مضرات وای فای برای بدن و روان انسان چیست؟

۸ حقیقت تکان دهنده در مورد مضرات وای فای

نتایج این مطالعات محققان روشن و البته تکان‌دهنده است: مضرات وای فای بسیار است و می‌تواند بر سلامت انسان به‌ویژه روی کودکان تأثیر منفی بگذارد.

مضرات وای فای

مجله اینترنتی پارسی گو: از سال ۱۹۹۷که استفاده از وای فای شروع شد، محققان ده‌ها مطالعه در مورد عوارض آن بر سلامتی کاربران انجام داده اند. نتایج این مطالعات روشن و البته تکان‌دهنده بود؛ مضرات وای فای بسیار است و می‌تواند بر سلامت انسان به‌ویژه روی کودکان تأثیر منفی بگذارد.

سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده است که امواج منفی ناشی از دستگاه‌های وای فای در سرطان‌زایی تاثیر دارند. بااین‌حال ۱۰ خطر بالقوه ناشی از استفاده از وای فای ازاین‌قرار است:

ایجاد اختلال در بی‌خوابی

آیا تابه‌حال بعد از استفاده از وای فای اتفاق نیفتاده تا تلاش بیشتری برای خوابیدن کنید؟ مطالعات حاکی است که کسانی که در معرض تابش الکترومغناطیسی تلفن‌های همراه قرار می‌گیرند، به‌طور قابل‌توجهی سخت‌تر از سایرین به خواب می‌روند و تنظیم خواب‌شان مختل می‌شود. بسیاری از سیگنال‌های وای فای می‌تواند خواب را مختل کنند. محرومیت از خواب البته تنها مشکل نیست، بلکه به دنبال آن فشارخون بالا و افسردگی نیز رخ می‌دهد. محققان توصیه می‌کنند که قبل از شروع خواب برای کاهش مضرات وای فای را خاموش شوند.

تأثیر منفی بر رشد کودک از مضرات وای فای است

تأثیر منفی بر رشد کودک از مضرات وای فای است

مضر برای رشد کودکان

قرار گرفتن در معرض سیگنال‌های وای فای و تلفن همراه می‌تواند توسعه سلولی نرمال را به‌ویژه در جنین در حال رشد دچار اختلال کند. امواج وای فای در دسته‌بندی میدان‌های الکترومغناطیسی ماکروویو قرار دارد و ممکن است کودکان بیش از بزرگ‌سالان میزان بیشتری از این تشعشات را جذب کنند. آنچه نگران‌کننده است، اینکه خانم‌های باردار باید از قرار گرفتن در معرض تشعشات ماکروویو دوری کنند، چون جنین بیشتر در معرض خطر قرار دارد.

مؤثر بر رشد سلول

محققان آزمایشی را برای مشخص کردن تأثیر روترهای وای فای بر رشد گیاهان انجام دادند. در این آزمون برخی گیاهان در اتاق بدون وای فای و برخی دیگر در اتاق با وای فای قرار داده شدند و نتیجه آن بود که بعد از دو هفته هیچ‌گونه رشدی در گیاهانی که در اتاق با وای فای بودند، دیده نشد.

کاهش فعالیت مغز از مضرات وای فای

کاهش فعالیت مغز از مضرات وای فای است.

کاهش فعالیت مغز

تحقیقات انجام‌شده روی آثار تابش ۴G روی مغز از طریق ام آر آی ثابت کرده است فعالیت مناطق مختلف مغز در افرادی که در معرض این تابش هستند، کاهش می‌یابد.

کاهش باروری مردان

تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض فرکانس‌های وای فای منجر به کاهش حرکت اسپرم و شکسته شدن DNA می‌شود. البته این امواج می‌توانند تخمدان‌ها را نیز موردحمله قرار دهند و منجر به ناباروری در زنان و مردان شوند.

افزایش استرس قلب

قرار گرفتن در معرض شبکه‌های بی‌سیم و ۳G و یا تلفن‌های همراه منجر به افزایش ضربان قلب درست مانند زمانی می‌شود که فرد تحت استرس شدید قرار دارد.

ابتلا به سرطان

اگرچه خطر ابتلا به سرطان در اثر دریافت فرکانس‌های وای فای موردبحث است اما نمی‌توان آن را نادیده گرفت. مطالعات حیوانی ثابت کرده است که قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی خطر توسعه تومور را افزایش می‌دهد.

خشکی مخاط

اگر معمولا از خشکی بینی، گلو یا چشم‌ها رنج می‌برید و دلیل مشخصی برای آن پیدا نمی‌کنید، ممکن است دچار حساسیت به اشعه های الکترومغناطیس منعکس شده از منبع‌های گوناگون شده باشید. علاوه بر خشکی مخاط، علائم دیگر حساسیت الکترومغناطیسی می‌تواند شامل تورم غشاها بدون عوامل عفونی باشد.

برای رهایی از مضرات وای فای چه باید کرد

برای رهایی از مضرات وای فای چه باید کرد؟

راه رهایی از مضرات وای فای

از آنجاکه قرار گرفتن در معرض فرکانس‌های وای فای منجر به کاهش سطح هورمون تنظیم‌کننده چرخه خواب‌وبیداری در بدن می‌شود، مصرف این مکمل‌ها برای جبران آثار زیان‌بار وای فای بر بی‌خوابی می‌تواند کمک‌کننده باشد. با این‌حال نباید از نظر دور داشت که این تنها راه نیست و ضروری است که خود را از اشعه های وای فای دور نگاه‌داریم. برای دورماندن از خطرات وای فای باید لپ‌تاپ، موبایل و تب‌لت‌ها ‌‌را نزدیک بدنتان قرار ندهید و بعد از اینکه کارتان با این وسایل تمام شد، از آن‌ها فاصله بگیرید. اگر از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنید هیچ دلیلی ندارد که از صبح تا شب در اطرافتان روشن باشند.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: آوای سلامتی به نقل از دلتا.

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *