نشانه رشد فکری در گذشته و حال حاضر!

نشانه رشد فکری چیست؟

بچه پس از دوران شیرخوارگی فی الجمله که قوای مغزی و شعوریش رشد می کند حالت سؤال پیدا می کند که این سوال، نشانه رشد فکری است.

نشانه رشد فكري تفکر تعقل رشد فکری جامعه

مجله اینترنتی پارسی گو: شهید مطهری درباره نشانه رشد فکری می فرمایند: بچه پس از دوران شیرخوارگی فی الجمله که قوای مغزی و شعوریش رشد می کند حالت سؤال پیدا می کند، درباره چیزهایی که دور و برش هستند سوالاتی می کند، باید به سؤالاتش طبق فهم خودش جواب داد. نباید گفت فضولی نکن! به تو چه؟!

  • هرکه او بیدار تر پر دردتر
  • هرکه او هشیارتر رخ زردتر

خود این سؤال علامت سلامتی مغز و فکر است. معلوم می شود قوای معنویش رشد کرده و قوت گرفته است. این سؤالات اعلام طبیعت است، اعلام خلقت است. دستگاه خلقت احتیاج جدیدی را اعلام می کند که باید به آن رسید.

همین طور است حالت جامعه، اگر در جامعه یک احساس نو و ادراک نو پیدا شد علامت یک نوع رشد است. این هم اعلام خلقت است که احتیاج جدیدی را نشان می دهد.

مقصودم بیان اصل کلی است که نسل جدید افکار و ادراکات و احساساتی دارد و انحرافاتی. تا به دردش یعنی به افکارش و ادراک و احساسش رسیدگی نشود نمی شود جلوی انحرافش را گرفت.

نشانه رشد فکری در گذشته و حال حاضر: در قدیم سطح فکر مردم پایین بود، کمتر در مردم شک و تردید و سوال پیدا می شد، حالا بیشتر پیدا می شود، طبیعی است. وقتی که سطح فکر کمی رشد کرد سوالاتی برایش مطرح می شود که قبلا مطرح نبود. باید شک و تردید را رفع کرد و به سوالات و احتیاجات فکری پاسخ داد…

گزیده ای از کتاب «ده گفتار» مجموعه سخنرانی های استاد شهید مرتضی مطهری.

به کوشش: فاطمه طحانی.
منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *