دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس چیست؟

ریاست در عصر پسامدرن: ۱۰ دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ

دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس این است که برانکو نقش فرمانده را انتخاب کرد و فرمانده ای بود که خودش قبل و پیشاپیش همه وارد میدان جنگ می شد.

دلایل موفقیت برانکو ایوانکوویچ

مجله اینترنتی پارسی گو: برانکو ایوانکوویچ حالا مرد اول فوتبال ایران است کسی که با ورودش یکی از پرطرفدارترین تیم های ایران را در اوج موفقیت نگه داشته است. در این مقاله سعی می شود دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ  در ده محور اصلی بررسی شود.

اینکه سومین قهرمانی پرسپولیس به اندازه دو قهرمانی قبلی سر و صدا نکرده شاید عجیب و شاید هم طبیعی باشد. برانکو تیمی ساخته که چیزی جز قهرمانی از آن انتظار نمی رود. می توان امروز نتیجه گرفت که برانکو و پرسپولیس ۴ فصل اخیر یکی از نقاط عطف فوتبال ایران بوده اند که می توان از آن درس گرفت.

اما برانکو چرا اینهمه در پرسپولیس با وجود تمام بحران های عرف و کمرشکن فوتبال ایران توانست یکی از موفق ترین دوره ها را رقم زده و عصری را به نام خودش رقم بزند قطعا دلایل زیادی دارد. آنچه ما به عنوان ژورنالیست یا مخاطب از برانکو دیده ایم نیز نشانه های بارزی دارد که در موفقیت های پیاپی و بی حرف و حدیث او و تیمش نقش داشته است.

موفقیت برانکو ایوانکویچ در پرسپولیس

موفقیت برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس

۱۰ دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ

۱- رئیس پست مدرن

دوران مدیریتی و ریاست کمی تغییر کرده است آنقدر که آلکس فرگوسن برای حفاظت از رختکن تیمش باید کفش به صورت دیوید بکهام پرتاب کند. اما اگر فرگوسن را مربی مدرنی بدانیم باید بگوییم عصری از مربیان پست مدرن روی کار هستند. آن ها یک چیز را فهمیده اند که اهمیت اصلی تیم بازیکنان هستند. دیگر عصر سشوار کردن های آلکسی گذشته چرا که پپ گواردیولا با رفتار و ارتباطی که با بازیکنانش دارد کاری می کند که آندره آس اینیستا می گوید اگر پپ بگوید خودم را از طبقه پنجم می اندازم پایین چون می دانم او کار درست را انجام می دهد. برانکو به موقعش بی رحم هم بوده اما این بی رحمی در پشت نقاط قانون و نظم بوده است و به همین دلیل پذیرفتنی است. او نه اهل مجادله با بازیکن است و نه اهل میهمانی رفتن با آن ها.

۲- احترام و امید به آینده

برانکو هیچگاه و حتی بعد از باخت های سنگین بازیکنانش را متهم نکرد. برعکس او همیشه از بازیکنانش تشکر کرد و با امید نسبت به آینده صحبت کرد.

۳- خرید انرژی مثبت مجانی

برانکو حتی در بازی با ضعیف ترین تیم ها، همیشه آن ها را حریفی خطرناک و تیمی خوب دانست. این موضوع همیشه یک انرژی مثبت رایگان را حتی از جانب حریف و هوادارانش را به سوی و او تیمش کشاند. درواقع برانکو در جذب انرژی مثبت جمعی عملکرد فوق العاده ای در مدت حضورش در ایران داشته است و به همین خاطر است که انگار روز به روز جوان تر و خوش قیافه تر می شود.

۴- فرمول موفقیت

برانکو فرمول موفقیت را می داند. یک حلقه لاستیکی را بردارید و سعی کنید با یکی از انگشتانتان طوری آن را بچرخانید که برای مدتی تا دستتان خسته شود بچرخد. ابتدا به مشکل خواهید خورد چون از سرعت و قدرت کم یا زیاد استفاده کرده اید، اما وقتی سرعت و قدرتی که باید را پیدا کنید آن وقت خواهید دید که آن قطعه لاستیکی با سرعت و مداوم دور انگشتانتان می چرخد. این خیلی شبیه فرمول موفقیت است. او در سخت ترین بازی ها هم سخت باخت و یا به سختی برنده شد. اینکه برانکو هیچگاه وسوسه نشد از سرعت مطمئنه خارج شود یک ثبات عقلایی هم نیاز دارد. تیم ها شبیه مربی شان می شود و پرسپولیس این فصل عاقل تر از تمام پرسپولیس ها بود چون بیشتر از همیشه شبیه برانکو شده بود.

۵- با لبخند گردن بزن

دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ این بود که وی هیچگاه در برابر بازیکنانی که با آن ها به مشکل خورد موضع علنی و عصبانی نگرفت. او رامین رضائیان، محسن مسلمان و پیام صادقیان را از تیم کنار گذاشت. او اما هیچگاه در هیچ کنفرانس یا مصاحبه ای موضع تندی علیه بازیکنان نگرفت. حتی از رختکن هم خبری از درگیری یا پرتاب کفش و این مسایل نبود. او اما هر سه را کنار گذاشت آن هم با لبخند و بدون خونریزی به طوری که هیچکدام از این بازیکنان با خشم از او حرفی نزده اند.

دلایل موفقیت برانکو ایوانکوویچ 1

دلایل موفقیت برانکو ایوانکوویچ

۶- گوش های بسته و قلب باز

برانکو همیشه قلبش در برابر هواداران پرسپولیس باز بوده است. همیشه اول از همه از هواداران حرف می زند ، بردها را به آن ها تقدیم و مدیون حضورشان می داند. اما او گوش هایش در برابر سکوها و رسانه ها کاملا بسته است. او با تمام رسانه ها حتی آن هایی که ممکن است دوستش نداشته باشند هم کاملا مثبت و بدون کینه حرف می زند اما نه حرف آن ها و نه حرف سکوها را گوش نمی دهد. او فقط کاری که از نظرش درست است انجام می دهد. او می گوید من عاشق شما هستم اما کارخودم را می کنم.

۷- شعور برتر از هوش است

داستان هوش و شعور شاید بحثی چالش برانگیز و دشوار باشد اما می گویند انسان با یک میزان هوش خاص به دنیا می آمد اما شعور میزان درکی است که اکتسابی است و بستگی به روند زندگی افراد دارد. در میان بازیکنان برخی باهوش هستند ، تکنیک و خلاقیت دارند. اما این بازیکنان خیلی وقت ها از چارچوب های تاکتیکی خارج می زنند. اما برخی بازیکنان هستند که تکنیک پایین تری دارند اما درک بالاتری نسبت به آنچه مربی می گوید دارند. برانکو نشان داده که بازیکنانی را دوست دارد که با وجود تکنیک یا هوش فوتبالی کمتر شعورفوتبالی بالاتری داشته باشند.

۸- فرمانده اول می جنگد

دلیل موفقیت برانکو ایوانکوویچ این بود که برانکو در پرسپولیس نقش فرمانده را انتخاب کرد و فرمانده ای بود که خودش قبل و پیشاپیش همه وارد میدان جنگ می شد. او اگر چالشی هم با کسی داشت خودش زودتر وارد شد و اجازه نداد بازیکنانش یا کادرفنی اش وارد چنین جنگ هایی شوند. او اینگونه از تیمش در چهار سال طوری حفاظت کرد که تیمش کمترین آسیب و زخم را دچار شد.

۹- کادرفنی مناسب

مرد کروات از آنجایی که حاکم اصلی تمامی مسایل فنی باشگاه است، کادرفنی مورد نظرش را هم کنار خودش قرار داده و در این چهار سال کمترین مشکلی با دستیارانش نداشته است. نقشی که او به کریم باقری در تیم داده ، انتخاب بدنساز و مربی گلرها و مجموعه عواملی که نشان می دهد او مهندسی چیدمان نیمکت را به خوبی بلد است.

۱۰- عادلانه مدیریت کن

برانکو به طوری که رختکن تیمش را مدیریت کرد که کمترین اعتراض را به نسبت بازی کردن یا بازی نکردن ها شاهد بودیم. اینکه یک مدیر بتواند این را القا کند که عادل است و عدالت را اجرا می کند باعث می شود که در رختکن مشکلات کمتری را داشته باشند.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: ورزش سه

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *