بررسی راهکارها و شرایط رسیدن به موفقیت

راه رسیدن به موفقیت چیست؟

آنچه بیش از هر چیز با موفقیت و خوشبختی همسویی دارد خوشبینی است. هر موقعیتی را می توان مثبت تلقی کرد و آنرا به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت در نظر گرفت.

راه رسیدن به موفقیت

راه رسیدن به موفقیت و تلاش برای موفق شدن ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. از اساسی ترین و اصلی ترین شرایط موفقیت یک انسان در زندگی فردی و اجتماعی داشتن قدرت “مدیریت خود” است. انسان موفق، ریشه همه موفقیت ها را در درون خود جست و  جو  می کند. منشا تمام پیروزی ها در وجود ماست. انسانی که نگاه مثبت و فعال در زندگی دارد خواهان  کار، کوشش و تلاش است و برای خود برنامه  دارد.  انسان موفق، زمام زمان را به دست داشته و بهترین بهره را از آن می برد. انسان موفق شکست ها و عقب افتادن های خود را با  بهانه های پوچ توجیه نمی کند.

غر زدن راه رسیدن به موفقیت نیست!

کشیدن پا روی زمین، حرکت بدون انرژی، چشم های خسته و بی حال و گاهی خواب آلود، غرغر کردن و بد و بیراه گفتن به زمین و زمان، پوشیدن لباسهایی که همواره اعتراض به دنبال دارد و ظاهری که نشان از بی نشاطی است، تاخیر در کارها، اعتراضات و… نشان دهنده نداشتن مدیریت خود و زمان است. مدیریت به معنای اداره کردن، برنامه ریزی و حرکت در چارچوب آن برنامه به سوی هدف است. مدیریت زمان به معنای برنامه ریزی کردن، جای دادن هر چیز به جای خود در حوزه زمان و تلاش در جهت رسیدن به هدف است. برنامه ریزی یعنی در هر ساعت و هر دقیقه ازروز چه کاری را باید انجام داد تا حرکت ما به سوی هدف شتاب داشته باشد. کسی که برنامه دارد هستی خویش را معنی بخشیده است. می داند که ضعف ها و قوت هایش چیست، برای رفع موانع و کمبودها و نداشتن های خود برنامه دارد. همین طور برای تقویت داشتن ها و توانایی ها تلاش می کند. برنامه ریزی تلاش هدفمند و دقیقی برای تکامل خود است. مدیریت زندگی خود در گرو مدیریت زمان است.

حداقل شرط لازم برای موفقیت

حداقل شرط لازم برای موفقیت در هر زمینه ای یادگیری مداوم است. همیشه کارهای خود را بنویسید و آن ها را طبقه بندی کنید؛ سپس از مهمترین آنها شروع کنید. از سلامت جسمانی خود به بهترین نحو مراقبت کنید. نیرو و  نشاط  برای  موفقیت  و  خوشبختی ضروری است. در مورد تعیین هدف های خود قاطعیت داشته باشید. اما در مورد روش دستیابی به آن ها انعطاف پذیر باشید. برای رسیدن به هر یک از هدف های خود مهلتی تعیین کنید. آنچه بیش از هر چیز با موفقیت و خوشبختی همسویی دارد خوشبینی است. هر موقعیتی را می توان مثبت تلقی کرد به شرط اینکه آن را به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت در نظر بگیریم.

رابطه تلاش و شجاعت با راه رسیدن به موفقیت

اگر در هر شخص و در هر شرایطی به دنبال نقاط مثبت باشید، تقریبا همیشه آن را پیدا خواهید کرد. وقتی خدا بخواهد برای شما هدیه ای بفرستد آن را در مشکلی می پیچد. هر چه مشکل بزرگ تر باشد، هدیه هم بزرگ تر است!هر وقت احساس ترس کردید، شجاعت را با “شجاعانه عمل کردن” در خود پرورش دهید. کلید موفقیت دراین است که هدف خود را تعیین کنید و آنگاه طوری عمل کنید که گویی امکان شکست وجود ندارد و همین طور هم خواهد شد. هر تجربه ای را به یک تجربه آموزنده بدل کنید. درهر نا امیدی  و شکستی، به دنبال درسی با ارزش باشید.

شرط رسیدن به موفقیت این است که ابتدا باور کنیم که می توانیم موفق شویم. اعتقاد درونی به اینکه شما قدرت انجام کاری را دارید و لیاقت رسیدن به هدف را هم دارید ضامن موفقیت شماست. بزرگترین مسئله که اکثر ما گرفتارش هستیم این است که در وجودمان آتش عشق و علاقه شعله ور نیست هیچ چیز مانع موفقیت یک انسان مشتاق و علاقمند نیست. اگر بتوانید ایمان بیاورید همه چیزبرایتان ممکن می شود به خدا ایمان آورید نه فقط در ظاهر بلکه با اطمینان به او به عنوان راهنمای خود اعتقاد آورید.

چند پیشنهاد درباره راه رسیدن به موفقیت

اگر می خواهید راه رسیدن به موفقیت را بیابید، و اگر مایلید بدانید چگونه باید به سمت موفقیت حرکت کرد، کافی است موارد ذیل را به دقت مرور کنید. این موارد، در واقع یافته های کوتاه و مختصری است که راه رسیدن به موفقیت را نشان می دهد:

۱- تفکر مثبت داشته باشید، «دکترنورمن پیل» می گوید: افکار خوب و مثبت همچون تابش نور خورشید بر اتاقی تاریک است که همه جا را روشن می کند.
۲- باور و ایمان داشته باشید، همیشه آن چیزی اتفاق می افتد که شما واقعاً باورش دارید. این یک حقیقت است. پس باید باورهای محدود کننده ای که مانع موفقیت شما هستند را شناسایی کنید و آنها را از بین ببرید
۳- هر روز منتظر اتفاق خوبی باشـید، اگر انتـظار وقـوع چـیزی را داشته باشـید آن چـیـز به وقـوع می پیوندد.
۴- افکارتان را کنترل کنید، موفقیت ازطریق کنترل کامل افکار، اعمال به وجود می آید.
۵- تلاش و پشتکار داشته باشید، همۀ موفقیتها و رؤیاهای ما در گرو سخت کوشی است هر چه بیشتر تلاش کنیم موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد.
۶- صبور باشید، ما همواره دوست داریم هر چه زودتر به ارزو هایمان برسیم، به همین دلیل است که در زندگی مان بی قراریم.
۷- به دیگران کمک کنید. شما تنها در صورتی حقیقتاً خوشبخت و موفق خواهید بود که احساس کنید به دلیل خدمت به دیگران انسان با ارزشی هستید.
۸- ذهن خود را از تردید و ترس رها کنید و تصور کنید هیچ محدودیتی ندارید.
۹- به بهترین چیزها فکر کنید.
۱۰ – تصویر آن چه را می خواهید در زندگی بیرونیتان داشته باشید، بسازید.
۱۱- شور و شوق داشته باشید، «فرانک بتگر» نویسندۀ کتاب چگونه در فروش از ناکامی به کامیابی رسیدم می گوید: شخص قادر است هر وقت بخواهد سرنوشت خود را عوض کند و آن موقعی است که تصمیم بگیرد و در کار خود شوق و حرارت به خرج بدهد.
۱۲- از خودتان تصویر خوبی در ذهن داشته باشید.
۱۳- از اشتباهات گذشتۀ خود پند بگیرید و پیش بروید.
۱۴- به خودتان اطمینان داشته باشید، آنگاه خود را دوست خواهید داشت.
۱۵- مسئولیت کامل زندگی و آنچه را برایتان پیش می آید به عهده بگیرید.
۱۶- همواره ببخشید و فراموش کنید، اما بگیرید و به خاطر بسپارید.
۱۷- با افراد موفق ارتباط برقرار کنید.
۱۸- هدف خود را از نظر دور نکنید و همیشه آن را جلوی چشم داشته باشید.
۱۹- در زمان حال زندگی کنید، هر روز به خاطر همان روز زندگی کنید.
۲۰- در هر کار فقط برای همان کار فعالیت کنید.
۲۱- با افراد باانگیزه و با روحیه همنشینی کنید.
۲۲- در کارهای اجتماعی مشارکت داشته باشید.
۲۳- همیشه به دنبال ایدۀ بزرگی باشید، که زندگی تان را تغییر خواهد داد.
۲۴- شهامت داشته باشید: همان شوید که می خواهید تنها در این صورت است که می توانید.
۲۵- استقامت داشته باشید: حضرت محمد (ص) فرموده اند: خداوند با کسانی که در برابر مشکلات پایداری می کنند.
۲۶- شکرگزار باشیم: وقتی شکر می کنیم روح عالم در ما ایجاد انرژی می کند و آن انرژی موهبت های بعدی را به طرف ما جذب می کند.

منبع: وبلاگ http://movaffagh.blogfa.com. سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد (مقاله اکرم رجبی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی)

به اشتراک بذار:
بیشتر بخوانید:

24 دیدگاه در “راه رسیدن به موفقیت چیست؟

 1. وینستون

  سلام. در مورد موفقیت واقعا مقاله جالبی بود. من مقالات زیادی درباره راه رسیدن به موفقیت خوانده ام. سایت های زیادی دیده ام. اما بهترین مقاله که اطلاعات مفید را بدون زیاده گویی ارائه کرده همین مطلب است. به نظرم نام مناسب مقاله بهتر است راه رسیدن به موفقیت به طور کامل و خلاصه باشد! ممنون

 2. صادق

  مطلب مفیدی بود. من یه وبلاگ دارم که مطالب موفقیت رو توش جمع کرد. مطلب شما رو هم با همین عنوان راه رسیدن به موفقیت با لینکتون گذاشتم تو وبلاگم. ممنون

 3. کشمیر

  سلام. برای موفقیت باید یه سری کا رو انجام داد و یه سری کار رو ترک کرد. بنابراین راه رسیدن به موفقیت انجام کارهای خوب و ترک کارهای بده. مثلا انجام صداقت (ترک دروغ و صادق بودن) و ترک کم تحملی (یا صبور بودن). با هدف بودن و ترک بی نظمی و… به هر حال ممنون

 4. نوشاد

  این جمله محشره: با افراد باانگیزه و با روحیه همنشینی کنید. من واقعا تجربش رو دارم و باید بگم بله؛ یکی از راه های رسیدن به موفقیت همینه. هم نشینی با افراد موفق!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *