وقتی می خوابیم چه اتفاقی برای پوست مان می افتد؟

شادابی و طراوت پوست با خواب به هنگام و کافی!

وقتی در خواب هستیم سلول های پوست در حالت بازسازی قرار می گیرند. تحقیقات نشان می دهد این اتفاق در میانه شب رخ می دهد و بازسازی و ترمیم پوست به اوج می رسد.

حفظ شادابی پوست با خواب کافی و به موقع

مجله اینترنتی پارسی گو: زیبای خفته تنها یک قصه ی قدیمی نیست و حقیقتا میان خواب و زیبایی ما ارتباط وجود دارد. ضرورت خواب برای حفظ سلامت بدن امری بدیهی است و این مسأله در مورد سلامت پوست هم صدق می کند. شب ها گرچه ما به خواب می رویم اما پوست ما در تکاپو و تغییر است.

وقتی می خوابیم چه اتفاقی برای پوست مان می افتد؟

اما می خواهیم ببینیم وقتی در خواب هستیم چه اتفاقی برای پوست ما می افتد و تأثیر خواب بر پوست ما چیست.

خواب

۱- سلول های پوست بازسازی می شوند

وقتی در خواب هستیم سلول های پوست در حالت بازسازی قرار می گیرند. تحقیقات متعددی نشان می دهد این اتفاق جادویی در میانه ی ساعات ۱۱ تا ۱۲ شب رخ می دهد. در این ساعات، چه در خواب باشید چه بیدار، کار تقسیم سلولی که باعث بازسازی و ترمیم پوست می شود به اوج می رسد. نیاز سلول های پوست به مواد مغذی در این زمان به بیشترین حد می رسد و خواص ضد پیری سلول ها بیشترین تأثیرگذاری را دارد.

۲- پوست بعضی محصولات بهداشتی را بیشتر جذب می کند

در زمان بازسازی سلول های پوست، می توانید بیشترین بهره را از تأثیرات ضد پیری محصولات بهداشتی ببرید چون عناصر این محصولات همان مواد سازنده ای هستند که سلول های پوست برای وظیفه ی سنگین خود به آن ها نیاز دارند. موادی مانند رتینول و گلیکولیک اسید را حتما شب ها استفاده کنید. دلیل دیگر این مسأله آن است که نور خورشید می تواند عناصر فعال رتینول را تجزیه کند و در نتیجه باعث تحریک پوست و افزایش آسیب پذیری آن در برابر نور خورشید می شود. برای به حداقل رساندن خطر این مسأله، شب ها محصولات بهداشتی حاوی رتینول و گلیکولیک را نه باهم، بلکه به صورت یکی در میان استفاده کنید و صبح ها همیشه کرم ضدآفتاب بزنید.

۳- پوست رطوبت خود را از دست می دهد

تولید چربی پوست در میانه ی روز به اوج می رسد و شب ها چربی کمتری تولید می شود. بنابراین در طول شب، چربی طبیعی ای که لایه ی محافظ پوست است وجود ندارد و در نتیجه پوست رطوب بیشتری را از دست می دهد. به همین دلیل لازم است که شب ها با زدن کرم مرطوب کننده این مسأله را جبران کنید.

حتما بخوانید

نکته هایی عجیب و جذاب درباره خواب!

۴- دمای پوست تغییر می کند

وقتی در خواب هستید، دمای پوست کمی بالاتر می رود و خاصیت اسیدی آن بیشتر می شود. این مسأله در خشکی بیشتر نقش دارد. به همین دلیل متخصصان پوست اغلب توصیه می کنند شب ها از کرم های سنگین تری استفاده کنیم، اما این مسأله به نوع پوست هم بستگی دارد. اگر پوست چربی دارید، نباید از کرم های سنگین استفاده کنید چون باعث جوش می شود.

۵- پوست فرصتی برای رهایی از تأثیرات اضطراب پیدا می کند

اگر خواب مناسبی داشته باشید، در طول روز دچار مشکلاتی نخواهید شد که سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب را بالا می برد. در مقابل، اگر کمبود خواب داشته باشید، اثرات آن در صورت تان ظاهر خواهد شد. در حقیقت میان خواب و زیبایی شما ارتباط وجود دارد. نخوابیدن باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول می شود و پوست واکنشی دفاعی به التهاب بدن نشان می دهد. خواب نامناسب پوست را کدر می کند و اگر آب در بدن تان انباشته شود، زیر چشم هایتان پف خواهد کرد.

۶- جوش نمی زنید

اضطراب به لایه ی بیرونی پوست صدمه می زند. این لایه رطوبت پوست را حفظ کرده و از ورود مهاجمانی مثل باکتری ها به درون بدن جلوگیری می کند. اضطراب زیاد باعث التهاب بدن شده که منجر به بروز جوش می شود. در حقیقت پوست با جوش زدن به اضطراب مداوم واکنش نشان می دهد. بنابراین وقتی در آرامش و خواب هستید، بدن شما این نوسانات التهابی که باعث جوش می شود را تجربه نمی کند.

خواب

۷- پوست فرصتی برای دوری از آسیب های محیطی پیدا می کند

شب ها دیگر خبری از اثرات مضر پرتوهای فرابنفش خورشید نیست، فشارهای محیطی و آلودگی ای وجود ندارد، تغییرات دمایی زیادی رخ نمی دهد و آرایشی روی پوست تان ندارید. به همین دلیل پوست شب ها فرصت بیشتری برای استراحت و بازسازی در اختیار دارد. در طول روز حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا آسیب های محیطی را به حداقل برسانید.

۸- خبری از نور خورشید و اثرات منفی آن بر کرم های ضد لک نیست

اگر برای از بین بردن لکه های پوستی تان از کرم های روشن کننده ی پوست به تنهایی یا به همراه رتینویدها استفاده می کنید، این محصولات را باید قبل از خواب بزنید. در طول روز، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پرتوهای فرابنفش باعث افزایش تولید ملانین (گروهی از رنگدانه های طبیعی پوست در موجودات زنده) می شوند، در نتیجه رنگدانه های پوست دچار تغییر شده و رنگ آن ها تیره تر می شود. همین مسأله تأثیر کرم های روشن کننده را خنثی می کند.

حتما بخوانید

فواید و اسرار خواب شبانه!

۹- ممکن است پوست دچار چین و چروک می شود

اگر به پهلو بخوابید این اتفاق خواهد افتاد، به همین دلیل حالت خوابیدن اهمیت زیادی دارد. به پشت بخوابید تا از چروک شدن پوست جلوگیری کنید. به علاوه مطمئن شوید که سرتان در ارتفاع بالاتری قرار گرفته باشد تا مایعات اضافی انباشته نشوند و صبح ها با چهره ی پف کرده از خواب بیدار نشوید.

گردآوری و تنظیم: پارسی گو
منبع: روزیاتو

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *