افشین قطبی سرمربی فولاد خوزستان شد!

بازگشت افشین قطبی با قلب شیر به ایران! + زندگی نامه

افشین قطبی که پرسپولیس را به دراماتیک‌ترین قهرمانی لیگ رسانده و محبوبیت زیادی در بین هواداران این تیم دارد به مدت یک و نیم سال سرمربی فولاد خوزستان شد!

افشین قطبی

مجله اینترنتی پارسی گو: باشگاه فولاد خوزستان به صورت رسمی اعلام کرد که افشین قطبی سرمربی سابق پرسپولیس و تیم ملی به مدت یک و نیم فصل هدایت این تیم را به عهده خواهد داشت. باشگاه فولاد خوزستان برای چهارمین تغییر روی نیمکت خود بعد از پایان هفته چهاردهم لیگ برتر به جمع بندی رسید و این بار بعد از سیروس پورموسوی، ایلی استان و عزیز فریسات یک نام بزرگ و نام‌آشنا را معرفی کرده و مذاکرات را دنبال کرد؛ افشین قطبی.

نگاهی به زندگی و کارنامه ورزشی افشین قطبی

سید افشین قطبی فرزند سید محمد قطبی در نوزدهم بهمن ۱۳۴۲ (۸ فوریه ۱۹۶۴)، در شیراز به دنیا آمد. قطبی تا سال ۱۳۵۷ در ایران زندگی می کرد. او از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۷۰ در باشگاه های آلیتالیا٬ آتوباهن٬ ولی ایگلز و فلایرز آمریکا بازی کرده و بعد از آن تا سال ۱۳۷۶ در دانشگاه لس آنجلس بازیکن بوده و صاحب مدرک مربیگری حرفه ای a شده است. او از (ucla دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس) درجه مهندسی برق گرفته است.

بازی مربیگری و مدرسه فوتبال

افشین قطبی وقتی بازی در تیم فوتبال ucla دانشگاه لس آنجلس را در سن ۱۸ سالگی (سال ۱۹۸۱) آغاز کرد، فوتبال در آمریکا هنوز موضوع مهمی نبود. او چهار سال در این تیم بازی کرد و همزمان با آن به آموزش مربیگری فوتبال پرداخت و از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸)، سرمربی تیم فوتبال زنان دانشگاه ucla شد.

او از سال ۱۳۶۷ همراه با گروهی دیگر در مدرسه تربیت فوتبالیست های نوجوان (agss) شروع به کار کرد. این مدرسه فوتبالیست های نوجوان را تربیت می کرد و از آنان بازیکنانی در سطح بین المللی می ساخت. جان اوبراین بازیکن تیم آ ژاکس و بسیاری دیگر از کسانی که این مدرسه را گذراندند، بعد ها در تیم های مهم فوتبال جهان به چهره های مهم فوتبال تبدیل شدند. افشین قطبی که ۱۳ سال در این مدرسه به تربیت فوتبالیست می پرداخت٬ با “بورا میلوتینوویچ” مربی سرشناس یوگسلاو (صرب) آشنا شد. او از بورا که بعداً دوست مهم دوران زندگی اش شد٬ در این مدرسه برای تربیت بچه ها استفاده می کرد. آن ها هر سال فوتبالیست های جوان این مدرسه را برای بازی های دوستانه وآشنایی با فوتبال اروپا به کشور های مختلف اروپایی می آوردند.

مدرسه agss در سال ۲۰۰۲ تعطیل شد. این مدرسه همچنین از مربیانی مانند پیم وربیک٬ گاس هیدینگ و استیو سمپسون استفاده می کرد.استیو سمپسون یکی از اولین مربیانی بود که از کامپیوتر و تکنولوژی جدید برای ارتقای آموزش و مدل سازی برای برنامه ریزی در مسابقات حرفه ای استفاده کرد. افشین قطبی بعدها در رهبری تیم ملی کره جنوبی از این تکنیک استفاده کرد.

یک ایرانی در رهبری تیم ملی آمریکا

از سال ۱۹۹۷ افشین قطبی وارد کادر فنی مربیگری تیم ملی آمریکا شد. یک سال بعد٬ او جزو گروهی بود که علاوه بر عضویت در هیات فنی٬ گزینشگر ارشد بازیکنان تیم ملی آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ بود. وقتی قرعه کشی مسابقات انجام شد و معلوم شد تیم ملی ایران و تیم ملی آمریکا در یک گروه قرار دارند٬ مربی ایرانی تیم ملی آمریکا دچار بحران شد. افشین قطبی می گوید:”من عاشق کشورم ایران و مردم آن هستم٬ اما در آن زمان در تیم ملی آمریکا مسئولیت مربیگری داشتم. وقتی متوجه شدم ایران و آمریکا در یک گروه هستند٬ دچار بحران احساسی شدیدی شدم. از یک طرف در قلبم احساس می کردم که ایرانی ام٬ از سوی دیگر باید تلاش می کردم وظیفه تخصصی ام را به عنوان یک مربی بر حس وطن پرستی که در من قوی است٬ ترجیح دهم. بورا میلوتینوویچ در این مورد به من کمک کرد.

او بارها مربی تیم هایی بود که رودرروی تیم ملی کشور خودش قرار می گرفتند. من می دانستم که تیم ملی ایران چهره های بسیار مهمی دارد٬ علی دائی شگفت انگیز بود٬ کریم باقری در بازی های کوتاه و توپ های بلند مهارت بسیاری داشت٬ مهدوی کیا یکی از بهترین گوش های دنیا بود٬ و وسط کریم باقری و دائی٬ خداداد عزیزی بود که فنی٬ خلاق و غیر قابل پیش بینی بود. مهم تر از همه تیم ملی ایران بود که همه اعضایش در خدمت تیم بودند. “

نمی دانستم گریه کنم یا هوورا بکشم؟!

افشین قطبی احساس خودش را دز زمان بازی ایران و آمریکا چنین گفته است: “به من هشدار داده شده بود که به گذشته ایرانی ام فکر نکنم. وقتی وارد استادیوم شدم با تشویق حیرت انگیز ایرانیانی که حداکثر استادیوم را پر کرده بودند مواجه شدیم. دیدن این صحنه به هر کسی که ایرانی بود احساسی از غرور می داد و من هم یک ایرانی بودم. وقتی توپ به طرف استیلی رفت٬ می دانستم چه اتفاقی می افتد و وقتی استیلی گل زد٬ نمی دانستم باید چه کار کنم٬ گریه کنم یا هوورا بکشم؟! نشستم و به روبرو خیره شدم. آن روز تمام مردم ایران در کشور از تیم ایران حمایت می کردند و این پیروزی به آنها روحیه داده بود.”

کره جنوبی و یک چهارم نهایی ۲۰۰۲

افشین قطبی پس از بازی های جام جهانی ۱۹۹۸ به آژاکس آمستردام رفت و مدتی در آنجا مشاور فنی بود٬ سپس مدتی همین کار را در تیم های گالاکسی لس آنجلس٬ kfa کره جنوبی و انجمن فوتبال چین انجام داد. او پس از آشنایی با فوتبال کره جنوبی از سال ۲۰۰۱ همراه با گوس هیدینگ سرمربی تیم ملی کره جنوبی برای آماده کردن تیم این کشور در جام جهانی ۲۰۰۲ به کره رفت. او تحلیل گر فنی گوس هیدینگ بود. افشین قطبی در مورد کارش در جام جهانی ۲۰۰۲ گفته است: “در جام جهانی ۲۰۰۲ من مدل تاکتیکی همه تیم های گروه را در کامپیوتر ساختم و از این طریق تیم و گروه مربیان بازی ها را هدایت می کردم.” او از ارزش ها و مفاهیم علمی در مربیگری استفاده می کند. تیم کره جنوبی در سال ۲۰۰۲ موفق شد تیم چهارم جام جهانی ۲۰۰۲ شود.

مربی ایرانی الاصل٬ بار دیگر به شرق آسیا بازگشت٬ اما این بار در سمت مربی تیم ملی کره جنوبی و از آن روز ها بود که قطبی در رسانه های ایرانی مطرح و نامش در آن ها درج شد٬ در صورتیکه تا پیش از آن کمتر فوتبال دوست وطنی٬ او را می شناخت.

بیشترین تاثیر بر وی را بورا میلوتینوویچ داشته است. کو آدریانز(سرمربی سابق پورتو) و گاس هیدینک (سرمربی کره جنوبی در سال ۲۰۰۲) نیز در پرورش فکری قطبی تاثیر ویژه ای داشته اند.

پرسپولیس و تیم ملی!

در سال ۲۰۰۷ به دنبال دعوت سرپرستان تیم پرسپولیس٬ افشین قطبی پس از سی سال وارد تهران شد و با گروهی فراوان از طرفداران پرسپولیس و مادری که سی سال بود فرزندش را ندیده بود٬ مواجه شد و پس از مدتی، جایگزین علی دایی در تیم ملی ایران شد!

او همچنین به عنوان مشاور فنی تیم هایی مانند: آژاکس آمستردام٬ گالاکسی لس آنجلس٬ اومیا آریجای ژاپن٬ kfa کره و انجمن فوتبال چین کار کرده است. قطبی به عنوان مربی٬ با تفکر هجومی شهرت دارد.

به قول خودش فوتبال را با توپ پلاستیکی و روی زمین های آسفالت تهران آغاز کرده بود٬ از زمان نوجوانی به فوتبال علاقه داشت. قطبی گفته است: “فوتبال در روزهای نوجوانی عشق من و راه زندگی من بود. تیم های تاج و پرسپولیس را دوست داشتم و علی پروین و ناصر حجازی بازیکنان محبوب من بودند.”

بازگشت افشین قطبی به فوتبال ایران: اینبار فولاد خوزستان!

فولاد خوزستان که فصل را با سیروس پورموسوی استارت زد در ادامه با توجه به برآورده نشدن انتظارات این مربی را از کار برکنار کرد تا هدایت سرخ‌های خوزستانی برعهده ایلی استان به عنوان کمک او باشد. نتایج فولاد همچنان دور از انتظار هوادارانی بود که قهرمانی لیگ را پیش از این تجربه کرده بودند و از اینکه به عنوان تیمی درجه دوم در لیگ به آنها توجه شود یک اتفاق تلخ برای آنها محسوب می‌شد. بعد از ایلی استان نوبت به عزیز فریسات رسید تا شانس خود در لیگ برتر و نیمکت فولاد خوزستان را امتحان کند. گزینه‌ای که نمی‌توانست هواداران را بابت اینکه در کورس با رقبایی مثل تراکتورسازی، پدیده مشهد، سپاهان، استقلال و پرسپولیس با مربیانی کارنامه دار و کارکشته آنها را امیدوار به حضور در بالای جدول کند.

کاملا مشخص بود که عزیز فریسات یک گزینه گذار برای فولاد محسوب می‌شود تا مدیران این باشگاه بتوانند با گزینه‌های مطرح شده برای قبول هدایت این باشگاه به توافق دست یابند. طی روزهای اخیر در میان نام‌ها و شایعات مربوط به نیمکت فولاد افشین قطبی هم پررنگ شد. یک گزینه قابل تامل و البته شاید دور از ذهن و دسترس. حالا باشگاه خوزستانی به صورت رسمی اعلام کرده که مذاکرات با قطبی به توافقات نهایی منجر شده و این مربی به مدت یک و نیم سال تا پایان لیگ نوزدهم هدایت سرخ های اهواز را بر عهده خواهد داشت.

سرمربی سابق پرسپولیس که آنها را به دراماتیک‌ترین قهرمانی لیگ برتر رسانده و محبوبیت غیرقابل تصوری در بین هواداران این تیم دارد که تا پیش از حضور برانکو ایوانکوویچ کسی به گرد آن هم نمی‌توانست برسد. قطبی طی سال‌های اخیر یک مارکوپولوی جذاب برای فوتبالدوستان ایرانی بود. مردی که بعد از جدایی از نیمکت تیم ملی ایران، کار خود را در ژاپن دنبال کرد و با هدایت شیمیزو اس پالس، در شرق متد خاص خود را پی گرفت.

او بعد از تجربه سه ساله در این باشگاه با فرانک رایکارد یک پیشنهاد عجیب را به دنبال دستیار پذیرفت؛ حضور روی نیمکت کوراسائو.

امپراطور پرسپولیسی‌ها اما بعد از آن هم مورد توجه این تیم و فوتبال‌دوستان ایرانی قرار داشت و بعد از حضوری یکساله در این تیم، بار دیگر راهی قاره آسیا شد و اینبار با پذیرفتن نیمکت تیم بوریرام تایلند تجربه جدیدی را آغاز کرد.

بعد از بوریرام مقصد او به قلب اقتصادی کنونی فوتبال آسیا تغییر یافت؛ چین، کشوری که در سال‌های اخیر با جذب نام‌های مطرح از سرمربی تا بازیکن به دنبال این است تا فاصله خود در فوتبال آسیا با دیگر رقبا را کاهش دهد. قطبی با نتایج موفق در شیجیاژوانگ اور برایت بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت.

فولاد خوزستان تیمی است که توانسته در تاریخ لیگ برتر دو قهرمانی را از آن خود کند. یکی با ملادن فرانچیچ که بعد از قهرمانی با خوزستانی‌ها راهی کشورش شد و هدایت تیم زیر ۲۰ ساله‌های این کشور را با توجه به کارنامه پررنگی که در فولاد ثبت کرده بود برعهده گیرد و بعد از آن نیز در حاشیه خلیج فارس هدایت تیم‌های عربستانی و قطری را عهده دار شد و این روزها نیز هدایت تیم الوطنی عربستان را برعهده دارد. دیگر قهرمانی فولاد خوزستان نیز با حسین فرکی رقم خورد و البته این مربی نیز این روزها دور از فوتبال حضور دارد.

افشین قطبی یک گزینه جالب توجه نه تنها برای فولاد خوزستان که برای فوتبال ایران محسوب می‌شود؛ مردی که با هیجان خاص خود و علم فوتبالی‌اش می‌تواند یک چالش بزرگ را در لیگ برتر شکل دهد و فولاد را نیز در جمع مدعیان برگرداند. این مربی فردا و با پرواز ساعت ۱۴ در اهواز حاضر خواهد شد تا یکی از انتقالات جذاب فوتبال این روی نیمکت مربیگری را شکل دهد.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منابع: ۱. ورزش سه ۲. باشگاه خبرنگاران جوان

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.