مصاحبه با مداح جنجالی سید مصطفی قدمگاهی: مداحی داره میریزه (فیلم و صوت)

همه چیز درباره مداحی داره میریزه (فیلم، صوت و متن شعر)

مداحی داره میریزه این روزها بسیار جنجالی شده است. کلیپ ها و ریمیکس های بسیاری از روی آن ساخته شده است. در این مطلب به حواشی مداحی داره میریزه می پردازیم.

مداحی جنجالی داره میریزه سید مصطفی قدمگاهی

مجله اینترنتی پارسی گو: مداحی داره میریزه این روزها بسیار جنجالی شده است. کلیپ ها و ریمیکس های بسیاری از روی آن ساخته شده است. در این مطلب به حواشی مداحی داره میریزه می پردازیم. مداحی جنجالی که سید مصطفی قدمگاهی هم از خواندن و اجرای آن ابراز پشیبانی کرده است.

سید مصطفی قدمگاهی: برگردم دوباره با این ریتم نمی‌خوانم

سیدمصطفی قدمگاهی که مدتی است یکی از مولودی در شبکه‌های اجتماعی جنجال‌برانگیز شده به شرح جزئیاتی از این ماجرا پرداخت. چند روزی می‌شود که یک مولودی با عنوان «داره می‌ریزه، داره می‌ریزه…» به سرعت در فضای مجازی در حال انتشار است و البته جنجالی و حاشیه‌ساز هم شده است.

حاشیه‌های این مولودی به دلیل دابسمش‌هایی است که فضای مجازی را پر کرده و به طور عجیبی در حال زیادتر شدن است. در این بین، از ساختن دابسمش این مولودی با ریختن پلاسکو، ریختن آب و ریختن گل روی زمین بگیرید تا دابسمش‌هایی که متاسفانه برخی اهانت‌آمیز و خارج از شئونات اسلامی است.

به همین بهانه به سراغ مداحی رفتیم که تقریبا همه ما صدایش را این روزها، بار‌ها و بار‌ها شنیده‌ایم و احتمالا باز هم خواهیم شنید!

خودتان را معرفی کنید و بگویید که از چند سالگی شروع به مداحی کردید؟

سیدمصطفی قدمگاهی هستم، متولد سال ۵۹ در مشهد. از دوران ابتدایی به مداحی علاقه‌مند شدم و سال ۷۴ بود که با موذنی و قرائت زیارت عاشورا در مسجد، مداحی را جدی‌تر پیگیری کردم.

سبک و روش شما در مداحی، همیشه مانند این مولودی منتشر شده از شما در این روزهاست؟

دوستان هیئتی‌ام بیشتر روی مولودی خوانی‌های بنده توجه دارند به لحاظ این‌که فضای مولودی خوانی راحت‌تر است و ارتباط با مستمع بیشتر برقرار می‌شود و گرنه بنده روضه‌خوان هستم و در بحث مداحی هم مولودی، هم روضه و هم شور می‌خوانم.

اگر موافق هستید، برویم سر اصل مطلب. چند روزی است که یکی از مولودی‌های شما حسابی معروف شده، آیا این شعر، جدید است؟

سال ۹۵، روز ولادت امام‌رضا (ع) در هیئتی به نام «دعای ندبه ۱۴ معصوم مشهد» این مولودی را خواندم. آن زمان اصلا دیده نشد و بازتابی نداشت و دوستان در یک کانال تلگرامی بارگذاری کردند، اما این‌که این روز‌ها رسانه‌ای شده است، واقعا جای سوال دارد. مشخص نیست چطوری و چه کسی این مولودی را از آن کانال برداشته و ظاهرا برای خانمی که در کاناداست، ارسال کرده است. او اولین نفری بود که این مولودی را تبدیل به دابسمش و در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. ماجرا دقیقا از آن‌جا شروع شد و این ویدئو فقط بیش از ۵۰۰ هزار بازدید در این صفحه داشت و کم کم دابسمش‌های مختلفی در داخل هم برای این مولودی ساخته شد.

آیا متن این مولودی و سبک اجرایش، سلیقه خودتان بود؟

سبک خواندن این مولودی، برگرفته از آهنگ یکی از خواننده‌های مجوزدار داخلی است به نام آقای «علیرضا روزگار » که شعری عاشقانه با این آهنگ را می‌خوانند. شاعر مولودی من هم روی همین آهنگ شعر گفته است و من هم با همان آهنگ اجرا کردم. به تازگی خود آقای «روزگار» هم در صفحه‌شان به این نکته اشاره کرده‌اند که شعر و آهنگ‌شان آن‌قدر بازتاب نداشته که این مداحی بازتاب داشته است!

قبول دارید که ایراد‌هایی که به محتوای این شعر و سبک خواندنش وارد شده، درست است؟

متاسفانه در فضای‌مجازی فقط یک قسمت شعر شنیده شده است، در صورتی که در قسمت‌های دیگر این شعر به اهمیت زیارت امام رضا (ع)، زیارت اربعین، زیارت کربلا و … هم اشاره می‌شود. من صددرصد از محتوای شعر حمایت می‌کنم و این‌که به لحاظ مفهوم و محتوا غنی است، اما قبول دارم آهنگ تند خوانده شده است البته برای اون آهنگ مجبور بودم تند بخوانم.

همان‌طور که شنیده‌اید، برخی از مداحان پیش کسوت مصاحبه کردند و ضمن انتقاد‌های شدید اعلام کرده‌اند که این شعر و مولودی شما وهن اهل بیت (ع) است؟

استقبال از این مولودی خیلی بیشتر از انتقاداتش بوده است. به هیچ عنوان این موضوع راکه وهن اهل بیت (ع) بوده، قبول ندارم. خیلی‌ها سبک‌ها، اشعار و آهنگ‌هایی را خوانده‌اند که بسیار بدتر از این آهنگ بوده است و این‌طور مورد هجمه قرار نگرفته‌اند. مثل آن مداحی که می‌خواند: «نوار مغز سرم در محضر دکترا خط خطی و …» این وهن هست یا شعر و مولودی که من برای امام‌رضا (ع) خواندم؟

به عنوان سوال آخر، آیا دوباره حاضرید که همین مولودی را بخوانید؟

نمی‌شود گفت که پشیمان نیستم، از محتوای شعر دفاع می‌کنم، اما شاید اگر قرار باشد که دوباره این مولودی را بخوانم، دیگر با این آهنگ و ریتم تند نخواهم خواند. به هر حال فقط معصومین (ع) پاک و مطهر هستند و انسان ممکن الخطاست و نباید به دلیل خطای یک نفر او را بکوبیم و تخریب اش کنیم. من اشتباهی کردم به دلیل آهنگی که خواندم و قبول دارم، اما شعر هیچ ایراد و مشکلی نداشت و ندارد.

سید مصطفی قدمگاهی داره میریزه

واکنش مداح پیشکسوت به دابسمش‌های مداحی داره میریزه

انتشار یک کلیپ مولودی‌خوانی در روزهای اخیر که دستمایه دابسمش‌های گوناگون در فضای مجازی شد. در روزهای اخیر، کلیپ مولودی‌خوانی به مناسبت ولادت یکی از ائمه طاهرین (ع) و ریتم تند آن موجب شده تا صدای این مداح در کلیپ‌های بی‌ربط و طنزآمیز با صحنه‌های بعضاً زننده میکس و منتشر شود.

«داره می‌ریزه از آسمون ستاره ملک می‌ریزه/ داره می‌ریزه….» این، مطلع ترانه‌ای است که پیش‌تر یکی از مداحان جوان در جشن میلاد امام رضا (ع) خوانده و در روزهای اخیر از سوی یکی دیگر از مداحان بازخوانی شده است.

عبارت «داره می‌ریزه» موجب شده تا کلیپ‌هایی طنز‌آمیز از ریختن رختخواب روی سر مهمانان یا کلیپ‌هایی زشت و زننده در فضای مجازی انتشار یابد و طبیعتاً اصل و نفس مولودی‌خوانی آن مداحان به تمسخر گرفته شود.

نشر صوت و صدای این مداحان جوان در دابسمش‌هایی که عمدتاً به نیت شادی‌آفرینی ساخته می‌شوند، شاید قابل اغماض باشد که بتوان از آن به عنوان یک اتفاق زودگذر یاد کرد؛ اما وقتی عباراتی از آن به صورت هشتگ در فضای مجازی دنبال می‌شود یا حتی صفحه‌ای برای آن ایجاد می‌شود، می‌توان فهمید که چنین ترانه‌ها و مولودی‌خوانی‌هایی موجب وهن اهل‌بیت (ع) و مجلس شادی آن‌ها خواهد شد.

در این باره، حیدر توکلی، نوحه‌سرا و مداح پیشکسوت گفت: من هم چند روزی است کلیپی در فضای مجازی در حال انتشار می‌بینم که موجب تمسخر عده‌ای فرصت‌طلب شده. متأسفانه انواع کلیپ رقص با این به اصطلاح مداحی ساخته‌اند و حتی در اینستاگرام پیجی ساخته‌اند که همه این کلیپ‌ها را با صدای آن آقای مداح کنار هم بچیند.

این مداح با بیان این‌که نه آن مداح را می‌شناسد و نه می‌خواهد او را بشناسد، ادامه داد: پیام‌ها، توهین‌ها، تمسخرها و … که طی چند روز گذشته به دستم رسید و شاهد آن بوده‌ام، مرا بر آن داشت که چند جمله خطاب به آن مداح بنویسم. یادداشتی نوشتم و در فضای مجازی منتشر کردم.

توکلی با اشاره به عواقب این قبیل کارها اظهار داشت: آیا عزیزانی که در قشر صد هزار نفری جامعه محترم مداح حضور دارند، جرمی مرتکب شده‌اند که به خاطر رفتار، گفتار، اشعار جلف و سَبک‌های سَبُک، مدام از سوی دوست و دشمن مورد اهانت، سرزنش، تمسخر، توهین و … قرار بگیرند؟ آبرو و اعتبار همه ما فدای یک نخ عبای ارباب بی‌کفنمان حضرت حسین (ع) اما مداحان جوانی که به عاقبت کار فکر نمی‌کنند، لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند که با این قبیل مثلاً مداحی‌ها، باعث وارد شدن چه جسارت‌ها و خسارت‌هایی به ساحت اقدس آل الله (ع) می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: جلب رضایت مستمع، نوآوری و ابداع، رقابت با دیگران، جذب شهرت، کسب ثروت و یا هر دلیل و انگیزه دیگری غیر از رضای خدا و خاندان پاک رسول الله (ص) به ما این اجازه را نمی‌دهد که با هر سبک، شعر، لحن، آوا، تیپ ظاهری و … مداحی کنیم.

این مداح پیشکسوت افزود: اولین و مهم‌ترین عیب هر یک از ما، به خاطر نداشتن استاد و راهنماست. ایمان کامل دارم که هیچگاه یک شاعر آئینی یا یک مداح، دانسته و از روی عمد به ساحت مقدس آل الله (ع) جسارت نکرده و نخواهد کرد. حتی زمینه جسارت به ساحت آنان را فراهم نخواهد کرد؛ بلکه یقیناً تمام ارادتمندان این آستان (بدون استثناء) در جهت کسب رضایت اهل بیت (ع) و اندوخته‌ای برای روز محشر خود، می‌سرایند و یا می‌خوانند.

توکل با انتقاد از بی‌توجهی به جوانان در تربیت مداح و راه و رسم هیأت‌داری، حل مسئله را در سرکشی و توجه بیش‌تر به آنان دانست و گفت: شعرهای سبُک، بی‌پایه یا بی‌مغز از روی جهل ساخته می‌شوند؛ نه از روی عمد و اهانت. در جایی که ۱۱ تشکل مداحی در کشور داریم، جوان مداح، کم‌ترین اشتباه را دارد.

این شاعر و نوحه‌سرا در پایان گفت: تا چند سال پیش این سئوال مطرح بود که بقال‌ها و قصاب‌ها سندیکا دارند؛ چرا مداحان ندارند؟ امروز ۱۱ ارگان مرتبط با امور مداحی فعالیت می‌کنند که هر کدام بودجه دارند؛ اما چرا این حواشی روز به روز بیشتر می‌شود؟

جواد مقدم مداحی داره میریزه

شعر کامل مداحی داره میریزه گله که از آسمون

متن کامل شعر مداحی جنجالی داره میریزه که این روزها حسابی جنجالی شده است را مطالعه می فرمایید:

داره میریزه گله که از آسمون/ داره میریزه رو سر زمین و زمون
میریزه ، داره میریزه / داره میریزه از آسمون ستاره ملک میریزه
باز خدا رو سفره ها نمک میریزه / میریزه ، داره میریزه
خبر اومده سرزده سپیده / مبارکه قدم نورسیده
مهمونیه ، چراغونیه / امشب دل همه شیعه ها خراسونیه
اومده شمس الشموس امکان / تو کف چشماش یوسف کنعان
ملائکه دارن زبون میگیرن / ضامن آهو حضرت سلطان
اومده ، آره اومده
… اَلسلطان اَباالحسن ، اَلسلطان اَباالحسن …
داره میزنه همین که خنده رو لبش گل میزنه / رو دست یوسفو زِ کل میزنه
آره میزنه ، میزنه / داره میزنه برق نگاش یه سَره
داره جبرئیل پَرشو به قنداقه گره میزنه / میزنه، آره میزنه
همون آقایی که کسی نیست بدیلش / همه عالم و آدمه دخیلش
نِمونش ، سقاخونش / همه دلایی که جیره میگیرن از آب و دونش
یه عالمین و یه گوهرشادش / بهشت یه گوشه از باب الجوادش
دم مسیحا که همه میگن همون دم پنجره فولادش / … اَلسلطان اَباالحسن ، اَلسلطان اَباالحسن …
آقا یه دفعه جبرئیل آرزوشه / لباس خادمای حرمتو بپوشه
یه دفعه ، آقا یه دفعه / هر کی یه دفعه اومده زیارتت
میگن سر میزنی بهش آقا خودتم یه دفعه / نَه سه دفعه ، یه دفعه
حسن آقامیری کیست؟ ماجرای مهاجرت به خارج از کشور
میگن هر کی کار کربلاش گیره / براتشو از این آقا میگیره
میبَره، آره میبَره / هر کی میده قسم جون جوادشو
میبَره ، کربلا میبَره / منم یه نوکر اومدم آقا
بدم قسم تا بُکنی امضا پای پیاده / قسمت شِه امسال اربعینو باشم حرم مولا

فیلم مداحی داره میریزه با صدای سید مصطفی قدمگاهی

فایل صوتی مداحی داره میریزه با صدای جواد مقدم

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منابع: ۱. باشگاه خبرنگاران جوان ۲. فارس ۳. مینا نیوز ۴. روزنامه خراسان

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *