واکنش های طنز کاربران به خلبانی دو زن در یک هواپیمای مسافربری!

ماجرای عکس جنجالی نشاط جهانداری چیست؟

نشاط جهانداری بانوی خلبان ایرانی است که چندی پیش ماجرای نخستین پرواز توسط دو خلبان ایرانی با عنوان عکس جنجالی نشاط جهانداری حاشیه ساز شد.

نشاط جهانداری خلبان زن

مجله اینترنتی پارسی گو: نشاط جهانداری بانوی خلبان ایرانی است که چندی پیش ماجرای نخستین پرواز توسط دو خلبان ایرانی با عنوان عکس جنجالی نشاط جهانداری حاشیه ساز شد. اگرچه خانم جهانداری پس از حواشی به وجود آمده و شوخی های نامناسب بعضی کاربران مجبور شد عکس را از صفحه شخصی خود را حذف کند.

عکس جنجالی نشاط جهانداری و همکارش فروز فیروزی

ماجرای عکس جنجالی نشاط جهانداری از این قرار است که مدتی قبل برای نخستین بار در کشور، یک پرواز مسافربری با هدایت دو خلبان زن صورت می گیرد و خلبان نشاط جهانداری و همکارش فروز فیروزی این پرواز را هدایت و خلبانی می کنند. خانم جهانداری با انتشار عکسی در صفحه شخصی اش می نویسد: امروز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ یک روز خاص و فراموش‌نشدنی در صنعت هوانوردی ایران می‌باشد؛ برای اولین بار هدایت هواپیما توسط دو بانوی خلبان صورت گرفت. خلبان اول: نشاط جهانداری. خلبان دوم: فروز فیروزی.

پس از انتشار عکس زیر بود که شوخی های عجیب و بعضا نامناسبی با پرواز با هدایت خلبانان زن در فضای مجازی صورت گرفت. وسعت این واکنش ها به قدری بود که با واکنش مسئولان هواپیمایی کشور مواجه شد و خانم جهانداری نیز پست مربوطه را از صفحه شخصی اش حدف کرد:

پرواز مشهد. نخستین پرواز با هدایت دو خلبان زن. نشاط جهانداری و همکارش فروز فیروزی

پرواز مشهد. نخستین پرواز با هدایت دو خلبان زن. نشاط جهانداری و همکارش فروز فیروزی

واکنش طنز کاربران به پرواز هواپیمای مسافربری با خلبانی دو زن!

بعضی از کاربران فضای مجازی پس از انتشار خبر پرواز هواپیمای مسافربری با هدایت و خلبانی دو زن شوخی هایی انجام دادند که بعضا نامناسب و زشت بود. بعضی از این شوخی های کاربران فضای مجازی با پرواز هواپیمای مسافربری با هدایت دو خلبان زن را به نقل از ایسنا مشاهده می فرمایید:

 • چه ایرلاینی هست؟ اینو بگید که ما سوار نشیم
 • پارک دوبل نداشته باشه، فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
 • خدا به دادمون برسه
 • اوه اوه حالا چقدر غیبت کردن تو راه
 • الان دارن به چی فکر می‌کنن؟ میگن حالا هواپیما رو با کله بکوبیم زمین یا با دُم؟
 • خدا بخیر کنه. دیگه ماشاالله قحط الرجال شده که کلن سپردن دست خانوما، چند وقت بعد توی کابین خلبان سر یه موضوع ساده دعوا میکنن و مسافران رو به چخ عظمی میدنگ
 • هیچی دیگه. یه نگرانی به نگرانی‌هامون اضافه شد. حالا هی باید قبل پروازهامون بپرسیم: خلبان زنه یا مرد!
 • هر کی نشست خونش پای خودشه
 • نباید از کامنت‌های مخالف ناراحت شد. شخصا حاضر نبودم سوار این هواپیما بشم. قرن‌ها همه چیز در اختیار مردها بوده و بالطبع اونها در خیلی امور خبره شدن که‌ زن‌ها هنوز راه درازی براش در پیش دارند. همینقدر که استارت زدن خودش جسارت میخواد کم کم هم اونها با تجربه میشن هم برای ما عادی
 • سقوط آزاد
 • یعنی واقعا تنهایی پرواز می‌کنید؟
 • اگه مسافران مطلع بودن اصلا پرواز نمی‌کردن
 • خدا به داد مسافراش برسه
 • رو زمین که خوب نبودن امیدی بشون نیس تا ببینیم تو هوا چطور باشن
 • اوه اوه چپ نکنن خوبه
 • شوخیشم قشنگ نیست
 • پروازشون هم مثل رانندگی‌شون باشه که خدا باید رحم کنه. از حالا باید حواسمون به آسمان باشه هواپیما نخوره تو سرمون. بدبخت مسافرها چه دل و جراتی داشتن
 • کاش به همه بانوان کشورم گواهینامه خلبانی بدن، همشون برن اون بالاها پرواز کنن واسه خودشون … ما اینجا با خیال راحت رانندگی کنیم.

به نوشته ایسنا نشاط جهانداری هم از پنج سالگی علاقه خاصی به هواپیما نشان داده است. هواپیمای اسباب بازی ۷۴۷ داشته که با آن سرگرم می‌شده است. آموزش‌های اولیه‌ را در ایران و در سن ۱۷ سالگی می‌بیند اما از آنجا که برای شروع پرواز حداقل سن ۱۸ سالگی لازم است، باید صبر می‌کرده تا به این سن برسد و سپس شروع به تحصیل در رشته خلبانی می‌کند و هم زمان در دانشگاه تا مقطع لیسانس در رشته مهندسی فن‌آوری هوانوردی خلبانی درس می‌خواند.

او در صفحه شخصی‌اش نوشته است: «همین که وارد دانشکده خلبانی شدم، خیلی‌ها متعجب شدند و می‌گفتند که این حرفه پسرانه است و به درد تو نمی‌خورد. این رفتار عجیب آنها برای من به ظاهر مانع ایجاد می‌کرد اما من به عشقم ایمان داشتم و کار خودم را می‌کردم. معتقدم هر کسی در هر رشته‌ای هر چقدر تلاش کند، مایه بگذارد و زحمت بکشد قطعا نتیجه‌اش را می‌بیند. در دنیای امروز همان‌طور که سرآشپز حرفه‌ای مرد داریم، مهندس مکانیک موفق هم داریم. موفقیت به جنسیت هیچ ارتباطی ندارد. البته طبیعی است که با دیدن و شنیدن یک خلبان زن تا حدودی شگفت‌زده و متعجب می‌شوند.»

او ۲۹ تیرماه سال ۱۳۹۸ در فرودگاه مهرآباد با دریافت چهارمین خط سردوشی توسط خلبان شکرابی به عنوان دومین بانوی کاپیتان معرفی شد. گفته می‌شود جهانداری بعد از «شهرزاد شمس» دومین زن ایرانی است که کاپیتانی یک هواپیمای مسافربری را برعهده دارد. این خلبان که ۲۹ سال دارد، اولین پروازش را به شهر نجف و بیشترین پروازها را به مشهد داشته و به گفته خودش هر دو شهر، پرانرژی و مقدس هستند.

تشویق‌های مردم در پروازهایی که او به عهده دارد موجب اشتیاقش برای خدمت‌رسانی شده است و از این موضوع خاطره هم دارد و بعد از پایان یکی از پروازها همکارش با دوربین تلفن همراه از تشویق مردم برای جهانداری که یک خلبان زن است فیلم می‌گیرد و آن را نشانش می‌دهد؛ فیلمی که برایش بسیار خوشایند بوده و به او انرژی بیشتری برای خدمت‌رسانی به مردم داده است.

گرچه ظاهرا برخی ترجیح می‌دهند سوار هواپیمایی که یک زن هدایت آن را بر عهده دارد، نشوند اما طبق گفته جهانداری ورود به این حرفه به‌ویژه برای یک خانم، چندان هم ساده نیست زیرا حدود پنج درصد از خلبانان دنیا را زنان تشکیل می‌دهند و این موضوع چندان رایج نیست و اتفاق نویی محسوب می‌شود. در کل استانداردهای موجود برای خلبانی خانم‌ها بالاتر و دشوارتر از مردان است.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *