معرفی 10 بازی ساده، مخصوص کودکان در آپارتمان

۱۰ بازی آپارتمانی برای کودکان

معرفی بازی آپارتمانی که نیاز به شرایط پیچیده ای ندارد، برای کودکان که اجرای آن‌ها ساده باشد به پرورش فکری، شخصیتی و تقویت هوش کودکان کمک می‌کند.

بازی آپارتمانی برای کودکان

مجله اینترنتی پارسی گو: معرفی بازی آپارتمانی برای کودکان که اجرای آن‌ها ساده باشد به پرورش فکری، شخصیتی و تقویت هوش کودکان کمک می‌کند. در ادامه ۱۰ بازی آپارتمانی برای کودکان را به شما معرفی کرده ایم:

۱ – بازی کی از چی خجالت می کشد؟

هدف: جرأت آموزی، رفع خجالت، حساسیت زدایی

قابل اجرا از ۵ سالگی

هر یک از کودکان بیان می کند که از چه چیزی یا در چه موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.

۲ – بازی انتخاب شغل

هدف: بررسی علائق و استعدادهای کودک، آینده نگری

قابل اجرا از ۵ سالگی

کودکان می گویند که دوست دارند در آینده چه کاره شوند و درباره علت انتخاب خود و خود شغل اطلاعاتی را به کودکان دیگر می دهند.

بازی دوست داشتن غذاها

بازی دوست داشتن غذاها

۳- بازی دوست داشتن غذاها

هدف: تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی

قابل اجرا از ۳ سالگی

هر یک از کودکان مطرح می کند که کدام یک از غذاها را بیشتر دوست دارد و از کدام غذا بدش می آید و یا این که آن غذا را نمی خورد.

تمامی موارد ثبت می شود و سپس درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح داده می شود و مثلاً می گوییم هر کی دوست دارد قوی و زیبا بشود باید این غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شود.

حتما بخوانید

بازی های ساده و شاد برای جشن تولد کودکان

۴- بازی مهارت های زندگی

هدف: آموزش مسائل مختلف، تقویت حافظه، دقت

قابل اجرا از ۵ سالگی

این بازی را می توان به دو صورت گروهی و انفرادی اجرا کرد . می توان از وسایل پلاستیکی و اسباب بازی برای تقریب بیشتر ذهنی استفاده کرد.

کودکان، مهارت هایی مثل آشپزی، بچه داری، باغبانی، خیاطی، ظرف شویی، خانه داری، خرید کردن از مغازه و مواردی از این قبیل را به شکل نمایشی بازی می کنند. مثلاً یکی نقش آشپز را بازی می کند و نحوه درست کردن ماکارونی را آموزش می دهد. هدایت به وسیله افراد گروه و راهنما انجام می پذیرد.

بازی شناخت حیوانات برای کودکان

بازی شناخت حیوانات برای کودکان

۵- بازی حیوانات

هدف: دوست داشتن حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات

قابل اجرا از ۳ سالگی

از بچه ها می خواهیم که به ما بگویند کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارند و از کدام حیوان خوششان نمی آید.

موارد ثبت می شود و سپس درباره دوست داشتن و محبت کردن به حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات برای کودکان صحبت می شود و با اسباب بازی های حیوانات ، باغ وحشی توسط کودکان ساخته می شود و غذای هر حیوان و مشخصات آن حیوان به کودک آموزش داده می شود.

۶- بازی دوست داشتن

هدف: محبت به دیگران، آموزش مسائل اجتماعی، پرهیز از کینه ورزی

قابل اجرا از ۳ سالگی

از کودکان می خواهیم بگویند که چه کسی را بیشتر از همه و چه کسی را کمتر دوست دارند و علت آن را نیز مطرح کنند. موارد ثبت می شود و سپس در رابطه با دوست داشتن دیگران و محبت کردن صحبت می شود و دیدگاه منفی کودکان را در رابطه با دیگران تغییر می دهیم.

عروسک بازی کودکان

عروسک بازی کودکان

۷- بازی با عروسک

هدف: بازی های خلاق، برون فکنی

قابل اجرا از ۳ سالگی

به کودکان دختر عروسک و به کودکان پسر آدمک های عروسکی مختلف داده و از آن ها خواسته می شود که با عروسک ها به صورت جداگانه هر بازی که دلشان می خواهد انجام دهند و یا هر حرفی که دلشان می خواهد به عروسک خود بگویند. حرکات، حالات و محتوای ارتباطات کلامی ثبت و در جلسه بررسی می شود.

حتما بخوانید

بازی های آپارتمانی برای کودکان!

۸- بازی دزد و پلیس

هدف: آموزش مسائل اجتماعی، آموزش نقش، تحرک، حساسیت زدایی

قابل اجرا از ۵ سالگی

یکی از بچه ها نقش دزد را بازی می کند و دیگری نقش پلیس. این بازی به خصوص برای کودکانی که از دزد می ترسند مناسب است.

دزدی، کار بدی است و دزد، خیلی ترسو است . کسی که نقش پلیس را بازی می کند باید هدف از وظیفه خود را بیان کند. می توان برای ایجاد نشاط بیشتر در این بازی از وسایلی مانند چشم بند، دستبند و هفت تیر پلاستیکی استفاده کرد.

۹- بازی کشف تغییرات

هدف: افزایش دقت و حافظه

قابل اجرا از ۳ سالگی

از کودکان می خواهیم وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند و سپس به یکی از بچه ها می گوییم از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر می دهیم .

فرد مورد نظر باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

بازی حدس بزن کجاست برای کودکان

بازی حدس بزن کجاست برای کودکان

۱۰- بازی حدس بزن کجاست؟

هدف: افزایش دقت، سرعت عمل

قابل اجرا از ۳ سالگی

یک شیء به کودکان نشان داده می شود مثل یک مهره کوچک که در دست جای می گیرد و سپس از بچه ها می خواهیم که رو به دیوار بایستند و مهره را در یک قسمت از اتاق پنهان می کنیم و هرکس زودتر جای آن را پیدا کرد برنده است این بازی می تواند به صورت انفرادی و با احتساب زمان نیز اجرا شود.

شما نیز می توانید با توجه به شرایط محل زندگی خود، بازی آپارتمانی برای کودکان ابداع کنید و از خلاقیت و وسایل موجود برای اینکار بهره ببرید.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: بیتونه به نقل از تابناک با تو

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *