پخت فوری برنج - پخت سریع برنج - چطور ظرف چند دقیقه برنج بپزیم؟

پخت سریع و فوری برنج با چند روش ساده! + تصاویر

پخت سریع و فوری برنج با چند روش ساده انجام می شود. روشی که برنج با روغن پخته می شود بین بیست الی سی دقیقه زمان می برد و برنج بخار پز ظرف مدت ده دقیقه آماده خواهد شد.

پخت برنج پخت سریع برنج پخت فوری برنج پخت برنج با روغن پخت برنج با بخار

مجله اینترنتی پارسی گو: پخت سریع و فوری برنج با چند روش ساده انجام می شود. روشی که برنج با روغن پخته می شود بین بیست الی سی دقیقه زمان می برد و برنج بخار پز ظرف مدت ده دقیقه آماده خواهد شد. پس اگر شما هم به هر دلیلی به پخت سریع و فوری برنج نیاز دارید روش های زیر را بخوانید و از پخت راحت برنج لذت ببرید:

روش اول: روش پخت سریع و فوری برنج با روغن

مهشید طاهری روش پخت سریع برنج با روغن را به طور خلاصه به این شکل بیان کرده است: برنج ( ترجیحا ایرانی ) را ۳ الی ۴ بار با آب ولرم بشور بعد به اندازه یک بند انگشت آب سرد روی آن بریز و سپس روغن و نمک بزن روی گاز با شعله زیاد بگذار یکی دو بار هم بزن وقتی آب برنج تمام شد برنجها را از دور قابلمه بصورت مخروط جمع کن و ۵سوراخ با دسته کفگیر در چهار طرف و وسط برنج ایجاد کن دمکنی را بگذار با شعله زیاد تا ۳۰ ثانیه بعد شعله را بسیار کم کن تا ۳۵ الی ۴۵دقیقه کته شما آماده است. (هایپرکلابز)

نرگس هدایتی فر طرز پخت فوری برنج با روغن را به این نحو آموزش داده است: مقداری برنج را شسته اندازه یک بند انگشت بیشتر از سطح برنج آب میریزیم نمک و روغن اضافه نموده روی گاز میگذاریم آب آن که گرفته شد دمکنی را گذاشته ۲۰ دقیقه دیگر آماده است. (هایپرکلابز)

روش دوم: پخت ساده و فوری برنج به روش آبکش و بخار پز کردن

تصویر زندگی پخت فوری و ساده برنج را به این شکل توضیح داده است: ابتدا دو قابلمه را آب کنید و بگذارید جوش بیاید. در یکی برنج ها را بحوشانید و آبکش کنید. نمک آنرا اندازه کنید. (اگر شور است آب سرد بریزید تا شوری را ببرد).

آبکش کردن برنج برای پخت سریع و فوری برنج

آبکش کردن برنج برای پخت سریع و فوری برنج

آبکش را روی قابلمه دیگر که در حال جوشیدن است قرار دهید و در آنرا بگذارید. بخار با شدت زیاد به برنجها برخورد می کند. اینطوری در کمتر از پنج دقیقه برنج دم کشیده و آماده است.

بخار دادن برنج آبکش شده برای پخت سریع برنج

بخار دادن برنج آبکش شده برای پخت سریع برنج

در رستورانها که تعداد دقیق غذا معلوم نیست معمولا به این روش عمل می کنند. یعنی تعداد تقریبی برنج آبکش می کنند و برای هر سفارش یک آبکش روی بخار می گذارند.

نتیجه برنج پخته شده به روش رستورانی با آبکش و بخار

نتیجه برنج پخته شده به روش رستورانی با آبکش و بخار

اگر دقت کرده باشید غذای رستوران با کره سرو می شود. چون در این روش نمی توان روغن زد و همینطور ته دیگی هم وجود ندارد.

روش پخت سریع برنج و حل کردن مشکل شوری، بوی سوختگی و سایر مشکلات برنج

صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنید، البته کمی آن را خشک بردارید، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را داخل یخچال قرار دهید، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهید و آن را دم کنید حالاتا سالاد را آماده کنید، برنج هم دم کشیده است.

از بین بردن بوی سوختگی برنج

۱- یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
۲- یک عدد پیاز را پوست کرده و در داخل برنج فرو کنید، پیاز بوی سوختگی را به خود می گیرد.

برنج ماستی

وقتی می خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.

از بین بردن شوری برنج

اگر قبل از آبکش کردن برنج متوجه شدید که برنج شما شور شده است موقع آبکش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید. اما اگر بعد از آبکش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر این که خورش را بی نمک درست کنید.

برطرف کردن بی نمکی برنج

اگر بر اثر فراموشی برنج تان بی نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی نمکی برنج شما رفع می شود. هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی شود.

خوشمزه تر شدن شوید پلو

برای این که شوید پلوی شما خوشمزه تر شود، می توانید از ادویه مخصوص پلو که سبزرنگ است و ( در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

از بین بردن بوی نامطبوع برنج

اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.

پخت برنج پخت سریع برنج پخت فوری برنج پخت برنج با روغن پخت برنج با بخار

برنج زعفرانی و بهترین راه رنگ دادن و جلوه دادن به زعفران برنج

بهترین راه رنگ دادن زعفران به پلو

برای این که زعفران شما بهتر رنگ بدهد، می توانید از روش زیر کمک بگیرید: درون یک استکان کوچک به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از این که برنج را آبکش کردید و داخل قابلمه ریختید استکان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم کنی را روی قابلمه بگذارید. با دم کشیدن برنج، زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.

تهیه و تنظیم: مجله اینترنتی پارسی گو

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *