راهکارهایی ساده و عملی برای بالابردن هوش عقلانی و ضریب هوشی!

۴ راهکار پیشنهادی برای بالا بردن ضریب هوشی

مجله اینترنتی پارسی گو: ضریب هوشی در موفقیت افراد نقش موثری دارد، بلکه محور موفقیت افراد است. در رابطه با بالا بردن ضریب هوشی نیز راهکارهایی توسط دانشمندان و محققان ارائه شده است. در این مقاله که توسط فاطمه طحانی تهیه و تنظیم شده است، ۴ راهکار پیشنهادی برای بالا بردن ضریب هوشی مطرح شده است. با ما همراه باشید:

اهمیت و تأثیر ضریب هوشی

یکی از مسایلی که باعث می شود عده ای از افراد سریع تر از افراد دیگر به موفقیت برسند بالاتر بودن ضریب هوشی آنهاست. در روانشناسی هوش را به انواعی تقسیم کرده اند: هوش عقلانی یاIQ  ، هوش هیجانی یا EQ ، هوش مذهبی یا SQ ، هوش سیاسی PQ ، هوش جسمانی یا فیزیکی PQ ، هوش مدیریتی MQ . هر انسانی پس از تولد از طریق ژنتیک و ارث، رشد، تربیت، آموزش و عوامل دیگر درصدی از انواع هوش را به دست می آورد می تواند تا حد زیادی هوش خود را افزایش دهد و یا برعکس ممکن است به سبب استفاده نکردن یا استفاده نادرست کردن هوش ابتدایی خود را کاهش دهد.

در علم روانشناسی عوامل زیادی برای افزایش هوش معرفی شده است مانند: ۱. تغذیه مناسب که شامل آنتی اکسیدان ها، امگا۳، ویتامین ها و غیره می باشد. ۲. ورزش کردن که سبب رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز می شود. و ۳. خواب کافی و مفید که میزان آن متناسب با سن و جنس افراد متغیر می باشد و ۴. بازی ذهنی و ورزش مغز و عواملی از این دست. اما ما قصد داریم در نگارش پیش رو به شما چند راهکار برای پرورش هوش معرفی کنیم که مطمینا قبلا این روش ها را در جای دیگری نیاموختید و با آموختن آنها شگفت زده خواهید شد.

هوش عقلانی و ضریب هوشی

راهکار اول برای بالا بردن ضریب هوشی

راهکار اول پیشنهادی ما به شما این است که زیاد فکر کنید. به هرچیز ساده و پیش پاافتاده یا سخت و پیچیده فکر کنید. زیاد فکر کردن ویژگی افراد با ضریب هوشی بالاست. باهوش بودن را به مغز خود یاد بدهید و ذهن خود را تمرین بدهید که چگونه عمل کند. برای مثال به متن زیر توجه کنید و سعی کنید با دقت و هوشمندانه آن را مطالعه نمایید.

“نقطه ی شروع رسیدن به هر هدفی، میل و آرزوست. اگر می خواهید به هدفی برسید، باید اشتیاقی سوزان داشته باشید. باید اشتیاق شما در حدی باشد که انرژی و انگیزه یی درونی داشته باشید و به سبب آن، تمام موانع را از سر راه بردارید. آنچه امیدبخش و حسرت آور است، این است که اگر به مدت کافی چیزی را بخواهید و به اندازه کافی بکوشید، می توانید به خواسته ی خود برسید.

از -اچ ال هانت- میلیاردر نفتی- پرسیدند که رمز موفقیتش را در چه می داند، او گفت: موفقیت تنها مستلزم دو چیز است، اول، باید بدانید که چه خواسته یی دارید. اکثر مردم به این مساله نمی اندیشند. دوم، باید مشخص کنید که برای رسیدن به این خواسته ها چه بهایی را حاضرید که بپردازید؟”

آنچه خواندید بخشی از کتاب _هدف_ نوشته _برایان تریسی_ است. اکثر افراد متن را که خواندند از آن می گذرند و ممکن است درصدی از مفاهیم آن را متوجه شده باشند، اما افرادی که ما آنها را باهوش تر از بقیه می دانیم، وقتی متنی می خوانند یا مطلب جدیدی را به هر روشی دریافت می کنند پس از دریافت مطلب به فکر فرو می روند و به جزء جزء مطلب فکر می کنند. این کاری است که افراد با، هوش معمولی می توانند تقلید کنند و از این طریق به مرور ضریب هوشی خود را افزایش دهند.

حتما بخوانید

چگونه جنسیت فرزند خود را تعیین کنیم؟

در این بحث سعی می کنیم باهم این فکر کردن درباره مطالب یا عمیق خواندن و عمقی آموختن را تمرین کنیم:

در متنی که از برایان تریسی خواندید، اولین جمله این بود که – نقطه ی شروع رسیدن به هر هدفی، میل و آرزوست.- سعی کنید خودتان در مورد این جمله فکر کنید فقط برای یک دقیقه و بعد از آن ادامه مبحث ما را بخوانید. با فکر کردن در مورد این جمله چه چیزهایی به ذهنتان رسید؟ مثلا خود من به این فکر افتادم که این جمله تایید این است که به هنگام انتخاب رشته در دبیرستان و دانشگاه به ما می گفتند که رشته ای انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. شاید دلیلش این بوده که به خاطر میل و علاقه داشتن به آن رشته احتمال رشد و پیشرفت در آن زمینه بیشتر شود. یعنی اگر به دنبال چیزی که به آن علاقه دارید بروید از آموختن آن و کار کردن با آن لذت خواهید برد و هدف های بزرگی در آن رابطه برایتان ایجاد می شود و اگر هدفی اینگونه ایجاد شود احتمال به ثمر رسیدن آن بیشتر است. یعنی اگر هدفی بر اساس میل و علاقه درونی و ریشه ای ایجاد شود احتمال رسیدن به آن بیشتر از وقتی است که هدف براساس یک امر زود گذر و سطحی ایجاد شود.

تمام اینها چیزهایی بود که با خواندن یک جمله و فرصت دادن به مغز برای بررسی آن به ذهن من رسید و چند دقیقه بیشتر طول نکشید. مطمئنا در ذهن هر فرد این تفکرات متفاوت است و تنها چیزی که در این رابطه اهمیت دارد عمقی فکر کردن به مطلب است این که فکرهایی که به ذهن ما می رسد چه باشد در چه سطحی باشد علمی باشد، تجربی باشد و یا حتی طنز یا مضحک باشد هیچ اهمیتی ندارد فقط باید تلاش کنیم تا ذهن خود را به عمقی فکر کردن عادت دهیم. به مرور هم سرعت تفکرات ما و هم عمق و سطح آن پیشرفت خواهد کرد و آن مطلب هم مدت زمان بیشتری در ذهن ما باقی خواهد ماند زیرا بین این مطلب جدید و مطالبی که از قبل می دانستیم ارتباطی ایجاد کردیم.

بعد از فکر کردن در مورد جمله ای که انتخاب کردیم، سعی کنید در مورد تک تک کلماتی که در این جمله به کار رفته فکر کنید مثلا “نقطه شروع” و ” هر هدفی” و “میل و آرزو” اینها کلماتی هستند که به نظر می رسد نویسنده با دقت بیشتری آنها را انتخاب کرده و بهتر است خواننده نیز به آنها بیشتر دقت کند.

تایید کننده این راهکار حدیث شریفی از پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه است که می فرمایند: «تفکر ساعه خیر من عباده سنه، یک ساعت تفکر بهتر است از یک سال عبادت.»

ضریب هوشی و هوش عقلانی

راهکار دوم برای بالا بردن ضریب هوشی

راهکار دوم پیشنهادی ما به شما این است که تیزگوش باشید. برای تیزهوش شدن لازم است کمی تیزگوش تر شوید. سعی کنید هر صدایی را که در جوار شما ایجاد می شود بشنوید و به صداهایی که به گوشتان می رسد بیشتر توجه کنید چه آن صداها، اصوات معنادار باشند چه اصوات بی معنا.

وقتی بتوانید این توانایی را در خودتان افزایش دهید متوجه آثار شگفت انگیزش خواهید شد. همه افراد این قابلیت را ندارند که دقیق باشند، بشنوند، تشخیص دهند، تحلیل کنند و بعد از همه اینها تصمیم بگیرند. گاهی شنیدن صدایی که در حاشیه بحث اصلی است می تواند بسیار تاثیرگذارتر از همه بحث های اصلی باشد. ممکن است شما زمانیکه مشغول صحبت با اطرافیان هستید به صداهای دیگر توجه نداشته باشید ولی اگر تمرین کنید می توانید این توانایی را در خود ایجاد کنید. می توانید گوش خود را عادت دهید در مواقعی خاص از صدای یک فرد رها شود و به صدای فرد دیگری توجه کند. مثلا اگر در جمعی هستید که غیر از شما سه نفر دیگر حضور دارند و شما مشغول صحبت با فرد۱ هستید و فرد۲و ۳ مشغول صحبت با یکدیگرند شما باید بتوانید هر چند لحظه گوش خود را از شنیدن سخنان فرد۱ جدا و چند کلمه ای از صحبت های فرد۲و۳ را بشنوید.

البته تشخیص زمان مناسب برای رها شدن از مکالمه اول و پیوستن به مکالمه دوم نیز مهم است که به مرور و با تمرین خودتان به آن دست پیدا می کنید. مثلا فرد۱ در حال مکالمه با شما است و می گوید امروز برای زمین فلان خیابانم مشتری پیدا کردم می خواست زمین را مفت بخرد و فکر کرده بود من بی خبر از همه جا هستم و می تواند زمین مرا مفت بخرد. در طی این مکالمه فرضی، با کمی هوش به خرج دادن، بعد از شنیدن “فکر کرده بود” متوجه می شویم که بعد از این جمله چند گزینه بیشتر نمی تواند قرار بگیرد که مفهوم همه آنها این است که فرد۱ دست کم گرفته شده بوده است، در این لحظه به جای شنیدن جمله “من بی خبر از همه جا هستم”  سعی می کنیم چند کلمه ای از صحبت های فرد ۲ و ۳ را بشنویم و براساس آن تشخیص دهیم که اهمیت شنیدن کدام مکالمه بیشتر است. البته دقت کنید که فرد۱ متوجه این کار شما نشود، وگرنه این کار شما بی ادبی و بی احترامی به او تلقی خواهد شد.

این ترفند در مکالمات کاری بسیار مفید خواهد بود، ممکن است شما از این طریق بتوانید معامله ای را در هوا بقاپید یا زیرکانه متوجه شوید که بهتر است از انجام معامله ای صرف نظر کنید.

تقویت هوش تقویت هوش عقلانی تقویت ضریب هوشی

راهکار سوم برای بالا بردن ضریب هوشی

راهکار سوم این است که یک سری سوالات را همیشه کنار ذهن خود قرار دهید و همیشه از خود بپرسید. مثلا از خودتان بپرسید آیا این مساله ارزش فکر کردن، بحث کردن، نوشتن، خواندن، تحقیق کردن یا هرکاری که مشغول آن هستید را دارد یا خیر.

یا اینکه همیشه قبل از حرف زدن از خودتان در ذهنتان سوالاتی بپرسید. آیا بیان این حرف ضرورت دارد؟ یا فایده ای دارد؟ یا برای شنونده خوشایند است؟ این سخن سخن مودبانه ای محسوب می شود؟ در میان این سخن نکته ای نهفته نباشد که به نوعی توهین به طرف مقابل یا وابستگان به او باشد و سوالاتی از این قبیل.

یا اینکه همیشه قبل از قول و قرار گذاشتن برای انجام کاری از خودتان بپرسید آیا من توان انجام آن را دارم؟ چند درصد احتمال دارد نتوانم قولم را عملی کنم؟ چند درصد احتمال دارد بتوانم آن را عملی سازم؟ آیا این مساله ارزش این را دارد که آبرویم را گرو بگذارم و قول بدهم و یا نه بهتر است بدون هیچ تعهدی زمانی را برای امتحان روند پیشرفت کار مطالبه کنم. و سوالاتی از این قبیل.

نگارش خود را با حدیثی دیگر از پیامبر صلوات الله علیه مزین می کنیم که بی ارتباط با مطلب ذکر شده نیست. ایشان می فرمایند: « زبان مومن در پس دل اوست، هرگاه بخواهد سخن بگوید درباره آن می اندیشد و سپس آن را می گوید اما زبان منافق جلوی دل اوست هرگاه قصد سخن کند آن را به زبان می آورد و درباره آن نمی اندیشد.» “تنبیه الخواطر ج۱، ص ۱۰۶”

قدرت مغز قدرت تفکر هوش و ضریب هوشی

راهکار چهارم برای بالا بردن ضریب هوشی

راهکار چهارم برای باهوش تر شدن این است که یاد بگیرید هیچ چیز را سرسری و بی اهمیت ندانید و برای همه چیز اهمیت قایل شوید. به همه چیز نگاه دقیق بیندازید و تلاش کنید اگه نکته ای در آن نهفته است دریابید. برای مثال اگر برای انجام معامله ای به یک شرکت رفتید به تعداد اتاق ها، پرسونل، نحوه لباس پوشیدن افراد آن شرکت، نحوه برخورد و صحبت کردن آنها با یکدیگر و با رییس شرکت، نحوه برخورد با مراجعه کننده و غیره توجه کنید. مثال غیر حرفه ای آن این است که اگر زمانی به یک مهمانی رفتید سعی کنید چیزهای زیادی ببینید، مثلا چیدمان منزل، گرد احتمالی روی وسایل و یا تمیزی آنها، نخ های قالی که مرتب اند یا نا مرتب، اگر گلدان دارند آیا گل های آن تمیز است یا پر از گرد و غبار، و به طور کلی نگاه دقیق داشته باشید. (البته ناگفته نماند که وقتی شخصی درب منزل خود را به روی شما باز می کند و شما را در محل اقامت خود وارد می کند که محلی خصوصی است شما را امین و رازدار دانسته و در آنجا هرچه دیدید و شنیدید باید در سینه خود محفوظ نگه دارید.) مطمین باشید این دقت نظر در بسیاری از موارد نجات دهنده یا پیروزی بخش خواهد بود!

حتما بخوانید

توصیه هایی مهم و کاربردی برای مادران باردار و بچه دار

جمع بندی

راهکارهای پیشنهادی ما به شما مسایل ساده ای بود که شاید شما خودبه خود آنها را رعایت می کردید و به کار می بستید و یا بعد از این به اهمیت داشتن آنها پی برده و به کار ببرید. در هر حال توجه داشته باشید که هوش عقلانی، مساله ای نیست که مادرزادی محض باشد بلکه می توان آن را افزایش داد و اگر در حال پیگیری هدفی هستید که به آن علاقه مند هستید و برای رسیدن به آن تلاش می کنید پس باید افزایش هوش را نیز در برنامه کاری خود قرار دهید تا بتوانید طعم شیرین موفقیت را بچشید.

منبع: مجله اینترنتی پارسی گو
درج مطالب مجله اینترنتی پارسی گو با ذکر منبع (www.parsigoo.com) بلامانع است.

به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.