستان سری قرار دهیم و آن ها را با تفسیر الگوهای مختلف دنیای رزیدنت اویل مخلوط کنیم، به چیز های جالبی می رسیم که خواندشان شاید جالب باشد.

اما پیش از شروع هر چیزی، بهتر است بگوییم که این متن برای کسانی نیست که رزیدنت اویل ۷ را هنوز بازی نکرده اند. در سرتاسر متن راجع به موضوع های مختلف داستانی صحبت می شود که شاید فاش شدن آن ها چندان برایتان خوشایند نباشند. پس اگر هنوز رزیدنت اویل ۷ را تجربه نکرده اید، بهتر است خواندن را همین جا متوقف کنید و اول بازی را به پایان برسانید.

حتما بخوانید

طلای رایگان بازی زولا! + تصاویر

آنچه توسعه دهندگان رزیدنت اویل ۸ می گویند

شاید این چندان سورپرایز بزرگی برایتان نباشد، اما تقریبا همه ما می دانیم که مسلما رزیدنت اویل ۸ در حال سپری کردن روزهای ابتدایی توسعه خود است. این موضوع را کپکام یا حداقل بخشی از تیم سازنده رزیدنت اویل ۷، صادقانه تایید کردند و اعلام داشتند که مراحل توسعه قسمت بعدی سری، روزهای ابتدایی خود را پشت سر می گذارد. تقریبا اپریل ۲۰۱۷ بود که حرف و سخن ها در مورد ساخت قسمت بعدی سری برسر زبان ها افتاد.

درست موقعی که تهیه کننده اجرایی رزیدنت اویل ۷، جون تاکیوچی، در حین ساخت مستندی به این موضوع دامن زد. خواندن متن کامل این گفته های تاکیوچی نیز به هیچ وجه خالی از لطف نیست. حداقل می توان با خواندن متن گفته های او، از نظر کپکام در مورد آینده سری و چیزی که قرار است شاهدش باشیم، مطلع شد.

ما می خواستیم با رزیدنت اویل ۷، سبک جدیدی را برای سورویوال هارر تعریف کنیم و مجموعه را به سمت آن هدایت کنیم. برای بازی بعدی هم نقشه های متفاوتی داریم. اما از طرفی هم به دنبال متحول کردن خود سبک سورویوال هارر هستیم. مسلما چند سال بعد تکنولوژی پیشرفته تر از چیزی که هست، می شود. از طرفی سلیقه و نیازهای گیمرها نیز با گذر زمان تغییر می کند. اما در هر صورت ما به دنبال خلق تجربه ترسی هستیم که در آن کاراکتر مجبور است برای نجات خود از پس شرایط غیرعادی و دشوار برآید.

خب پس با این اوصاف فهمیدیم که ‌در رزیدنت اویل بعدی قرار است کاراکتر بازی در دنیایی آشفته قرار بگیرد که در آن باید از پس مسائل مختلف برآید. اما این موضوع تا اندازه ای هم گنگ است و به جز حدس و گمان های بیشتر، چیز دیگری برایمان ندارند. اما اشاره تاکئوچی به «پیشرفت تکنولوژی» و «تغییر خواسته های گیمرها»، نکته مهم گفته های او بود. از گفته های تاکئوچی این طور برداشت می شود که بازی قرار است در هر صورت المان های بقا و ترس خود را حفظ کند.

اما بسته به شرایط ممکن است فرمت گیم پلی بازی به طور کل تغییر کند و رزیدنت اویل بعدی چیزی متناسب با خواسته ها و تکنولوژی روز باشد. این نکته مهمی است و شاید به همین دلیل در آثار بعدی، دیگر شاهد یک رزیدنت اویل اول شخص نباشیم. البته این ها تنها بخشی از صحبت های تهیه کننده اجرایی رزیدنت اویل ۷ بودند و او در ادامه این گونه ادامه داد:

رزیدنت اویل ۷ برای ما آغاز یک راه تازه بود. برنامه ریزی برای پروژه بعدی از همین حالا کلید خورده. با این حال زمانی که برای اولین بار با قسمت بعدی رو به رو شوید، می بینید که آن با رزیدنت اویل ۷ تفاوت های زیادی دارد. البته بازی بعدی هر چه که باشد، هسته و کانسپت ترس و بقای خود را حفظ می کند و گیمر را به مقابله با عجایب می فرستد. خیال تان راحت باشد، در هر صورت رزیدنت اویل بعدی ذات و ریشه هایش را فراموش نمی کند.

تاکئوچی در این جا هوشمندانه و کمی ضد و نقیض صحبت می کند. به هر حال ممکن است از بازی بعدی چیزهایی بداند که مسلما ما از آن ها خبر نداریم. اما در کل به احتمال زیاد کپکام در بازی بعدی نیز، همانند رزیدنت اویل ۷ روی المان های بقا و ترس تمرکز خواهد کرد. حتی ممکن است بازی همان گان پلی خشک و سنگین رزیدنت اویل ۷ را نیز به ارث ببرد.

البته مسلما چیزهای تازه ای به بازی اضافه خواهند شد. اما این طور که به نظر می رسد رزیدنت اویل ۸ نیز در مسیر قسمت هفتم باقی خواهد ماند و همان راه را ادامه می دهد. رزیدنت اویل ۶ یک فاجعه تمام عیار بود و مسلما دیگر هیچکس نمی خواهد که مجموعه به آن روزها برگردد. اما حالا که دوباره انتظارها از رزیدنت اویل و کپکام بالا رفته، آن ها نباید این فرصت را از دست بدهند و شاید باقی ماندن در همین مسیر، بهترین گزینه ممکن برای ژاپنی ها باشد.

آنچه طرفداران رزیدنت اویل ۸ می گویند

البته فقط توسعه دهندگان کپکام نیستند که در مورد بازی بعدی شان صحبت می کنند. بلکه در فضای آنلاین نیز، حالا هزاران بحث و گفتگو در حال شکل گیری است. کاربران می آیند و از آینده بازی محبوبشان و آن چیزی که می خواهند در قسمت بعدی شاهدش باشند، می گویند. اما شاید با خواندن اغلب این پست ها، یک نام آشنا نظرتان را بیشتر از همه به خود جلب کند؛ رزیدنت اویل ۲. میل و تقاضای کاربران برای ساخت عنوانی مشابه رزیدنت اویل ۲ به شدت زیاد است. به عنوان مثال lolrus555 در پست ردیت خود نوشته:

رزیدنت اویل ۲ یک شاهکار بی چون و چرا بود. با اینکه بازی پایش را هر از گاهی فراتر هم می گذاشت و چیزهای بیشتری در اختیار گیمر قرار می داد، اما همچنان اصالت و ترس اولین رزیدنت اویل را حفظ می کرد. این دقیقا همان چیزی است که من از رزیدنت اویل ۸ انتظار دارم. می خواهم در بازی بعدی در محیط محدودی قرار بگیرم که فضای اکتشاف بیشتری داشته باشد؛ محیطی با پازل های بیشتر و خلاقانه تر. همچنین می خواهم به جای دیدن انواع مولددها (دشمنان رزیدنت اویل ۷)، دشمنان متفاوت تری را در بازی بعدی شاهد باشم. دشمنانی به مراتب ترسناک تر و همچنین خطرناک تر.

همان طور که خواندید، صحبت از تنوع بیشتر دشمنان و یکی از کاستی های واضح رزیدنت اویل ۷، به میان آمد. مقابله با اعضای خانواده بیکر و همچنین مولددها در نگاه اول جذاب و تازه بود. اما هر چه خط داستانی را پیش می بردیم تنوع کم دشمنان توی ذوق می زد. این مشکلی است که نباید در رزیدنت اویل ۸ که حالا پتانسیل بالایی هم دارد، دیده شود.

از طرفی بحث لوکیشن و فضای آینده بازی هم مطرح شد. انگلیس، آفریقا یا خاورمیانه مناطقی هستند که بسیاری از کاربران علاقه دارند داستان رزیدنت اویل بعدی در آن جا روایت شود. این در حالی است که برخی دیگر دوست دارند به محیط های شهری و شلوغ بازگردند تا خاطرات قسمت های ابتدایی برای شان کمی زنده شود.

مثلا KevinPDC در پست خود پای ایده ای را وسط کشیده که در نوع خود خیلی جالب است. به عقیده او، محیطی شهری که در آن امکان ورود مکرر به مکان هایی مانند هتل، رستوران یا خوابگاه وجود داشته باشد، بهترین لوکیشنی است که می توان برای رزیدنت اویل ۸ متصور شد.

همچنین در مورد دوربین رزیدنت اویل ۸ نیز حدس و گمان های زیادی زده می شود. اما برخی ها بر اساس گفته های تاکئوچی می گویند که احتمالا دو قسمت بعدی بازی نیز اول شخص خواهند بود. برای اثبات این فرضیه هم نظریه های مختلفی مطرح می شود. اما یکی از جالب ترین آن ها، به ردیتوری با نام کاربری Kamentierr تعلق دارد. Kamentierr برای اثبات این فرضیه پای تاریخچه سری را به میان کشیده و گفته:

اگر قسمت های اصلی مجموعه را در نظر بگیریم، می بینیم که رزیدنت اویل ۱، ۲ و ۳ همگی از دوربین ثابت برای نمایش جهان بازی استفاده می کردند. این در حالیست که قسمت های ۴، ۵ و ۶، هر سه شوترهای سوم شخصی بودند که اکشن بیشتری را به بازی تزریق می کردند. به همین دلیل فکر می کنم به احتمال زیاد کپکام رزیدنت اویل ۸ و ۹ را هم به صورت اول شخص بسازد و از دوربین سوم شخص برای اسپین آف های مجموعه کمک بگیرد.

این هم نظر جالبی است. به ما یادآوری می کند که داستان های رزیدنت اویل فقط به نسخه های شماره دار محدود نمی شود و این فرانچایز به شدت گسترده تر از چیزی است که فکر می کنیم. می دانیم که بازسازی رزیدنت اویل ۲ مراحل توسعه خود را پشت سر می گذارد. از طرفی هم ممکن است رولیشن سومی هم برای مجموعه در نظر گرفته شود.

از این رو، اصلا بعید نیست که کپکام برای ساخت آن ها از دوربین سوم شخص کمک بگیرد و گیمپلی را مناسب با آن توسعه دهد. پس کم و بیش، نظریه اول شخص ماندن سه گانه سوم مجموعه منطقی به نظر می رسد و اصلا بعید نیست که کپکام بخواهد به تکرار همین رویه بپردازد.

رزیدنت اویل 8 resident evil 8

آنچه رزیدنت اویل ۷ می گوید

پرواز هلیکوپتری که در آخر بازی ایتان را از مهلکه نجات می داد، کلیف هنگر جالبی در خود داشت که تعجب خیلی ها را برانگیخت. رزیدنت اویل ۷ در پایان خود سوال های بزرگ در ذهن گیمرها گذاشت که شاید بتوان پاسخشان را در قسمت های بعدی مجموعه جستجو کرد. رزیدنت اویل ۷ طوری تمام شد که پس از آن از خودمان پرسیدم چه اتفاقی بر سر آمبرلا آمده؟ یا اینکه پس از آخرین ملاقاتمان با کریس ردفیلد، چه داستان هایی را از دست داده ایم؟ ایتان چه می شود؟ آیا باز هم قرار است شاهد حضور او در رزیدنت اویل باشیم؟

این ها همه سوالاتی هستند که هنوز پاسخی برایشان نداریم. البته این احتمال وجود دارد که پس از تجربه Not a Hero و End of Zoe تا اندازه ای پرده از این رازها برداشته شود. اما به احتمال خیلی زیاد، پاسخ تمام این سوالات در روایت رزیدنت اویل ۸ گنجانده می شود. پس تا اندازه ای هم می توانیم حدس بزنیم که پلات رزیدنت اویل بعدی در مورد چه چیزهایی خواهد بود.

حتما بخوانید

راز موفقیت در بازی زولا چیست؟

آنچه ما درباره رزیدنت اویل ۸ می گوییم

رزیدنت اویل ۷ دقیقا همان تجدید نظری بود که کپکام خیلی وقت پیش باید به حال وضع وخیم مجموعه می کرد. بشخصه اعتراضی ندارم اگر ژاپنی ها بخواهند با همین مکانیک گیم پلی و زاویه دید اول شخص ادامه دهند. اما در هر صورت چیزهایی هم هست که دوست دارم در رزیدنت اویل ۸ شاهدش باشم.

طراحی یک لوکیشن تازه ایده آل من است. تقریبا این تغییری است که باید انجام شود. من تمام گوشه و کنار خانه بیکرها را زیر رو کردم و همه جایش را حسابی گشتم. اما به مرور، رفته رفته محیط بازی جذابیتش را برایم از دست داد و از تمام اتاق ها و مبلمان های زوار در رفته اش خسته شدم.

چه اشکالی دارد که از آمریکا بیرون بیاییم و به سراغ مکان هایی برویم که رزیدنت اویل هیچ وقت در آن ها پا نگذاشته. همین موضوع می تواند مشکل تنوع کم دشمنان که کاربران به آن اعتراض داشتند را از بین ببرد و فرصتی در اختیار کپکام قرار دهد تا به جبران کاستی ها بپردازد.

به فرض خیلی جالب می شود که ظاهر دشمنان بسته به شرایط محیط تغییر کند. برای مثال رویارویی با موجودات عجیب الخلقه در جنگل های یخ زده هلند، می تواند ایده خیلی جالبی باشد. از طرفی هم خیلی خوب می شود اگر کپکام در سری تازه رزیدنت اویل مجوز ورود کاراکترهای دوست داشتنی این فرانچایز محبوب را صادر کند و بگذارد که آن ها هم نقش اساسی تری در داستان قسمت بعدی داشته باشند.

همه این ها انتظارات زیادی برای یک بازی ویدیویی هستند. خصوصا بازی که هنوز اصلا وجود خارجی ندارد. اما با تمام این اوصاف، به شخصه به توانایی کپکام باور دارم و می دانم که اگر آن ها همین رویه خوبشان را ادامه دهند، حتی می توانند اثر بهتری نسبت به رزیدنت اویل ۷ خلق کنند. همانطور هم که تاکئوچی اشاره کرد، مهم نیست که رزیدنت اویل ۸ در آخر چه می شود؛ اگر ترس و بقا در رگ و ریشه تجربه آن جریان داشته باشند، نتیجه بی نظیر خواهد بود.

از آنجا که در حال حاضر بازی رزیدنت اویل ۸ در مراحل اولیه ساخت در استودیوی کپکام به سر می برد هنوز هیچ اطلاعاتی از آن در دسترس نیست. حتی ممکن است بازی هنوز در مراحل پیش تولید بوده و کارگردانی برای آن تعیین نشده باشد. در صورتی که آقای کوشی ناکانیشی، کارگردان نسخه هفتم این بازی، تمایلی به کارگردانی نسخه جدید آن نداشته باشد کپکام می تواند از خالق اصلی این سری یعنی آقای شینجی میکامی برای کارگردانی رزیدنت اویل ۸ درخواست کند!

رزیدنت اویل 8 resident evil 8 سه

بازگشت خالق سری رزیدنت اویل برای کارگردانی رزیدنت اویل ۸

در طی حضور آقای شینجی میکامی در نمایشگاه QuakeCon برای تبلیغ بازی The Eliv Within 2 از وی سوال شد که اگر کپکام به او آزادی عمل کامل بدهد رزیدنت اویل ۸ را کارگردانی خواهد کرد یا خیر. میکامی تنها به پاسخ “شاید” بسنده کرده و توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه نداد. از آنجا که در حال حاضر میکامی در حال همکاری با استودیوهای بازی سازی Tango Gameworks و بتسدا می باشد بعید است که برای کارگردانی بازی رزیدنت اویل ۸ انتخاب شود، اما چنین چیزی غیرممکن نیست.

کپکام در حوزه همکاری با دیگر استودیوها برای ساخت عناوینی همچون Marvel vs Capcom و یا حتی برخی از نسخه های سری افسانه زلدا برای نینتندو سابقه ای طولانی دارد. با توجه به این موضوع بعید نیست که کپکام برای بهره بردن از حضور میکامی در این پروژه با بتسدا همکاری داشته باشد. باید توجه داشت که کپکام و میکامی با بسته شدن ناگهانی استودیوی بازی سازی Clover Studio جدایی ناخوشآیندی داشتند. البته طبق شایعات اخیر ظاهرا کپکام در حال مذاکره با کارکنان سابق این استودیو و همچنین استودیوی Platinum Games می باشد اگرچه ممکن است همکاری با Platinum Games برای توسعه بازی Okami 2 باشد.

حتما بخوانید

پیغام خطا و ارورهای بازی زولا!

با توجه به تمایل کپکام به همکاری با کارکنان سابق خود و همچنین عدم رد شدن احتمال کارگردانی رزیدنت اویل ۸ توسط آقای میکامی به نظر می رسد وقوع چنین امری آنچنان دور از ذهن نباشد. البته با وجود مشغله کاری زیاد شینجی میکامی که در حال کار کردن بر روی پروژه شیطان درون ۲ است نمی توان هیچ چیز را تایید کرد و می بایست منتظر خبرهای رسمی در این خصوص ماند.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منابع: ۱. آخرین خبر (به نقل از دیجیاتو. مقاله نیما فرشین) ۲. مکعب

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *