حکایت 225 از کتاب «هزار و یک حکایت اخلاقی2» تألیف محمد حسین محمدی:

جوانی که یکی از ثروتمندان روزگار شد (حکایت آموزنده!)

جوان آن به خاطر امانتداری و حلال خوری اش، ده هزار سکه طلا را برداشت و به خانه خود رفت و به خاطر صفت امانتداری، یکی از ثروتمندان روزگار شد.

جواني كه يكي از ثروتمندان روزگار شد ثروت امانتداری نقاشی وفاداری همسر خوب

مجله اینترنتی پارسی گو: حکایت جوانی که یکی از ثروتمندان روزگار می شود در کتاب هزار و یک حکایت اخلاقی آمده است. این کتاب جذاب و آموزنده را از دست ندهید:

راز جوانی که یکی از ثروتمندان روزگار شد

در مکه معظمه جوان فقیری بود که همسری شایسته داشت. آن جوان، روزی به حرم مشرف شد، در حالیکه غذای آن روز را نداشت. هنگام بازگشت از خانه خدا، کیسه ای پیدا کرد که هزار سکه طلا در آن بود. خیلی خوشحال شد. پیش همسرش رفت و داستان را تعریف کرد. زنش به او گفت: این لقمه حرام است. باید آن را به همان محلی که پیدا کردی ببری و اعلام کنی، شاید صاحبش پیدا شود.

جوان از خانه بیرون آمد. وقتی به آن محل رسید دید مردی صدا می زند: چه کسی کیسه ای پول پیدا کرده که هزار سکه دینار طلا در آن بوده است؟ جوان پیش رفت و گفت: من آن را پیدا کردم. این کیسه توست، طلاهایت را بگیر. آن مرد کیسه را گرفت و شمرد و دید درست است. دوباره کیسه را به او بازگرداند و گفت: مال خودت باشد. اکنون با من به منزل بیا، با تو کار دیگری دارم.

سپس آن جوان را به خانه خود برد و نه کیسه ی دیگر که در هر کدام صد سکه طلا بود، به او تحویل داد و گفت: همه ی این پول ها از آنِ توست! جوان شگفت زده شد و گفت: مرا مسخره می کنی؟! مرد گفت: من اهل استهزا نیستم و به خدا سوگند که تو را مسخره نمی کنم. قضیه این است که در موقع تشرف به مکه، مردی از اهل عراق این زرها را به من داد و گفت: اینها را با خود به مکه ببر و یک کیسه آن را سر راه بینداز، پس از آن صدا بزن چه کسی آن را یافته است؟ اگر کسی آمد و اظهار داشت که او آن را برداشته، نُه کیسه دیگر را نیز به او بده؛ زیرا چنین کسی امین و درستکار است. جوان آن ده هزار سکه طلا را برداشت و به خانه خود رفت و به خاطر صفت امانتداری، یکی از ثروتمندان روزگار شد.

حکایت ۲۲۵ از کتاب «هزار و یک حکایت اخلاقی۲» تألیف محمد حسین محمدی.

به کوشش: فاطمه طحانی.
منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *