8 عادت بد که سلامت بدن را به خطر می اندازد و عمر شما را کاهش می دهد!

هشت عادت بد روزانه که عمر را کاهش می دهد!

مواردی چون رعایت نکردن بهداشت، مصرف غذاهای ناسالم و پرخوری، نوشیدن کم آب، استرس و اضطراب زیاد و… عادت بد روزانه ای محسوب می شوند که عمر را کوتاه کرده و سلامت بدن را به خطر می اندازند!

عادت بد روزانه که عمر را کوتاه می کند

مجله اینترنتی پارسی گو: بعضی از عادت های بد، جدای از ضرر مالی و روحی و رونانی، عمر انسان را نیز کوتاه می کند! در این مقاله هشت عادت بد روزانه که عمر را کاهش می دهد معرفی شده است. از این عادات دوری کنید تا سالم بمانید و عمر طولانی داشته باشید:

کاهش عمر با ۸ عادت روزانه!

مطالعات متعدد پیوند بین بیماری لثه با برخی انواع سرطان، بیماری قلبی، دیابت، و بیماری کلیوی را نشان داده اند. بیشتر ما می دانیم که عاداتی مانند سیگار کشیدن یا ورزش نکردن می توانند به سلامتمان آسیب برسانند اما برخی عادات روزانه دیگر نیز وجود دارند که ممکن است کمتر مورد توجه قرار گرفته اما آثار منفی مشابه بر سلامت و طول عمر انسان داشته باشند.

به نوشته عصر ایران عادات ما سهم قابل توجهی از اقداماتی که در طول روز انجام می دهیم را تشکیل می دهند. این اقدامات مانند انجام ورزش، نوشیدن آب کافی، رعایت بهداشت دهان و دندان، خواب کافی و با کیفیت بالا و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم می توانند به سود سلامت و طول عمرمان باشند، در شرایطی که عادات ناسالم به ضرر ما تمام خواهند شد.

پرخوری و خوردن فست فوت عمر را کوتاه می کند و برای سلامتی مضر است

پرخوری و خوردن فست فوت عمر را کوتاه می کند و برای سلامتی مضر است

در ادامه با هشت عادت بد روزانه که می توانند طول عمر انسان را کاهش دهند بیشتر آشنا می شویم:

عادت بد روزانه اول: نشستن بیش از حد

دیر زمانی است که پژوهشگران می دانند که یک سبک زندگی کم تحرک می تواند طول عمر انسان را کاهش دهد. نتایج یک مطالعه نشان داد که اگر کمتر از سه ساعت از روز خود را در حالت نشسته سپری کنیم و تماشای تلویزیون را به کمتر از دو ساعت در روز محدود کنیم، می توانیم تقریبا ۲.۵ سال به عمر متوسط خود اضافه کنیم. یک سبک زندگی کم تحرک با چاقی، دیابت، بیماری قلبی و برخی انواع سرطان پیوند خورده است که می توانند عمر انسان را کاهش دهند.

عادت بد روزانه دوم: وقت گذرانی بیش از حد در برابر نمایشگرها

در این مورد انواع مختلف نمایشگرها مانند تلویزیون، رایانه، تبلت و گوشی هوشمند در نظر گرفته می شوند. صرف زمان زیاد در برابر نمایشگرها می تواند به افت سلامت و کاهش طول عمر انسان منجر شود. نور آبی که از نمایشگر دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه، گوشی هوشمند، و تلویزیون ساطع می شود می تواند به مغز و سلول های شبکیه چشم آسیب برساند. نور آبی چه به نمایشگر نگاه کنید یا نکنید می تواند اثر منفی بر سلامت انسان داشته باشد. به مدت زمانی که روبروی نمایشگر دستگاه های الکترونیکی سپری می کنید توجه داشته باشید و اگر مجبور به استفاده از آنها هستید، زمان های استراحت کوتاه را برای خود در نظر گرفته و طی آنها از جای خود بلند شده و مقداری پیاده‌روی کنید.

سومین عادت بد روزانه: عدم مدیریت اضطراب و استرس

پژوهش های مختلف نشان داده اند که اضطراب و استرس می تواند به کوتاه شدن تلومرها، ساختارهای محافظ در نوک هر کروموزوم، منجر شود. تلومرها از DNA محافظت می کنند. مطالعه ای در دانمارک نشان داد که تلومرهای کوتاه‌تر احتمال مرگ زودرس را به میزان ۲۵ درصد افزایش می دهد. فعالیت هایی مانند مدیتیشن، یوگا، تکنیک های تنفس عمیق و حتی شنا می توانند به آرامش ذهن انسان کمک کرده و زندگی سالم‌تر برای مدت زمانی طولانی‌تر را ممکن سازد.

چهارمین عادت بد روزانه: خواب ناکافی و بی کیفیت

خواب ناکافی و بی کیفیت می تواند در تشکیل پلاک در سرخرگ ها و افزایش سطوح سلول های التهابی در رگ های خونی نقش داشته باشد. به طور همزمان، خواب ضعیف سطوح هورمونی که این سلول های التهابی را کنترل می کند، کاهش می دهد. این می تواند زمینه را برای یک سکته مغزی فراهم کند. میزان خواب کافی برای هر فردی می تواند متفاوت باشد اما هفت تا هشت ساعت خواب خوب شبانه برای بزرگسالان توصیه شده است و خواب نامنظم می تواند فرد را در معرض خطر مواردی مانند بیماری قلبی، نارسایی قلبی، دیابت، سکته مغزی و حتی زوال عقل قرار دهد.

خواب ناکافی خواب بد و بد خوابی و بی خوابی

خواب ناکافی خواب بد و بد خوابی و بی خوابی

پنجمین عادت بد روزانه: مصرف الکل

مصرف الکل، به ویژه زیاده‌روی در این کار، می تواند احتمال ابتلا به مشکلات سلامت مختلف و کاهش طول عمر انسان را افزایش دهد. مصرف الکل با افزایش سن می تواند خطر بیشتری برای فرد ایجاد کند زیرا جذب و گوارش الکل با سرعت کمتری نسبت به زمانی که وی جوان‌تر بوده است، انجام می شود. مصرف الکل با افزایش خطر مشکلات کبد، پرفشاری خون، حمله قلبی، و سکته مغزی پیوند خورده است. برخی مطالعات نشان داده اند که زیاده‌روی در مصرف الکل حتی می تواند چهار تا پنج سال از عمر متوسط انسان را کاهش دهد.

ششمین عادت بد روزانه: عدم تامین آب مورد نیاز بدن

ما درباره نوشیدن آبمیوه ها یا نوشیدنی های ورزشی صحبت نمی کنیم بلکه آب ساده مد نظر قرار دارد. گاهی اوقات، فکر می کنیم گرسنه هستیم اما در واقع این احساس تشنگی است که با گرسنگی اشتباه گرفته می شود. اما نیازی نیست تا منتظر احساس تشنگی باشید تا متوجه شوید باید آب بنوشید. بدن ممکن است با کم آبی مزمن سازگار شده و ارسال سیگنال های تشنگی را متوقف کند. در این شرایط به آن میزان که باید احساس تشنگی را تجربه نمی کنید. از این رو، آبرسانی به بدن حتی در صورت عدم احساس تشنگی اهمیت دارد. آب به تنظیم دمای بدن کمک می کند و از مغز و نخاع محافظت می کند. همچنین، آب امکان رشد و بازتولید را برای سلول های بدن فراهم می کند. در غیر این صورت، شما با خطر پیری زودرس مواجه خواهید شد.

عادت بد روزانه هفتم: مصرف غذاهای ناسالم

دنبال کردن یک رژیم غذایی ناسالم بیش از مجموع سیگار کشیدن و فشار خون بالا موجب مرگ افراد می شود. رژیم غذایی نقش قابل توجهی در افزایش طول عمر شما ایفا می کند. مصرف ناکافی غذاهای کامل و مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده که در برخی رژیم های غذایی مانند رژیم غذایی غربی رایج است می تواند آثاری منفی بر سلامت انسان داشته باشد. تنها محدود کردن مصرف محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز و نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه های گازدار برای اطمینان حاصل کردن از مصرف یک رژیم غذایی سالم کفایت نمی کند و باید به مصرف کافی مواد غذایی مغذی مانند میوه و سبزیجات و غلات کامل نیز توجه داشت. انواع مختلف میوه ها و سبزیجات، نان یا پاستای غلات کامل، برنج قهوه ای، کینوآ یا حتی جو دوسر از جمله بهترین گزینه هایی هستند که می توانید مد نظر قرار دهید.

عادت بد روزانه هشتم: رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

مطالعات متعدد پیوند بین بیماری لثه با برخی انواع سرطان، بیماری قلبی، دیابت، و بیماری کلیوی را نشان داده اند. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند تاثیر چشمگیری بر کاهش طول عمر انسان داشته باشد. بیماری لثه و بیماری ریوی نیز با یکدیگر پیوند خورده اند که سفر باکتری های مضر از دهان به ریه ها از دلایل احتمالی این پیوند است.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *