سال نو، سال رونق تولید بر همگان مبارک باد!

آغاز سال ۱۳۹۸ سال رونق تولید مبارک باد!

سال جدید که سال رونق تولید نام گذاری شده است را خدمت همه هم وطنان عزیزمان تبریک عرض می کنیم و سالی سرشار از موفقیت و شادکامی را برای مردمان ایران آرزومندیم.

سال نو مبارک رونق تولید

مجله اینترنتی پارسی گو: سال ۱۳۹۸ آغاز شد. مشکلات ریز و درشت اقتصادی در کشور، گرانی و تورم و بیکاری و…، در سالی که گذشت، بر مردم عزیز کشورمان فشار زیادی وارد کرد. امیدواریم امسال، یعنی سال ۱۳۹۸ سالی سرشار از فراوانی و برکت برای مردم کشورمان باشد. هرچند آرزویی بزرگ است، اما امیدواریم مسئولان کشور، به معنی واقعی کلمه «تدبیر» کنند و با حرکتی جهادی به فکر رفع و رجوع مشکلات کشور باشند. رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال رونق تولید نام گذاری کردند. حرکت جهادی دولت، هر چند سخت به نظر می رسد! اما می تواند به رفع بسیاری از مشکلات بیانجامد.

سال جدید را خدمت همه هم وطنان عزیزمان تبریک عرض می کنیم و سالی سرشار از موفقیت و شادکامی را برای مردمان این سرزمین و همه کسانی که نوروز باستانی را جشن می گیرند آرزومندیم. امید که سال ۱۳۹۸ سالی سرشار از برکت، شادکامی، سلامتی و موفقیت برای مردم عزیز ایران باشد.

سال 98 سال رونق تولید پیام رهبر معظم انقلاب

سال ۱۳۹۸ سال رونق تولید

رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر اللّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الی احسن الحال.

خدا را شکرگزارم که مقدّر فرمود امسال هم عید نوروز را که با میلاد مسعود امیر مؤمنان و مولای متّقیان همزمان شده است، به ملّت عزیز ایران تبریک عرض کنم؛ عیدتان مبارک هم‌میهنان عزیز! امیدوارم همه‌ی شما با سعادت، با سلامت جسمی، با دل شاد و با توفیقات روزافزون مادّی و معنوی ان‌شاءالله این سال جدید را بگذرانید. تبریک ویژه عرض میکنم به خانواده‌ی معظّم شهیدان و به جانبازان عزیز و خانواده‌های آنها، و درود فراوان میفرستم به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح مطهّر شهیدان.

سال پُرماجرایی را گذراندیم. در این سالی که گذشت، ملّت ایران به معنی واقعی خوش درخشید. دشمنان نقشه‌ها کشیده بودند، نقشه‌ها داشتند برای ملّت ایران. صلابت ملّت و بصیرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد. در مقابلِ تحریمهای شدید و به قول خودشان بی‌سابقه‌ی آمریکا و اروپا، ملّت ایران، هم در عرصه‌ی سیاسی، هم در عرصه‌ی اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه‌ای از خود نشان داد.

در عرصه‌ی سیاسی، مظهر این واکنش راه‌پیمایی عظیم بیست‌ودوّم بهمن و موضع‌گیری‌های مردم در طول ماه‌های این سال بود. مظهر موضع‌گیریِ تقابل اقتصادی، [عبارت است از] افزایش ابتکارات علمی و فنّی، افزایش چشمگیر شرکتهای دانش‌بنیان، افزایش تولیدات زیربنائی و اساسی داخلی که از جمله همین چند روز قبل از این، افتتاح فازهای متعدّد گاز جنوب کشور و قبل از آن، افتتاح پالایشگاه بزرگ بندرعبّاس و از این قبیل کارهایی که انجام گرفته، بود. بنابراین ملّت در مقابل دشمنیِ دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هیبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروی ملّت ما و آبروی انقلاب ما و آبروی نظام جمهوری اسلامی ما بحمدالله افزایش پیدا کرد.

مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است؛ بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریّتهای نارسا در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتماً بایستی جبران بشود. برنامه‌هایی وجود دارد، تدابیری اندیشیده شده که ان‌شاءالله این تدابیر در طول سال جاری، سالی که امروز از این لحظه شروع میشود -سال ۹۸- بایستی به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس بکنند. آنچه من عرض میکنم، این است که مسئله‌ی فوری کشور و مسئله‌ی جدّی کشور و اولویّت کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» است. در مسئله‌ی اقتصاد مسائلی که داریم زیاد است: بحث کاهش ارزش پول ملّی یک مسئله‌ی مهم است، بحث قدرت خرید مردم همین جور، بحث مشکل کارخانه‌جات و کم‌کاری و احیاناً تعطیل بعضی از کارخانه‌جات از این قبیل است. اینها مشکلات است. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردم، کلید این همه، عبارت است از «توسعه‌ی تولید ملّی».

سال ۹۷ را ما سال «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردیم. نمیتوانم بگویم که این شعار به طور کامل عملی شد، امّا میتوانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجّه قرار گرفت و در بسیاری از موارد، این شعار از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همین قطعاً تأثیر خواهد داشت. امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح است. میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سال توضیح خواهم داد که منظور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امسال است؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: رونق تولید . باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد. اگر این [طور] شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکل اقتصادی راه بیفتد.

سلام و صلوات و درود قلبی خودم را به پیشگاه ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض میکنم و دعای آن بزرگوار را برای شما ملّت عزیز مسئلت میکنم و سعادت ملّت ایران و همه‌ی ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند، از خدای متعال مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته

سال 1398 سال رونق تولید

اهمیت رونق تولید چیست؟

به طور طبیعی اگر بخواهیم بحث همه جانبه ای در مورد شعار سال یعنی تولید ملی حمایت از کار و سرمایه داخلی داشته باشیم ، موضوعات و محورهای مختلف و متعددی را بایستی به بحث گذاشته و مسئله تولید را از زوایای مختلف بررسی نمائیم.

از ضرورتها و اهمیت تولید و چرائی آن که بگذریم ، شناخت آثار و پیامدهای تولید در اقتصاد کشور و همچنین نقش آن در سایر عرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ما بسیار مهم است.

بحث از مبانی نظری و پایه های فکری و تئوریک موضوع هم به لحاظ منابع و متون دینی و سیره معصومین(ع) و هم به لحاظ دانش اقتصاد و هم به لحاظ اسناد فرادستی همچون قانون اساسی و سند چشم انداز و سیاستهای کلی نظام نیز نه تنها راهگشای ایجاد درک صحیح از ماهیت تولید خواهد بود بلکه راه ها و راه کارهای مشخصی را نیز در تحقق شعار سال به ما ارائه می نماید.

شناخت وضع موجود تولید در کشور، بررسی نقاط قوت و ضعف آن و همچنین موانع و چالشهای مسیر تولید و دریافت روشنی از آن نیز در این راستا لازم است. همچنانکه بررسی و شناخت زمینه ها و بسترهای موجود برای رونق بخشیدن به تولید ملی در سطح خرد و کلان یک امر لازمی است.

توجه به بایدها و نبایدها شرعی، قانونی و اقتصادی تولید و درنظر گرفتن بایسته های موضوع نیز در یک مطالعه جامع مورد نیاز است. سرانجام وبراساس کسب شناخت نسبت به مبانی موضوع، وضع موجود و وضع مطلوب تولید و با هدفگذاری صحیح و هوشمندانه می توان سه محور الزامات، راهبردها و سیاستها، تکالیف و وظایثف را در مورد شعار سال ۹۱ به روشنی شناسائی و مشخص نمود. در ادامه این نوشتار تلاش خواهد شد در چارچوب محورهای مذکور مطالبی را ارائه و البته به مثابه سرفصل های موضوع به اختصار به آنها اشاره شود.

امروزه در همه جوامعت بشری، تولید از اهمیت خاصی برخوردار است و همه انسانها به نقش و اهمیت آن واقفند. به گونه ای که در یکی دو قرن گذشته افراط شکل گرفته در تولید، ناشی از مطلوبیت ذاتی یافتن آن است. تولید در نگرش عمومی بشر یک ارزش تلقی شده و صرف نظر از نیاز و یا اهداف تولید مسابقه ای بی رحمانه در تولید هرجه افزون تر، چهره زندگی مردم غرب و شرق عاالم را دگرگون کرده و خسارت های جبران ناپذیری نیز به منابع موجود در کره خاکی وارد نموده است.

حتما بخوانید

پیامک های تبریک سال نو + متن های زیبای تبریک سال جدید

اکنون نیز تولید هر چه بیشتر یک شاخص کمال و رشد و قدرت برای کشورها به حساب می آید و غفلت جدی در نگرش به تولید و بایسته های آن، مسیر بهره برداری صحیح از نعمات پروردگار در روی زمین را با آسیب های فراوان و مخاطرات مهمی روبرو ساخته است که البته ضرورت دارد در باب اصلاح این نگرش نیز فکری اساسی شود در هر صورت هرگاه از ضرورت پرداختن به تولید سخن به میان می آید گاه مقصود ، مطلق تولید است و گاه مراد، تولید داخلی است و این دو موضوع جدا از هم می باشد. مطلق تولید برای بشر اهمیت و ضرورت دارد زیرا تولید به معنی زندگی است، تولید رشد است، شکوفائی است، کار است، تلاش است، اشتغال است، بهره گیری از طبیعت است، رفع نیازهای زندگی است، رفاه شخصی و عمومی است، استفاده بهتر از منابع موجود است رفع مشکلاتی همچون بیکاری، تورم، مسکن و به حرکت درآوردن چرخ عظیم اقتصاد یک جامعه است. تولید عامل اصلی ایجاد استحکام در اقتصاد است سامان دادن اقتصاد و محور پیشرفت و توسعه است.

از همین رو تولید ، شاخص و معیار اصلی پیشرفت در یک کشور است و برای ما نیز بعنوان شاخص پیشرفت، ملاکی برای اندازه گیری سرعت، شتاب و میزان پیشرفت محسوب می گردد. موضوع تولید داخلی و تأکید بر آن علاوه بر همه اهمیت های پیش گفته، ضرورتهای ویژه ای دارد که بخصوص در شرایط کنونی برای کشور ما بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز می باشد.

توجه و تأکید بر تولید داخلی در این مقطع دارای معنی خاص و ویژه¬ای است.

امروزه تولید داخلی:
– یعنی رونق بخشیدن به حرکت کشور
– یعنی حرکت به سوی استقلال و خودکفائی و خوداتکائی و رهائی از وابستگی¬ها
– یعنی تحکیم پیشرفت همه جانبه
– یعنی تحقق اهداف عدالت و پیشرفت در این دهه
– یعنی مستحکم کردن اقتصاد داخلی و شکوفا نمودن آن
– یعنی ساختن کشور و آباد کردن خانه خودمان
– یعنی رشد همه جانبه بدلیل نقش تولید در عرصه-های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی
– یعنی بالا بردن قدرت خرید مردم
– یعنی افزایش دارائی ها و مالکیت مردم
– یعنی حذف دلالی ها و واسطه گری ها
– یعنی جذب سرمایه های بی هدف و سرگردان و سوق آن به سمت کار و تولید
– یعنی افزایش درآمد ملی
– یعنی افزایش سرمایه گذاری
– یعنی افزایش صادرات
– یعنی کاهش واردات
– یعنی سامان دادن سرمایه ها در کشور
– یعنی ارتقاء بهره وری
– یعنی نفوذ افزونتر در دنیا و شناخته تر شدن در بین مردم جهان از طریق محصولات تولیدی
– یعنی اقتدار اقتصادی
– یعنی رهائی از وابستگی به نفت و اقتصاد تک محصولی
– یعنی حرکت به سوی نوآوری، خلاقیت و پیدا کردن راه¬ها و تکنیک¬های جدید
– از همه مهمتر تولید داخلی برای کشورمان
– یعنی ادامه جهاد اقتصادی
– یعنی همت مضاعف، کار مضاعف
– یعنی مبارزه با دشمنان
– یعنی مبارزه برای ایجاد استقلال
– یعنی دفاع از حریّت و کرامت ملت ایران
– یعنی پاسخ کوبنده به تهدید و تحریم دشمن
– یعنی خنثی سازی تحریمها و مقابله عملی با آن
– یعنی سیلی محکم به غرب
– یعنی مأیوس کردن دشمنان قسم خورده
– یعنی مقابله با زورگوئیهای رایج و قلدریهای چپاولگردان در عصر جدید
– یعنی مجاهدت، تلاش و کار برای خدا
– یعنی عزت و سربلندی
– یعنی ادامه راه شهیدان و تثبیت نظام اسلامی در عرصه اقتصادی
– یعنی لبیک به فرمان بر زمین مانده امام راحل(ره)
– یعنی اجابت هل من معین رهبر خیرخواه و دوراندیش نظام
– یعنی عمل به آموزه های قرآنی و توصیه های معصومین(ع)
– یعنی عمل به وظیفه انقلابی و اسلامی در این مقطع

حتما بخوانید

سال ۱۳۹۸ سال چه حیوانی است؟

بسیار روشن است که پیشرفت کشور متوقف بر دو عنصر علم و تولید است. یک کشور برای دستیابی به اهداف خود نیازمند اولاً عنصر علم و ثانیاً عنصر تولید یعنی عمل و کار براساس دانش خود می باشد. از این رو اهمیت و ضرورت تولید در این مرحله از عمر مبارک نظام اسلامی و در دهه عدالت و پیشرفت به روشنی آشکار و نمایان است.

زاویه دیگر پرداختن به اهمیت و ضرورت تولید داخلی نگاه به آن از منظر آثار و پیامدهائی است که مترتب بر آن است. در صورت شکل گیری و سامان یافتن تولید داخلی تحولات بنیادینی در اقتصاد ملی و در نتیجه در معیشت مردم و بخصوص در حل مسائل و مشکلات اقتصادی زندگی رخ خواهد داد. افزایش تولید داخل به افزایش صادرات کمک خواهد کرد و آن نیز به نوبه خود ضمن افزایش درآمدهای کشور به افزایش تولید منجر خواهد شد. سرمایه گذاری و مشکل جذب سرمایه های داخلی و خارجی را برطرف خواهد نمود سرمایه های سرگردان که گاهی بسیار مضر به حال اقتصاد عمل می کند را قابل مدیریت می نماید. از امکانات و زیرساخت های موجود به نحو مطلوب تری استفاده می گردد. رشد علمی و صنعتی را به دنبال خواهد داشت هزینه های سنگین اقتصادی کشور را همچون هزینه های واردات، حمل و نقل و وابستگی ها را کاهش خواهد داد. دانش و تکنیک و فن آوری های تولید در عرصه های مختلف را رشد داده و بویژه مهارتهای مدیریت در امر تولید را بالا برده و با سایر کشورها قابل رقابت خواهد نمود. امکان بهره گیری ملت ایران از سهم الهی و خدادادی خود را در بهره برداری از منابع مختلف فراهم خواهد ساخت.

امنیت داخلی به دلیل حل مسائل اشتغال و تورم و امنیت منطقه ای و جهانی را به دلیل افزایش نقش در اقتصاد دنیا و بخصوص سرمایه گذاریها افزایش خواهد داد. از آثار سوء اقتصاد تک محصولی و اتکا به ارز حاصل از فروش نفت خواهد کاست و روحیه نشاط و سربلندی و عزت و همه فضائل روحی ناشی از آن را برای ملت ایران به همراه وارمغان خواهد داشت.

هر که نان از عمل خویش خورد/ منت حاتم طائی نبرد

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: ۱. فارس ۲. مشرق نیوز

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *