احتیاط در بچه داری: نوزادان قربانی بی تجربگی مادران!

توصیه هایی مهم و کاربردی برای مادران باردار و بچه دار

بدون شک بارداری و بچه دار شدن، همانقدر که شیرین و لذت بخش است، نیاز به مهارت دارد. در این مطلب توصیه هایی مهم برای مادران باردار و بچه دار مطرح شده است.

لذت بچه داری توصیه هایی برای مادران باردار و بچه دار

مجله اینترنتی پارسی گو: بدون شک بارداری و بچه دار شدن، همانقدر که شیرین و لذت بخش است، نیاز به مهارت دارد. این مهارت ممکن است از طریق تجربیات دیگران و یا از طریق مطالعه به دست آید. در این مطلب که توسط فاطمه طحانی نوشته شده است، توصیه هایی مهم و کاربردی برای مادران باردار و بچه دار مطرح شده است. پس اگر به تازگی صاحب نوزاد شده اید و نگران سلامتی او هستید این مطلب را از دست ندهید.

خطراتی که به علت بی تجربگی مادران باردار و بچه دار در کمین نوزاد است:

در این بخش خطراتی که بر اثر بی تجربگی مادران باردار و بچه دار ممکن است نوزاد را تهدید کند بررسی شده است. مواردی چون خوابیده شیر دادن، خفگی نوزاد، بیماری و زخم شدن بدن نوزاد و… با ما همراه باشید.

خوابیده شیر دادن به نوزاد

در حالت خوابیده به نوزاد خود شیر ندهید. در روزهای ابتدایی تولد نوزاد به هیچ عنوان به صورت خوابیده به او شیر ندهید. ممکن است اطرافیان از سر دلسوزی و ناآگاهی شما را تشویق کنند بخوابید و به نوزاد شیر بدهید ولی این کار بسیار خطرناک است. نوزاد تا حدود چهل روزگی نمیتواند سر خود را جابه جا کند و تا سه ماه نمیتواند از دهان خود نفس بکشد و تنها راه تنفس او بینی است. در حالت خوابیده شیر دادن ممکن است سبب شود سینه مادر روی بینی نوزاد قرار بگیرد و راه تنفس او بسته شود و تنها یک دقیقه غفلت ممکن است باعث امری غیر قابل جبران شود! پس بسیار محتاط باشید و به هیچ وجه ریسک نکنید. خصوصا که در روزهای پس از زایمان مادر بسیار خسته است و احتمال چرت زدن او حتی برای یک دقیقه وجود دارد. به این نکته هم توجه کنید که اگر راه تنفس نوزاد بسته شود، نوزاد هیچ گونه تقلایی نمیکند! و در سکوت و سکون از دست می رود! از مادران جوان خواهش میکنم هرچقدر هم خسته هستند بنشینند، نوزاد خود را در آغوش بگیرند و به او شیر دهند. این کار، یعنی در آغوش گرفتن نوزاد در حالت نشسته، در روحیه او و مادر نیز بسیار تاثیر گذار است و بیشترین تماس بدنی مادر و نوزاد را ایجاد میکند.

تمیز کردن نوزاد. عوض کردن نوزاد. تعویض پوشک نوزاد

تمیز کردن نوزاد با دستمال کاغذی

هنگام تعویض پوشک نوزاد هرگز او را با دستمال کاغذی تمیز نکنید! می توانید از دستمال مرطوب کمک بگیرید. پوست بدن نوزاد به خصوص مقعد او بسیار نازک است. هنگام تمیز کردن او دستمال مرطوب را به آرامی به کار ببرید. استفاده از دستمال کاغذی یا محکم کشیدن دستمال روی مقعد نوزاد باعث پارگی مقعد و ایجاد شقاق می شود و شقاق سبب زخم شدن دیواره های داخلی روده نیز شده، در مدفوع نوزاد رگه های خونی دیده می شود و نوزاد به هنگام دفع گریه می کند. اگر نوزادتان دچار شقاق شد در محل شقاق از پماد ویتامین آد (ایروکس) استفاده کنید و بعد از آن در تمیز کردن نوزاد خود احتیاط بیشتری داشته باشید.

تمیز کردن نوزاد از پایین به بالا و تنبلی در شستشو دادن او

اگر هنگامی که شکم نوزاد کار می کند او به پشت خوابیده باشد اصولا مدفوع قسمت پایینی پوشک را کثیف می کند و به راحتی می توان با دستمال مرطوب او را تمیز کرد. اما اکثر اوقاتی که نوزاد در آغوش افراد و یا حالتی غیر از حالت نشسته بیرون روی داشته باشد، مدفوع او به قسمت بالایی پوشک سرایت می کند و در این صورت حتما مادر دلسوزش باید او را بشوید. زیرا تمیز کردن با دستمال مرطوب این بار کارساز نیست و ممکن است سبب عفونت ادرار و عفونت مثانه نوزاد شود. بهتر است بدانید که عفونت مثانه در زمان کوتاه هم ممکن است سبب رفلکس و بازگشت ادرار به کلیه شود و به کلیه و مثانه نوزاد به همین سادگی آسیب وارد شود. این اتفاق در نوزادان دختر بیشتر اتفاق می افتد اما نوزادان پسر هم امکان ابتلا دارند. نوزادی که دچار عفونت مثانه می شود اصولا تب دارد و از خوردن شیر امتناع می کند و ممکن است دیگر نتوانید او را به شیر خوردن برگردانید. بهترین لطفی که مادر می تواند در حق نوزاد خود انجام دهد این است که حداقل بعد از هر بار بیرون روی، نوزاد خود را با آب ولرم شست و شو دهد (دمای آب را با آرنج دست خود امتحان کند) و با دستمال نرم به آرامی خشک کند و اجازه دهد نوزاد چند لحظه باز بماند و بدنش هوا بخورد. (البته باید او را جای مطمئن قرار داد تا اگر خیس کرد قابل شست و شو باشد) و بعد او را دوباره پوشک کند.

خواباندن نوزاد در مکان نامطمئن

توصیه مهم دیگری که مادران باردار و بچه دار حتما باید به آن توجه کنند، پرهیز از خواباندن نوزاد در مکان نامطمئن است. حتی نوزاد چند روزه ای که می دانیم هیچ حرکتی ندارد را هم نباید روی میز یا مبل یا هرجای خطرناک دیگری بخوابانیم. موارد زیادی اتفاق افتاده که نوزادان در خواب از روی تخت بدون محافظ و غیره افتاده اند. پس بسیار محتاط باشید و خطر نکنید.

بالشت گذاشتن برای نوزاد. خوابیدن نوزاد محل خواب نوزاد شرایط خواب نوزاد

بالشت گذاشتن برای نوزاد

توصیه مهم دیگر برای مادران باردار و بچه دار دقت در بالشت گذاشتن برای نوزاد است. بالشت گذاشتن برای نوزاد باعث می شود او به روی صورت خود بیفتد و راه تنفس او بسته شود. شاید چند باری بالشت گذاشته باشید و اتفاقی نیفتاده باشد ولی توجه داشته باشید که اتفاق فقط یک بار میافتد و این گونه موارد غیر قابل جبران اند! پس حتما احتیاط کنید.

به پشت خواباندن نوزاد

به پشت خوابیدن برای انسان های بالغ هم خطرناک است و ممکن است برای شما هم بارها اتفاق افتاده باشد که در خواب بذاق دهانتان در گلویتان افتاده باشد و از خواب بیدار شده و حسابی سرفه کرده باشید! اما در مورد نوزادان این اتفاق سبب خفگی نوزاد در خواب شده و هیچ کس حتی متوجه دلیل مرگ هم نمی شود. حتی به روی شکم خواباندن نوزاد هم برای او خطرناک است. تنها حالت درست به پهلو خواباندن نوزاد و قرار دادن چیزی پشت و جلوی اوست تا نه به جلو بیفتد نه به عقب. بهتر است هربار او را به یک سمت بخوابانید تا فرم سر نوزاد یک طرفه نشود. و از خواباندن نوزاد نزدیک افراد بدخواب و کودکان خود داری کنید و مراقب نوزاد باشید تا خواب مطمین و آرامی داشته باشد.

افتادن پتو روی صورت نوزاد

توصیه مهم دیگر برای مادران باردار و بچه دار مراقبت از افتادن پتو روی صورت نوزاد و خفگی اوست. بین سه تا چهارماهگی نوزاد می تواند دست های خود را حرکت دهد و ممکن است پتو را با دست خود روی صورت خود بیندازد ولی نمیتواند آن را از روی صورت خود بردارد. قبل از خواب حتما لباس آستین بلند به نوزاد بپوشانید و پتوی او را زیر دستانش قرار دهید البته نوزاد به زودی یاد میگیرد صورت خود را بچرخاند و نفس بکشد و بعدها پتو را جابه جا می کند.

توصیه هایی مهم و کاربردی برای مادران باردار و بچه دار

جمع بندی

این مطالب برای افزایش آگاهی مادران باردار و بچه دار جوان نوشته و منتشر شده است. روشن است که خطرات بیشماری نوزادان و کودکان و حتی افراد بالغ را تهدید می کند. لازم نیست اگر بچه دار شده اید بترسید یا از بچه دار شدن بترسید! چون در هر حال این شما نیستید که مراقب آنها هستید، و مطمئن باشید که حافظ کودک همان خالق اوست! شما همه تلاشتان را به کار بگیرید و برای سلامتی عزیزان خود دعا کنید و آنها را به خدا بسپارید که بهترین و داناترین نگهبان است.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
نویسنده: فاطمه طحانی. (اختصای پارسی گو)
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.