غرور و بی اخلاقی پژمان علیزاده کارشناس آشپزی برنامه دستپخت: عذرخواهی نمی کنم!

توهین زشت کارشناس آشپزی برنامه دستپخت! + جزئیات

کارشناس آشپزی برنامه دستپخت که خطاب به شرکت‌کننده برنامه گفته بود اگر سطل زباله داشتم، غذای شما را به سطل زباله منتقل می‌کردم، در جدیدترین اظهارنظرش گفت: عذرخواهی نمی‌کنم.

پژمان علیزاده کارشناس آشپزی برنامه دستپخت

مجله اینترنتی پارسی گو: در مدت زیادی که برنامه دستپخت از شبکه اول سیما پخش می‌شود این برنامه تلویزیونی توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند اما در یکی از آخرین برنامه ها لحن تند کارشناس آشپزی برنامه دستپخت با شرکت کننده اش دردسار ساز شده است به همین بهانه مروری داریم به آنچه در برنامه دستپخت گذشت و همچنین صحبت های تهیه کننده برنامه دستپخت را می خوانیم و زندگی پژمان علیزاده را مرور می کنیم.

توهین کارشناس آشپزی برنامه دستپخت!

مدت زیادی است که برنامه دستپخت از شبکه اول سیما پخش می‌شود. کارشناسان آشپزی مختلف در مورد دستپخت شرکت کنندگان نظر و امتیاز می‌دهند. با دیدن فیلم یکی از کارشناسان و شنیدن الفاظی که در فیلم به شرکت کننده می‌گفت برای چند لحظه شک ایجاد می شود که این برنامه همان است که از صدا و سیمای ایران پخش می‌شود؟

کارشناس آشپزی طوری با شرکت کننده برخورد می کند که انگار پادشاه گوگوریو با یکی از آشپزهای دربار دارد صحبت می‌کند. فکر کنم جناب کارشناس فیلم کره‌ای زیاد می‌بینند. صحنه کاملا شبیه همان فیلم ها بود!

پادشاه یا همان کارشناس خودمان غذا را از دهانش بیرون می‌ریزد و با عصبانیت می‌گوید افتضاح بود و… مشاور اعظم در کنارش، همان مجری برنامه جهت تکمیل حرف‌های پادشاه می‌گوید: اگر نمی‌خواید از این حرفا بشنوید بگین بلد نیستم همین. آشپز دربار یا همان شرکت کننده بخت برگشته هم باید به زمین می افتاد و با کلی گریه و زاری تقاضا می‌کرد که سرورم لطفا من را بکشید، خواهش می‌کنم من را بکشید. البته خدا را شکر کار به مرگ و میر نرسید و با خورد کردن شخصیت شرکت کننده تمام شد.

نمی‌دانم هدف از تولید این برنامه چیست؟ یاد گرفتن آشپزی، تبلیغ کالایی خاص؟ ولی هر چه که هست این نوع ادبیات را نمی‌شود تحمل کرد، آن هم از رسانه ملی. موضوع همان داستان بفرما و بتمرگ و بنشین معروف است. اگر فقط می‌گفتید خوب نبود یا شما نپسندیدید چه می‌شد؟ باور کنید این ادبیات و از بین بردن شخصیت یک آشپز تازه کار جلوی دوربین برنامه تلویزیونی هنر نیست، عین بی‌سلیقگی است. هیچ فکر کرده‌اید شاید با این کارتان یک استعداد را نابود کرده‌اید؟ برنامه دستپخت بهتر است برای انتخاب کارشناس قبل از مهارت به میزان ادب و نزاکتش هم توجه کند.

کارشناس آشپزی برنامه دستپخت

واکنش تهیه‌کننده به توهین کارشناس آشپزی برنامه دستپخت

برای روشن‌تر شدن ماجرا و اینکه یک طرف به قاضی نرفته باشیم، با سیدوحید حسینی مجری و تهیه‌کننده برنامه «دستپخت» گفت‌وگویی انجام دادیم و توضیحات او را درباره این برنامه شنیدیم.

لحن و نوع برخورد کارشناس آشپزی برنامه دستپخت را از هر زاویه که نگاه کنیم توهین‌آمیز است اما در پاسخ به این سوال که آیا سازندگان و عوامل برنامه خودشان متوجه این لحن بد نشدند که جلوی پخش آن را بگیرند سیدوحید حسینی می‌گوید: «آن چیزی که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود یک دقیقه از ۲۵۰۰ دقیقه از یک برنامه پربیننده و محبوب است.

اینکه همین یک دقیقه برنامه را اصطلاحا پیراهن عثمان کنند و فحاشی و بی‌تربیتی کنند به نظر من اصلا روش درستی نیست. اما موضوعی که تلقی مردم از توهین به این خانم است از نظر ما نه اینکه بگوییم این لحن خوب است، نه اینکه بگوییم تاییدش می‌کنیم، اینطور نیست، اما یک مقدار چون مردم جزئی از کل را می‌بینند و برخی موارد نادیده گرفته شده است، واکنش‌هایشان متفاوت است.»

برنامه‌های آشپزی در همه جای دنیا طرفداران خاص خودشان را دارند و با شکل و شمایل مختلف در شبکه‌های مطرح دنیا هم تولید و پخش می‌شوند، صرف‌نظر از درست بودن برخورد کارشناس یا مجری برنامه‌های خارجی با شرکت‌کننده اما به نظر می‌رسد برنامه‌های ایرانی هم علیرغم شعار ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی از نمونه‌های خارجی کپی‌برداری می‌کنند، تهیه‌کننده و مجری این برنامه در این مورد هم توضیح می‌دهد: «ما ایرانی‌ها یک عادتی داریم، در روی همدیگر با هم خوش و بش و تعریف و تمجید می‌کنیم اما پشت سر هم بد هم را می‌گوییم. چرا تمرین نکنیم که روبروی هم نکات بد را به هم یادآوری کنیم. ما صداقت را در برنامه ترویج می‌کنیم که اتفاقا یک فرهنگ ایرانی و اسلامی است.»

روش‌ مان را در برنامه دستپخت تغییر نمی‌دهیم اما لحن‌مان را عوض می‌کنیم

انتقاد محترمانه و یادآوری نکات منفی و ضعف به خودی خود اگر غرض‌ورزانه و با لحنی توهین‌آمیز نباشد، طبیعتا بد نیست، مرز بین جدی برخورد کردن و رفتار توهین‌آمیز هم کاملا مشخص است، مرزی که کارشناس «دستپخت» آن را رعایت نکرده و حسینی درباره‌اش بیان می‌کند: «ما تلاش می‌کنیم این لحن را دیگر در برنامه نداشته باشیم. روش‌مان را تغییر نمی‌دهیم اما با این لحن ادامه نمی‌دهیم و حتما آن را مودب‌تر می‌کنیم تا نه به رسانه توهین شود، نه تلویزیون و نه به هر کدام از هموطنان و عزیزان شرکت‌کننده در برنامه.»

عذرخواهی برنامه دستپخت: محبوب هستیم و عذرخواهی می‌کنیم

توهینی که به مهمانی در برنامه‌ای می‌شود قطعا حرمت او را زیر سوال می‌برد و به شخصیت او خدشه وارد می‌کند، حسینی می‌گوید: «خدشه را باید تعریف کرد، همین خانم شرکت‌کننده الان در این مجموعه آموزش می‌بینند و کار می‌کنند، از اساتید یاد می‌گیرند؛ کاری که باید برای آن ۳۰-۴۰ میلیون هزینه کند. البته ما نمی‌گوییم چون پول نمی‌گیریم هر چیزی که دلمان می‌خواهد را می‌توانیم بگوییم، اینطور نیست ولی معتقدم خدشه این نیست. وقتی من مجری یا کارشناس مدام جوانب احتیاط را رعایت می‌کنم، پیشرفتی صورت نمی‌گیرد. ما نمی‌خواهیم بگوییم پیشرفت با بد لحنی باشد و مخالف این هستیم،

اینقدر برنامه ما محبوب هست که من عذرخواهی کنم. اما نکته‌ای که وجود دارد این است ما این بچه‌ها را به صورت رایگان در این برنامه تربیت می‌کنیم و آموزش آشپزی به آنها می‌دهیم تا آشپزهای متخصصی شوند. تلاش ما در برنامه این است که آشپزی جدی گرفته شود.»

او در پایان نیز می‌گوید: «البته امیدوارم هیچ کدام از این حرف‌ها حمل بر این نشود که ما بگوییم آن لحن خوب است، آن لحن بد بود و تکلیف‌مان را با آن روشن کردیم و قرار بر عذرخواهی هم شد.»
واکنش المیرا شریفی‌مقدم بو لحن کارشناس برنامه دستپخت با شرکت کننده

المیرا شریفی‌مقدم در واکنش به توهین کارشناس آشپزی برنامه دستپخت در اینستاگرام نوشت: اینا کی اند که اینطوری اجازه دارند در تلویزیون صحبت کنند و به یک نفر توهین کنند؟ جای برکت خدا سطل آشغاله؟! حتی نمایشی هم باشه قابل توجیه نیست. این استادان خوش صحبت رو معرفی کنید تا کمی آداب معاشرت به ایشون یاد بدیم! از همکارانم درتعجبم که چطور اجازه پخش میدن! الگوبرداری غربی در هر زمینه ای با فرهنگ ما جوره؟ به چه قیمتی برنامه میسازید؟ «تلویزیون یک دانشگاه عمومی است.»

کارشناس آشپزی برنامه دستپخت 1

کارشناس آشپزی برنامه دستپخت: عذرخواهی نمی‌کنم!

کارشناس آشپزی برنامه دستپخت که خطاب به شرکت‌کننده برنامه گفته بود اگر سطل زباله داشتم، غذای شما را به سطل زباله منتقل می‌کردم، در جدیدترین اظهارنظرش گفت: عذرخواهی نمی‌کنم.

بعد از عذرخواهی عوامل برنامه دستپخت و فروکش کردن حاشیه های این برنامه سرآشپزی که در آن فیلم با لحن نامناسب با شرکت کننده صحبت کرده بود؛ در یک مصاحبه اینترنتی اعلام کرد که عذرخواهی نمی کند! پژمان علیزاده؛ داور جنجالی برنامه «دستپخت» در گفتگو با «تی‌وی‌پلاس» اظهار داشت: چرا باید عذرخواهی کنم؟

آیا عذرخواهی من چیزی را دست می کند؟ اگر من عذرخواهی کنم؛ این غذا خیلی بهتر طبخ می‌شود؟ اگر من عذرخواهی کنم آیا از توهین هایی که به بنده و مسابقه یا خود به خانم شده است؛ کم می کند؟ من قطعا می‌گویم نه عذرخواهی نمی کنم. اصلا ایرادی ندارد منفور شوم اما هنرجوی من باید پیشرفت کند. من به شخص توهین نکردم فقط یک نقد کننده و کارشناس غذا هستم.اما روز گذشته این داور در ویدیویی که در صفحه رسمی برنامه «دستپخت» منتشر شده است از مردم به خاطر عصبانیت و لحن بد خود عذرخواهی کرد.

پژمان علیزاده کارشناس آشپزی برنامه دستپخت

پژمان علیزاده کارشناس آشپزی برنامه دستپخت کیست؟

پژمان علیزاده متولد ۱۷ آبان ۱۳۶۳ در تهران، آشپز است. فارغ التحصیل رشته آشپزی از دانشگاه آکسفورد می باشد، وی دارنده انواع مدارک معتبر آشپزی بین المللی است و تجربه ره اندازی ده ها رستوران را نیز دارد.

شروع از کارگری تا آکسفورد

پژمان فعالیت خود را با کارگری در رستوران بعنوان ظرف شور شروع کرد، کم کم به آشپزی علاقمند شد و با تلاش خود توانست وارد دانشگاه آکسفورد واحد دبی شود. پژمان علیزاده  فارغ التحصیل رشته آشپزی از آکسفورد دبی می باشد.

شروع با راه اندازی رستوران

فعالیت جدی خود را زا سال ۱۳۸۵ وقتی ۲۲ ساله بود بعنوان سرآشپز در راه اندازی رستوران هایی مثل روبرتو کاوالی، یام، نشاط و … شروع کرد

تدریس پژمان علیزاده در دانشگاه

آقای علیزاده بعدها بعنوان استاد دانشگاه بابلسر در رشته آشپزی بین الملل شروع به تدریس کرد و در موسسات مختلفی در مشهد، اصفهان و شیراز نیز فعالیت آموزشی دارد

سرآشپزی پژمان علیزاده

پژمان علیزاده حالا بعنوان سرآشپز معتبر در شف هتل Konkord فرانسه، شف هتل Radisson blu گرجستان و شف رستوران bizza ايتاليا حضور دارد

همکاری با هنرمندان

او راه اندازی رستوران ها و فست فود های بسیاری از هنرمندان را نیز برعهده داشت، از جمله می توان به برگربار پژمان بازغی و رستوران طاقچه لاله اسکندری اشاره کرد

ورود به تلویزیون

پژمان علیزاده از سال ۹۵ وارد برنامه مسابقه دستپخت شد که از سال ۹۴ آغاز شده بود، او بعنوان یکی از ۱۰ داور در این برنامه حضور دارد.

ظرفیت و اخلاق، روی دیگر سکه موفقیت!

در مورد پژمان علیزاده، و اتفاقی که در برنامه دستپخت رخ داد، در یک جمله می توان گفت بی اخلاقی و عدم ظرفیت شخصیت آقای علیزاده در معرض امتحان قرار گرفت! و خب، اگر واکنش های مردمی به این اتفاق بررسی شود، می توان متوجه شد که ایشان چه نمره ای گرفته است!

به نظر می رسد ظرفیت و اخلاق روی دیگر سکه موفقیت است! سکه ای که یک طرفش را که کارنامه و تحصیلات خوب آقای علیزاده به دست آورده است! اما هنوز برای به دست آوردن روی دیگرش کار زیاد دارد…

و به قول آن عارف معروف:

آب و گل آقای علیزاده را خوب سرشته اند! لگد کم خورده است…

جمع آوری و تنظیم: پارسی گو
منابع: ۱. گُلوَنى (خیرآنلاین) ۲. فارس ۳. فوتوکده

به اشتراک بذار:

یک دیدگاه در “توهین زشت کارشناس آشپزی برنامه دستپخت! + جزئیات

  1. فردوس

    برای پیگیری توهین جدید برنامه دستپخت به راننده تاکسی ها به لین صفحه هدایت شدم..‌متن بسیار عالی و جالب بود.. حسابی از مقدمه اش خندیدم.. خیلی خلاق نوشتید و خیلی روان از بیوگرافی طرف و ظرفیت اش و اشکالاتش.. نتیجه گیری بسیار عالیییی کردید.. خدا خیرتان دهد با این قلم نافذ و زیبا..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *